מילון המשמר החברתי – ל'

לשכה משפטית ומזכירות הכנסת

הלשכה המשפטית ומזכירות הכנסת הן שניים מהגופים החשובים והרגישים ביותר בניהול העבודה הפרלמנטרית.

מזכירות הכנסת אחראית על כל המתרחש במליאה:

– רישום החלטות מליאת הכנסת והעברתן לממשלה לביצוע.

– העלאת הצעות החוק על שולחן הכנסת, לדיון והצבעה.

– מתן הנחיות ח"כים וליו"ר הכנסת בנבכי התקנון.

– תיאום שאילת שאילתות למול הממשלה.

– פיקוח על חובת ההופעה של חברי הממשלה בכנסת.

מזכירת הכנסת (ירדנה מלר-הורוביץ) או סגנה חייבים להימצא בכל ישיבות המליאה, על מנת לענות על צרכים דחופים של הח"כים והיו"ר.

הנחה רשמית של הצעות חוק מתרחשת כאשר מזכירת הכנסת או סגנה מכריזים על כך במליאה, כדי לוודא שהיא מתרחשת פומבית ונרשמת בפרוטוקול. במקרים של הצעות חוק פרטיות עוקבת המזכירות אחר ספירת 45 הימים הנדרשים עד להעלאתה לדיון ולהצבעה טרומית.

כאשר ח"כ מגיש הצעת חוק פרטית למזכירות הכנסת, מעבירה אותה המזכירות למחלקה המשפטית. המחלקה המשפטית בודקת אם הצעת החוק נוגדת חוק קיים (חוץ מאותו חוק שההצעה החוק מבקשת לשנות) והאם היא עומדת בדרישות חוקי היסוד. הלשכה המשפטית עובדת עם הח"כים (או עם עוזריהם) ומסייעת להם בהתאמת גירסת ההצעה לנוסח משפטי ברור וקביל. היא מעניקה לכל הצעה 'מספר זהות', מספר סידורי שמתחיל באות פ' ושניתן לכל הצעות החוק הפרטיות. תהליך הבדיקה והאישור לוקח על פי רוב כשלושה שבועות.

הלשכה המשפטית של הכנסת, בניהולו של היועץ המשפטי לכנסת אייל ינון, אחראית על מגוון תחומים נוספים: ייעוץ לח"כים בתחומים משפטיים ותקנוניים (למשל, על שימוש בחסינותם), ייצוג הכנסת בבתי משפט וכתיבת חוות דעת משפטיות ומסמכים השוואתיים העולים לסדר היום של הכנסת, פעמים רבות בעקבות בקשת ח"כים. מבחינה זו, הלשכה המשפטית דומה בעבודתה לממ"מ, אלא שהיא מתרכזת בהיבטים החוקיים, החוקתיים והחקיקתיים של הנושאים.

גבולות הפעילות של הלשכה המשפטית לא תמיד ברורים. למשל, כאשר עמד להיכנס לתוקף התקציב הדו-שנתי הראשון, 2009-2010, שלחה היועצת המשפטית דאז מכתב ליו"ר הכנסת ולח"כים ובו התרעה שמפאת ההיקף של חוק ההסדרים של אותה שנה, לח"כים לא תהיה אפשרות להבינו ולעבדו כראוי, ולכן היא ממליצה לצמצמו.

ליועצת המשפטית אף היה חלק במאבק נגד הקמת בתי כלא פרטיים בישראל, כאשר תרמה לדחיית הדיון המשפטי בעניין, בטענה שבכנסת עומדות כמה הצעות חוק לביטול בתי הכלא הפרטיים. למידע זה היה משקל בפסיקת בית המשפט על פסילת הקמת בתי כלא כאלה בישראל.

נתון מעניין: מתחילת מושב הכנסת הנוכחי הגישו הח"כים יותר מאלף הצעות חוק פרטיות. מתמחי המחלקה המשפטית עמלים מדי יום להכין את הצעות החוק להנחה, אך בשל העומס יידרשו להם יותר משלושה שבועות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
מילון המשמר החברתי – ל' | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs