מילון המשמר החברתי – י'

יו"ר הכנסת

יושב-ראש הכנסת הוא למעשה הסמכות העליונה בכל הקשור להתנהלות פרלמנטרית, ניהול ישיבות ופיקוח על התנהגות הח"כים והאורחים במשכן.
יו"ר הכנסת נבחר בהצבעה גלויה במליאה ומשמש בתפקידו עד סוף ימיה של אותה הכנסת. בגלל שמדובר בהצבעה גלויה, בדרך כלל נבחר לתפקיד נציג מפלגת השלטון. כמובן שלא יתכן שאדם אחד יישב בכל ישיבות המליאה, שלעתים נמשכות שעות ארוכות. לכן יש ליו"ר הכנסת כמה סגנים, ח"כים מן השורה שמחליפים אותו לעתים בניהול הדיונים.

בתפקידו כמנהל ישיבות המליאה יו"ר הכנסת מאפשר להעלות הצעות חוק להצבעה או לדיון. הוא גם אחראי לכך שהח"כים ישמרו על כללי התנהגות הולמים והוגנים בישיבות.

בזמנים שאינו מנהל דיון במליאה הוא בונה את סדר יום הכנסת, מפקח על התנהלות הח"כים והאורחים במשכן ומוודא שהוועדות השונות מתכנסות ופועלות כנדרש. בשנה שעברה, למשל, לאחר פרסום ממצאים מדאיגים על התנהלות מחפירה של לוביסטים בכנסת\ הורה היו"ר לשלול את אישורי הכניסה של הלוביסטים שסרחו ויזם החל דיון לגבי הגבלות עתידיות על התנהלותם. בשבוע שעבר אף סיפרנו שהכנסת הינה שטח חסינות ייחודי, שסמכויות המשטרה והצבא שם נמצאות בידי משמר הכנסת הכפוף ישירות ובלעדית ליו"ר הכנסת.

בנוסף לתפקידיו המעשיים הרבים יש ליו"ר גם תפקיד טקסי. במידה והנשיא נמצא בחו"ל, נפטר, פורש או לא יכול למלא את תפקידו מכל סיבה, משמש היושב-ראש כנשיא ומייצג כך את מדינת ישראל. יו"ר הכנסת אף מייצג את הנשיא, כראש המדינה, בישיבות המליאה.

בגלל חשיבותו האדירה של התפקיד נדרש למילויו אדם מתון, הוגן וקשוב, המקובל על רוב הח"כים. בארבע השנים האחרונות מילא את התפקיד ח"כ ראובן (רובי) ריבלין. את פתיחותו ורצונו בשיתוף הציבור הפגין כאשר אישר למשמר החברתי להתחיל את פעילותו בכנסת, ונציגים מלשכתו עמדו בקשר עם נציגי המשמר בנוגע לנוכחות אזרחים בוועדות, במליאה ובמשכן.

עד כה, רק אישה אחת שימשה כיו"ר הכנסת, ח"כ לשעבר דליה איציק. במסגרת תפקידה שימשה איציק כנשיאת המדינה במשך כחצי שנה, לאחר שנבצר מהנשיא דאז, משה קצב, לכהן בתפקידו.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
מילון המשמר החברתי – י' | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs