מילון המשמר החברתי – ס'

סיעה

סיעה היא קבוצה של חברי רשימה, שהתמודדה לכנסת ועברה את אחוז החסימה. הח"כים בסיעה הם לרוב בעלי אידיאולוגיה דומה, ומחוייבים בהסכמים פרלמנטריים כגון שותפות בקואליציה ובישיבות אסטרטגיה פרלמנטריות.

אין לטעות בין המושגים סיעה, רשימה ומפלגה. בדרך כלל רשימה אמנם מייצגת מפלגה אחת – אך לא בהכרח. בבחירות האחרונות, למשל, הליכוד וישראל ביתנו הגישו רשימה משותפת, אך הדגישו שלא מדובר באיחוד בין המפלגות. אף על פי כן, חברי הכנסת מטעם הרשימה המשותפת מכונסים בסיעה אחת.

סיעות הן אבן בניין של הקואליציה והאופוזיציה (היַחְדָּה והנֶגְדָּה), וההסכמים שחותמים ראשי הסיעה מחייבים את כל חבריה, דרך משמעת סיעתית או הסכמות אחרות.

בשנים האחרונות, עקב "חוק מופז", הפך מבנה הסיעות וגודלן לעניין נזיל למדי. כיום נדרשים רק שליש מחברי הסיעה המקורית, או לחילופין שבעה ח"כים, על מנת להתפצל ולהקים סיעה חדשה. הבעיה היא שהבחירות בישראל אינן אישיות והבוחרים מצביעים לרשימה על פי עקרונות היסוד שלה. ח"כ יאיר לפיד, למשל, זכה בתמיכה רבה, אך מן הסתם רק מעטים מאלה שהצביעו "יש עתיד" עשו זאת כי רצו לראות בכנסת דווקא את הח"כית האלמונית רינה פרנקל. לכן נשאלת השאלה המהותית, כיצד זה מאפשרים לח"כים שלא זכו באמון הציבור באופן ישיר ואישי להחליף בקלות כזו סיעות – ואיתן גם פלטפורמות אידיאולוגיות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
מילון המשמר החברתי – ס' | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs