איך לכתוב עדות?

<<< ועדות הכנסת                                   הליך החקיקה >>>

אנו מבקשים מכל משקיף או משקיפה המגיעים לדיון בכנסת לכתוב עדות. לא מדובר בתנאי, אבל כן חשוב לנו שיהיה רישום ל"אקט ההשקפה" ולפעילות שנעשתה. המשקיפים חופשיים לכתוב עדות בכל צורה או סגנון שנראה להם לנכון, וכולן יעלו לאתר המשמר החברתי ללא הגבלה (אך לאחר עריכה קלה); עם זאת, לאחר מספר שנות פעילות ומאות עדויות שנכתבו, אנו יודעים כי כתיבת עדות עשוי להיות תהליך לא פשוט ואף מבלבל. מטרת דף זה לספק קווים מנחים לכתיבת עדות. מומלץ לקרוא אותו לפני ההשקפה, כדי שפעילותכם בדיון תהיה תואמת את עדותכם שתיכתב בהמשך. את העדות תכתבו דרך התחברות לאתר, וטופס העדות המיועד לוועדה אליה אתם רשומים. ניתן גם לשלוח במייל ל-  info@hamishmar.org.il

מה זו בכלל עדות? קראו כאן.

אם אתם מרגישים כי עלו דברים חשובים ביותר במהלך הדיון, ויש בעדות עניין ציבורי הדורש חשיפה מיידית ודחופה, אנא שלחו הודעת סמס לרכזת השטח שלנו.

בשביל מה אני כותב/ת עדות?

העדות היא כלי אחד מבין רבים לקידום מטרות המשמר החברתי והיא מכוונת בראש ובראשונה להשגת השפעה ציבורית. קשה לצפות מראש מה ישיג השפעה ציבורית, כמובן, אך כלל אצבע חשוב הוא כתיבת עדות שיש בה "ערך מוסף", שאינו קיים במקורות מידע אחרים.

אני צריך/ה לכתוב את כ-ל מה שהתרחש בדיון?

לא! העדות אינה מסמך עיתונאי. היא אינה דיווח על מה שקרה בלבד, היא אינה ממצה את היקפו המלא של הדיון ולא צריך להיות בה פירוט של כל טענה שעלתה. כיום גם ככה רוב הוועדות מפרסמות הודעה לעיתונות בתום דיון, שמספקת דיווח "חדשותי"; בדיונים מסוימים נמצאים גם עיתונאים שתפקידם הוא לסקר את הדיון מ-א' עד ת'.

העדות אינה פרוטוקול ואינה צריכה להוות תמלול של כל מה שנאמר בדיון. עדות פרוטוקולית שכזו עשויה להיות אפילו "מעייפת" לקריאה, כפי שקריאת פרוטוקול רשמי של הכנסת עשויה להיות מעייפת. יתרה מזאת, הקלדת כל מילה ומילה במהלך ההשקפה מסיטה את תשומת הלב ממה שמתרחש מסביב (דווקא ב"מסביב" מתרחשים הדברים המעניינים). לסיכום, העדות אינה חייבת בהכרח להכיל את כל תוכן הדיון בוועדה.

דוגמא לעדות מוועדת הכספים

דוגמא לעדות מוועדת הכספים

אז לא לצטט את הדוברים בכלל?

להפך – עדות שמשלבת ציטוטים יכולה להיות מוצלחת מאוד, וקל להתחבר אליה. למשתתפי הדיון לפעמים "נפלטת" אמירה חזקה מבלי שהם שמים לב, ואנחנו יכולים להיות שם כדי לקלוט זאת. גם קטעי דיאלוג קצרים "מעבירים את המסר" ביעילות ובהצלחה לקהל הקוראים. רק חשוב לשים לב שהציטוטים נשארים ברורים ומעניינים.

דוגמאות: ועדת הכלכלה, יוני 2014 | "מי עומד מאחורי החוק, ח"כ אילטוב?" "כשאעבוד אצלך, אגיד לך"; ועדת הכספים, אוקטובר 2013 | מהומה רבתי בועדת הכספים לאור דרישת ח"כ סתיו שפיר לבדיקת חוקיות ההעברות תקציביות

אם כך, איך אדע על מה לשים דגש?

זה נתון לבחירתך, וכל צורת עדות שתחליט/י עליה תהיה בסדר גמור. חלק מהעדויות מתרכזות באופן ניהול הדיון וחלק בעמדה האידאולוגית של הדובר. עדויות מסוימות מתמקדות בחברי הכנסת בעוד אחרות ישימו את הזרקור על פקידי הממשלה, על בעלי האינטרס או על נאום מרגש; ויש המעדיפים לנתח את הצעת החוק או הנושא העומד על הפרק. לעיתים יספיק אירוע קטן שמתרחש בוועדה כדי להפוך עדות למוצלחת ולאפשר לעורך להבליטו באתר.

דוגמאות: ועדת הכספים, מאי 2014 |מחירי הדיור: שר האוצר לא הגיע לדיון שעסק בתכנית של שר האוצר; ועדת הפנים, מאי 2014 | המדינה לא יודעת כמה יחידות דיור זמינות יש אצלה במלאי

מי חשוב שאשים לב אליו?

קודם כל, חובה לכלול בעדות את רשימת חברי הכנסת הנוכחים והנעדרים, שם הוועדה, נושא הדיון והתאריך. שימו לב גם למשך הנוכחות שלהם בדיון – חברי כנסת רבים מגיעים לזמן קצר, לעיתים רק כדי להצביע ומבלי שהם מודעים כלל לנושא שעליו דנים או מצביעים.

דוגמאות: הוועדה לביקורת המדינה, מאי 2013 | חברי הכנסת עוזבים ברגע שיוצאים הצלמים; ועדת הכספים, אוגוסט 2014 | שותקים, נצמדים לטאבלט – ומצביעים בעד העברות מיליוני שקליםהוועדה לביקורת המדינה, יוני 2014 | עם ח"כ אחד ו-5 לוביסטים, דיוני הוועדה לביקורת המדינה ממשיכים לאכזב

חשוב לשים לב גם לבעלי תפקידים שונים שהיו בדיון: נציגי ממשלה, נציגי חברות ובעלי עניין, לוביסטים (שאמורים ללכת עם שרוך כתום), פעילי חברה אזרחית. אם לא הצלחתם/ן לקלוט את השמות, כתבו את התפקיד. נסו להיעזר ברשימת הנוכחים – בקשו אותה בנימוס מקצרן/ית הוועדה לאחר הדיון.

דוגמאות: ועדת הכספים, מרץ 2013 | האזרח הקטן ישלם פחות, הלוביסטים ירוויחו; ועדת הכספים, יוני 2013 | הפרדת נכסים ריאליים מפיננסים: כיצד פועל הלחץ של בעלי הון על המחוקקים; ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, מאי 2014 | האם הבנקים יעצבו את מדיניות "החינוך הפיננסי" של משרד האוצר?

מה חשוב שאשים לב אליו?

דוגמא לעדות מהוועדה לביקורת המדינה

דוגמא לעדות מהוועדה לביקורת המדינה

כמשקיפ/ה, את/ה יכול/ה לקלוט את מה שאינו נקלט באמצעים אחרים: מה שלא נרשם בפרוטוקול ולא נראה על ידי עיתונאי שמגיע לביקור חטוף. שימו לב, למשל, אם היו"ר מתנהג בצורה חריגה כדי להשיג מספיק קולות ליצירת רוב בוועדה, לפעילות הלוביסטים מסביב לשולחן, להיעדרות מוזמנים מהדיון, להתחמקות של נציגים ממענה על שאלות קשות.

שימו לב להתבטאויות יוצאות דופן במהלך הדיון, כמו הצהרה שתחייב את חברי הכנסת או מוזמני הוועדה לעמוד בדברים שאמרו בדיון. שימו לב אם המשתתפים משנים את עמדתם בצורה פתאומית, ואם פקידי הממשלה (עוזרי ועוזרות השרים, למשל) הנחו אותם בהסתר לעשות זאת.

באיזה אורך העדות?

קחו בחשבון שמדובר בטקסט המיועד לקהל הרחב. 450-700 מילה יספיקו בהחלט. אנא המנעו מטקסטים ארוכים של יותר מ-1,000 מילים.

מה עוד אפשר לכתוב בעדות?

כל מה שתרצו. עד עתה פורסמו מעל 700 עדויות ויש בהן מכל המגוון והצורות. אילו רגשות עורר אצלך הדיון? הערכה, כעס, תמיהה? כיצד התרשמת מתוכן הדיון ומהאופן בו הדיון התנהל? זכרו שאתם/ן חלק מהעדות ובהחלט רצוי שהיא תבטא את תחושותיכם/ן. הציצו בספר העדויות של המשמר החברתי או קראו עדויות מהוועדה שבה אתם מתעניינים כדי ללמוד מדוגמאות.

דוגמא: ועדת הכספים, מאי 2014 | בוועדת הכספים ראיתי כיצד אזרחים הופכים לאזרחים מוחלשים

איך אבין מה בכלל מתרחש מסביב?

כדי להבין מה קורה בדיון ולכתוב עדות מדויקת דיה, קראו את חומרי הרקע הנשלחים אליכם/ן עם ההודעה על אישור הרישום לדיון. אינכם/ן צריכים/ות להכיר את נושא הדיון על בוריו(!), אך חשוב שתגיעו אליו עם הבנה כללית שתעזור לכם/ן להתמצא במהלך הדיון ותקל על המעקב בהמשך. כך תדעו מראש על מה עומדים לדבר, מי הגורמים המעורבים ולמה יש לצפות.

 

<<< ועדות הכנסת                                   הליך החקיקה >>>

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs