המדד החברתי – שאלות נפוצות

מפגש סגירת קצוות של מצביעי המדד החברתי

מפגש סגירת קצוות של מצביעי המדד החברתי

מה מודד המדד החברתי?

מה מודד המדד החברתי?

המדד החברתי של המשמר החברתי מדרג את חברי הכנסת על פי תרומתם לחקיקה חברתית ושוויונית. הוא עושה זאת באמצעות מדידת אופן ההצבעה שלהם במליאה על חקיקה חברתית. ח"כ שהצביע בעד הצעת חוק שהמשמר רואה כחברתית יקבל ניקוד חיובי, וח"כ שהתנגד לה יקבל ניקוד שלילי. ההיפך לגבי הצעת חוק שהמשמר מתנגד לה: ניקוד שלילי למי שתמך, וניקוד חיובי למי שהתנגד. ח"כ שנעדר מההצבעה או נמנע בה יקבל אפס. בסוף מושב הכנסת מסכמים את הנקודות שצבר כל ח"כ, ובהתאם לכך נקבע הדירוג. עיבוד הציונים נעשה באמצעות אתר "כנסת פתוחה" של "הסדנא לידע ציבורי".

מהם הקריטריונים שקובעים אם הצעת חוק היא חברתית?

מהם הקריטריונים שקובעים אם הצעת חוק היא חברתית?

הצעת החוק נבחנת על פי רשימה מפורטת של ערכים שגובשו על ידי פעילי המשמר ומגלמים בעינינו מדיניות כלכלית הוגנת, שוויונית ודמוקרטית. בין ערכי המדד ניתן למצוא בין השאר את "יש לפעול להורדת יוקר המחיה", "יש להבטיח דיור נאות במחיר נגיש" ו"מידע והליכים ציבוריים צריכים להיות שקופים לציבור". כל מצביע נדרש להסביר בהצבעתו לאלו מבין ערכי המדד נוגעת כל הצעת החוק שעולה להצבעה.

מהו תהליך העבודה?

מהו תהליך העבודה?

הכנת המדד החברתי מתאפשרת בזכות פעילי המשמר החברתי. מדי שבוע נסקרות הצעות החוק שעלו להצבעה בכנסת, ומתוכן נבחרות אלו שיש להן נגיעה לסוגיות חברתיותכלכליות. מתנדבי המשמר החברתי כותבים להצעות החוק הללו פירושים, שמטרתם להבהיר בשפה פשוטה איך תשפיע הצעת החוק. כדי לא להביא להטיה, הפירושים אינם כוללים את שמות הח"כים שהציעו את הצעת החוק. מצביעי המדד החברתי קוראים את הפירושים (וחומרים נוספים, אם הם רוצים) וקובעים בהצבעה את עמדת המשמרתמיכה או התנגדות. לעתים אנחנו קובעים כי הצעת חוק מסוימת איננה רלוונטית למדד החברתי, והיא יוצאת ממנו.

האם המדד מוטה לטובת האופוזיציה?

האם המדד מוטה לטובת האופוזיציה?

בכנסת מונהגת משמעת קואליציונית שמקשה על ח"כים מסיעות הקואליציה להצביע בעד קידום מדיניות חברתית. המשמר החברתי מתנגד למשמעת הקואליציונית הגורפת הזו, וקורא לח"כים להצביע על פי צו מצפונם. יחד עם זאת, למרות משמעת ההצבעות יש הבדלים ניכרים בין הח"כים השונים בקואליציה (גם בין חברי הכנסת מהאופוזיציה), ואליהם אנחנו מבקשים שתשימו לב. לא פעם, יש גם פערים ניכרים בציונים שקיבלו ח"כים שונים מאותה סיעה, שנתונים לאותם לחציםואותם כבר אי אפשר לתרץ במחויבות הקואליציונית.

האם המדד החברתי הוא הכלי היחיד למעקב אחר הכנסת?

האם המדד החברתי הוא הכלי היחיד למעקב אחר הכנסת?

ממש לא. המדד החברתי עוזר לנו להעריך את פעילות הח"כים, ובעקבות זאת הוא גם מדרבן אותם להצביע נכון, אבל למשמר החברתי יש דרכים נוספות לעקוב אחר המחויבות של הכנסת לסוגיות חברתיות. פעילי המשמר החברתי פוקדים באופן קבוע את דיוני וועדות הכנסת ולומדים בשקדנות את נושאי הדיונים. את המידע שאנחנו אוספים אנחנו מפרסמים בעזרת התקשורת, בדף הפייסבוק שלנו ובטוויטר. יש עוד רבים וטובים, בתקשורת ובחברה האזרחית, שעוקבים אחר פעילות הכנסת ויודעים להצביע, על מה שחשוב לחיים של כולנו כאן. אנחנו גאים להיות חלק מקהילה רחבה שדואגת לקידום ערכים דמוקרטיים, שוויון, שקיפות וצדק חברתי.

מה עוד אפשר לעשות עם המדד החברתי?

מה עוד אפשר לעשות עם המדד החברתי?

המדד החברתי הוא כלי שימושי שמאפשר להתעמק בהצעות החוק, מעבר לכותרות ולספינים. אתם מוזמנים להיכנס למאגר החקיקה שלנו.

תוצרי המדד החברתי חופשיים לשימוש לכל אדם. אתם מוזמנים להצטרף אלינו לפעילות, לעקוב אחרינו בפייסבוק ובטוויטר, וגם לתרום להמשך הפעילות של המשמר.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs