הנחיות למשקיפים

<<< ארגז הכלים                                    ועדות הכנסת >>>

הנוכחות האזרחית בוועדות הכנסת מסייעת לשנות את הנוף במשכן: מכזה המורכב מנבחרי ציבור ובעלי עניין, לכזה שבולטים בו אזרחים ואזרחיות המעוניינים להבין מי מחברי הכנסת באמת עובד עבורם ומה הם האינטרסים העומדים מאחורי כל דיון ודיון; ואשר מביאים את המידע הזה לידיעת החברה הישראלית, ללא תיווך. לשם קידום המעורבות האזרחית בכנסת כזירה לשינוי חברתי וכדי לשפר את הביקור בה כמשקיף המשמר החברתי, ריכזנו עבורך מידע על הכנסת, על צורת ההתנהלות בה, ועל הפעילות שלנו בוועדות. אנא קרא/י זאת בעיון.

למה הכנסת?

לכנסת, בית הנבחרים הישראלי, יש שלושה תפקידים עיקריים:

 1. חקיקה: לדון בהצעות החוק שיוזמים חברי הכנסת והממשלה, לנסח אותן בוועדות הכנסת ולאשר או לדחות אותן כחוקים במליאת הכנסת.
 2. פיקוח על עבודת הממשלה: הכנסת אמונה על המעקב והביקורת אחר הרשות המבצעת – הממשלה. פיקוח זה בא לידי ביטוי, בין היתר, בקיום דיונים בוועדות הכנסת במטרה לבחון את עבודת הממשלה בתחומים שונים, בזימון נציגי הממשלה לדיווח על פעילויותיהם, באישור או ביטול תקנות ממשלתיות ובהעלאת שאילתות והצעות לסדר במליאת הכנסת.
 3. ייצוג הציבור: לפעול כשליחי הציבור וכנבחריו בעבודות השונות בכנסת, ולהשמיע את קול הציבור בבית הנבחרים.

אנחנו במשמר החברתי עוקבים ומפקחים אחר ועדות הכנסת – שם מתנהל החלק הארי של עבודת הכנסת, שם מנוסחים ונקבעים החוקים המעצבים את חיינו ושם ניתן לשנות את סדר העדיפויות בחברה הישראלית. כוחם של חברי הכנסת בדיוני ועדות הכנסת גדול בהרבה מכוחם במליאת הכנסת, אליה הם מגיעים לרוב רק כדי להצביע על פי העמדה של סיעתם. על כן, יכולת ההשפעה של האזרחים רבה יותר בוועדות הכנסת. המשמר החברתי עוקב מקרוב אחר התנהלות מנגנוני הדמוקרטיה הישראלית כדי לשפר אותה ואת האופן בו מיוצגים האזרחים.

דרכי הגעה לכנסת

קחו בחשבון שהכבישים בדרך לירושלים עמוסים בשעות הבוקר, והשתדלו להגיע בזמן. עקב העומס בבדיקות הביטחוניות, מומלץ להגיע למשכן הכנסת כחצי שעה לפני תחילת הדיון.

הגעה בתחבורה ציבורית:

 • מכל הארץ ניתן להגיע אל התחנה המרכזית בירושלים. קווי "אגד" היוצאים מהתחנה המרכזית אל משכן הכנסת: 7, 14, 35, 66.
 • ממרכז העיר ירושלים אל הכנסת ניתן להגיע בקווי "אגד": 7, 9.
 • מאזור המרכז ניתן להגיע לכנסת גם עם קו 100, היוצא מחניון הנתיב המהיר ומגיע ישירות אל המשכן. אל החניון ניתן להגיע בשאטלים מת"א או עם רכב (החניה בחינם).

הגעה ברכב פרטי:

ניתן לחנות ללא תשלום בחניון הלאום, מול בית המשפט העליון. על מנת ליהנות מחנייה חינם יש לזכור להחתים את כרטיס החנייה עם היציאה מאגף הוועדות בכנסת, בעמדות של סדרני משמר הכנסת. שאטלים יוצאים מהחניון אל הכנסת כל רבע שעה או כל חצי שעה, תלוי בשעה.

מפה:

החזרי נסיעות:

החזרי הנסיעות עבור תחבורה ציבורית יתבצעו מול רכז המשקיפים. על פי הוראות הגזבר, על קבלת הנסיעה יש לרשום מאחור את שמכם/ן המלא, מספר ת.ז, מספר טלפון, עיר מגורים, תאריך ומחיר הנסיעה. ההחזרים יינתנו כנגד קבלות הנסיעה עם הפרטים הנ"ל. החזרי נסיעות לבאים ברכב פרטי יינתנו כנגד קבלת תדלוק עם הפרטים הנ"ל. סכום ההחזר ייקבע לפי מחיר נסיעה בתחבורה הציבורית.

התנהלות בכנסת

הכניסה לכנסת מותרת עם תעודת זהות בלבד! לאחר שתציגו את התעודה במסוף הכניסה, תקבלו סרט כחול עם תג ובו פרטיכם/ן ופרטי הוועדה אליה אתם/ן מוזמנים. לאחר מכן תעברו בדיקה ביטחונית קצרה. לעיתים יש עומס בכניסה, ולכן מומלץ להגיע לכניסה לכנסת כחצי שעה לפני תחילת הדיון.

חשוב להדגיש שהכניסה לכנסת מותרת על פי קוד הלבוש הנהוג במשכן: יש להגיע עם נעליים ומכנסיים ארוכות. פקידי הכניסה למשכן לא נותנים להיכנס למשכן בכפכפים.

מה אסור להביא:

 • נשק מכל סוג שהוא, או מה שיכול לשמש כנשק.
 • מדים מכל סוג שהוא (הכניסה במדים אסורה).
 • חומרי תעמולה שונים – סטיקרים, פלקטים או ניירות להפצה. משמר הכנסת אוכף בנוקשות את האיסור על הפצת חומרי תעמולה.

מה מומלץ להביא:

 • תעודת זהות (חובה)
 • לבוש הולם
 • נייר וכלי כתיבה או מחשב לצורך המעקב והרישום על הנעשה בדיון. קחו בחשבון שהבידוק הביטחוני עם מחשב אורך קצת יותר מהרגיל.
 • חשוב להישמע להוראות אנשי משמר הכנסת, שאמונים על הסדר במשכן. בכל בעיה במשכן פנו אל חובב, רכז המשקיפים.

התנהלות בדיוני הוועדות

לפני הדיון תקבלו ממחלקת המחקר שלנו מסמך רקע לדיון – היעזרו בו כדי להתכונן למה שצפוי בוועדה. בנוסף, ישנם דיונים מסוגים שונים, ולכל סוג דיון דינמיקה משלו – היעזרו גם במידע על סוגי הדיונים השונים כדי להתכונן לדיון. דיוני הכנסת עשויים להיות מורכבים ומבלבלים ולכן חשוב מאוד שתקראו את כלל המידע המכין לקראת הדיון – הוא יקל על ההתמצאות וההבנה.

אין להפריע למהלך הדיון בוועדה. מוזמני הוועדה יושבים מסביב לשולחן המרכזי; במידה והשולחן מלא מוזמנים שונים דוגמת משקיפי המשמר החברתי יושבים בשורת הכסאות השנייה. העלאת שאלות ובקשת רשות דיבור להתבטא בדיונים יעשו בתיאום עם רכז המשקיפים. בבקשה לרשות דיבור יש לפנות בצורה מסודרת למנהלת הוועדה, היושבת לצד היו"ר, או לבקש רשות דיבור בהצבעה בצורה מסודרת ומכובדת.

המעקב האזרחי שלנו על מהלך הדיון יבוא לידי ביטוי בעדות שתכתבו. מטרת העדויות להביא זווית ראייה אזרחית, בלתי תלויה, נקייה משיקולים של הון ולחצים של שלטון וליידע את הציבור על ההתרחשויות בוועדה. היעזרו בהנחיות לכתיבת העדות.

בשלוש השנים שחלפו מאז תחילת פעילותנו בוועדות הכנסת, רבים מהפעילים/ות שלנו שמו לב לנוכחות דלה מאוד של חברי הכנסת בדיונים. נוסף על כך, הכנסת לא מקיימת שום תיעוד של הצבעות חברי וחברות הכנסת בוועדות. כדי לפקח אחר פעילות פגומה זו, משקיפי המשמר החברתי (את/ה) ממלאים טפסי מעקב – מדובר במקור המידע היחיד המתעד נוכחות והצבעות של חברי הכנסת, ולכן וחשוב לנו מאוד שתמלאו אותו. לכל ועדה יש טופס ייעודי משלה, בו תתבקשו לסמן את נוכחותם של חברי הוועדה בדיון ואת האופן שבו הצביעו (במידה והתקיימה הצבעה). הטפסים מכילים תמונות של חברי הוועדה שיקלו עליכם/ן לזהות מי הוא מי.

לאחר הדיון שלחו את העדויות שלכם/ן אל עורכת האתר, לכתובת info@hamishmar.org.il. בנוסף ודאו שמילאתם/ן את טופס המעקב.

 

<<< ארגז הכלים                                    ועדות הכנסת >>>
נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs