מילון המשמר החברתי – ק'

יַחְדָּה (קואליציה)

קואליציה היא התאגדות של כמה סיעות סביב סיעה מרכזית שקיבלה את המנדט להרכבת הממשלה, ויושב הראש שלה הוא ראש הממשלה. איגוד סיעות סביב הסכמים חתומים מבטיח את אמון הכנסת בממשלה ואת תמיכתה בחקיקה שזו יוזמת.

למעשה, הסכמים קואליציוניים יכולים לכלול סעיפי מדיניות בלבד, והסיעות יכולות לתמוך בממשלה גם בלי לשבת בה. ואולם, בפועל תמיכת הסיעות נקנית לרוב בתפקידים בממשלה ובכנסת (כגון יו"ר ועדות חשובות). הנוהג הזה מושרש כל כך, שכאשר סיעת קדימה הצטרפה לממשלה הקודמת והיו"ר שלה הכריז שהוא מעוניין רק בקידום חקיקה ולא בג'ובים בממשלה, הוא בכל זאת קיבל תפקיד שר.

הקואליציה בכנסת הקודמת הייתה מהחזקות בתולדות מדינת ישראל. יו"ר הקואליציה, האדם המנהל את פעילותה השותפת, היה ח"כ זאב אלקין. באמצעות 'משמעת קואליציונית' מחמירה כפה אלקין על חברי הכנסת של סיעות הקואליציה לתמוך בחקיקה או להתנגד לה בהתאם לעמדות הממשלה. כך יצר מצב שאפשר לממשלה לחוקק ולחסום חקיקה כרצונה באמצעות ועדת השרים לענייני חקיקה, בלי צורך לנהל דיון ממשי עם סיעות מחוץ לקואליציה.

בעבר הלא-רחוק חברי הואליציה היו מחוייבים במשמעת קואליציונית רק ביחס להצעות חוק מרכזיות. אך כיום הם מצביעים באופן ממושמע על כל הצעות החוק כמעט, וההסכמים הקואליציוניים הקשיחים מסכלים את אחד האיזונים החשובים בדמוקרטיה שלנו: עצמאות של סיעות הקואליציה בכל הנוגע לחקיקה בתחומים שאינם תחומי הליבה של מדיניות הממשלה.

להלן שתי דוגמאות לחוקים חברתיים שנדחו בשל משמעת קואליציונית, הגם שהם חשובים לסיעות החברות בקואליציה:

1. הצעת החוק הפרטית של ח"כ אילן גילאון, תיקון לחוק הביטוח הלאומי-נכה שנגיע לגיל פרישה. הצעת החוק מבקשת לתקן עוול רב שנים שכאשר נכה מגיע לגיל זקנה, לפי ביטוח לאומי הוא נדרש לבחור איזו קיצבה לקבל – זקנה או נכות – אפילו שמן הסתם, הוא גם זקן וגם נכה. הצעת החוק נדחתה בקריאה טרומית ברוב של 40 ח"כים אל מול 20, כאשר חלוקתם של המצביעים הייתה ב-100% לפי קווים קואליציוניים. אפילו חברי סיעת ש"ס, שמבקשת להגדיל את הקיצבאות לזכאים שונים ושרבים ממצביעיה היו יכולים לזכות ברווחה רבה יותר אם החוק היה מתוקן, הצביעו נגדו."

2. הצעת החוק הפרטית של ח"כ ניצן הורוביץ -לאפשר נישואין אזרחיים בין כל שניים מאזרחי המדינה. הצעת החוק נדחתה בקריאה טרומית כמה פעמים בכנסת האחרונה. למעט ח"כ משה מוץ מטלון מישראל ביתנו, אף חבר קואליציה לא תמך בהצעת החוק. אפילו שאר חברי ישראל ביתנו, שדיברו בתחילת ימי הכנסת ה-18 על המטרה לחוקק חוק נישואין אזרחיים, הצביעו נגדו.

משקיפי המשמר החברתי שנוכחים בישיבות ועדות הכנסת והמליאה מביאים משם את קולותיהם של חברי הכנסת הספורים בקואליציה, שאינם מסכימים במאה אחוזים עם מדיניות הממשלה – קול שנמחק לחלוטין בעקבות הידוק המשמעת הקואליציונית. בדרך זו אפשר להגביר את הלחץ היחיד שעוד אפשר להפעיל על הממשלה – הלחץ הציבורי.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
מילון המשמר החברתי – ק' | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs