מחלקת מחקר

תוכן הפעילות והמשימות הנדרשות

למחלקת המחקר יש כמה משימות, שהמשותף לכולן הוא לתמוך בפעולות המשמר החברתי דרך מידע, ידע והסברים על פעולות הכנסת.

המשימה העיקרית של מחלקת המחקר היא לתחזק מאגר של רוב הצעות החוק הנמצאות בהליכי חקיקה בכנסת, כולל פירוש קצר בשפה פשוטה של כל הצעת חוק. המאגר הזה – ראשון ויחיד מסוגו – משמש את משקיפי המשמר החברתי שמגיעים לצפות בדיוני ועדות הכנסת, את התקשורת, את הח"כים ואת הציבור הרחב. ניתן לעיין בהצעות החוק שכבר נמצאות במאגר הזה כאן.

בנוסף, מחלקת המחקר מכינה הסברים קצרים על הנושאים הנדונים בוועדות הכנסת בכל דיון בהם נוכחים משקיפים מטעם המשמר, על מנת להנגיש ולהסביר למשקיפים ולאלה העוקבים אחרינו (בפייסבוק ובאתר האינטרנט) במה עוסקים הדיונים.

הפירושים האלה – להצעות החוק ולנושאי הדיון – קצרים למדי, כתובים בשפה יומיומית ומכוונים למי שלא עוסקים בכנסת, בחוקים ובתקנות מדי יום. אין צורך ללמוד משפטים כדי לכתוב אותם, אבל כן צריך סקרנות, קריאה ביקורתית ורצון להבין מה עומד מאחורי המלים היבשות ודברי ההסבר שמגיעים עם כל הצעת חוק.

מעבר לפירושים האלו, מחלקת המחקר מפרסמת לעתים ניירות עמדה, מחקרי עומק וכל מיני נתונים על עבודת הכנסת, בשלל נושאים שעל סדר היום ושקשורים לכנסת. מתנדבי המחלקה מוזמנים להציע נושאים ולחקור בהם, בתיאום עם מנהל המחלקה.

איך זה עובד

בכל שבוע מנהל המחלקה מפרסם בין מתנדבי מחלקת המחקר את הצעות החוק או הנושאים לדיון שצריך לפרש ומי שרוצה לקחת על עצמו לכתוב פירוש מעדכן את הצוות איזו הצעת/הצעות חוק הוא לקח על עצמו.

כאן  תוכלו למצוא דף הסבר מפורט על כתיבת הפירושים להצעות חוק.

היקף הפעילות

תדירות הפעילות במחלקה תלויה ברצונכם ובמידת היכולת שלכם. המייל נשלח על בסיס שבועי, ואתם יכולים להחליט האם לקחת על עצמכם משימה/משימות לשבוע הספציפי, או אם לא.

השאיפה שלנו היא להגיע למצב של פעיל במחלקה מכין לפחות ארבעה חומרי רקע במהלך מושב כנסת אחד (ומוזמנים כמובן ליותר…).

בממוצע, הכנת חומר רקע עבור דיון אורכת בין חצי שעה לשעה וחצי, תלוי בדיון ותלוי בנסיון ובהיכרות של המתנדב עם החומר.

מעוניינים להצטרף אל מחלקת המחקר? מלאו פרטיכם כאן ואנחנו נחזור אליכם בהקדם 

 

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs