דקות לפני הישיבה האוצר העביר חוברת מלאה טבלאות ובקשות

אביב סלע

ועדת הכספים, שינויים בתקציב, 9 בנובמבר 2011

חברי הוועדה:

יו"ר – משה גפני (יהדות התורה), רוחמה אברהם בלילא (קדימה), זבולון אורלב (הבית היהודי), דוד אזולאי (ש"ס), טלב אלסאנע (רע"מ-תע"ל), אורי אריאל (האיחוד הלאומי), מגלי והבה (קדימה), עינת וילף (עצמאות), יצחק וקנין (ש"ס), שי חרמש (קדימה), חיים כץ (ליכוד), ראלב מג'אדלה (העבודה), ציון פיניאן (ליכוד), פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), מירי רגב (ליכוד), ליה שמטוב (יזראל ביתנו), רונית תירוש (קדימה)

נכחו:

ח"כ גפני, ח"כ רוחמה אברהם, ח"כ שי חרמש, ח"כ יצחק וקנין, ח"כ זבולון אורלב, ח"כ אורי אריאל, ח"כ אמנון כהן, ח"כ ליה שמטוב, ח"כ ציון פיניאן

הישיבה הנוכחית עסקה בשינויים תקציביים בתקציב המדינה. השנה הדבר נדרש במיוחד מכיוון שמדובר בתקציב לשנתיים ולא שנה אחת כמו שהיה נהוג. מדובר בשינויים זמניים שמאושרים על ידי הוועדה ולא בהצבעת הכנסת. אחד הדברים האירוניים שנוצרו על ידי כך שהצבעת הועדה על הפיכת עובדים זמניים לעובדים קבועים הייתה הצבעה שתוצאותיה זמניות, אשר תעמוד להצבעה שנית בשנה הבאה.

את ישיבת הועדה פתחה חברת הכנסת רוחמה אברהם כשטענה כי גם לישיבה זו, כמו לישיבה הקודמת שעסקה בתיקוני תקציב, לא קיבלו חברי הכנסת מראש את התיקונים הנדרשים על פי משרד האוצר. טענתה של ח"כ אברהם הייתה כי אין אפשרות לבחון את השינויים בעין ביקורתית כשאי אפשר ללמוד את הנושא. חוברת השינויים שניתנה על ידי משרד האוצר הינה חוברת מלאה טבלאות תקציביות ובקשות משפטיות המקודדות את השינויים. כתשובה לחברת הכנסת אברהם מסר יושב ראש הועדה חבר הכנסת גפני כי גם לו משרד האוצר מעביר את הפירוט דקות לפני הישיבה ואמר "אין 5 דקות, אין שעה, אין שעתיים".

בתור צופה, הועדה לא איפשרה לי לקבל את החוברת עם פירוטי העברות התקציב. לפיכך היה קשה לעקוב אחרי ההעברות הרבות שנדונו בוועדה במהירות רבה. הפירוט ניתן רק לחברי הכנסת ולמשרדים אשר ההעברות התקציביות עסקו בהם. אי מתן הפירוט מונע את השקיפות הציבורית.

מלבד נוכחותם של חלק מחברי הועדה, הופיעו בועדה קבוצות קבוצות המייצגות את המשרדים השונים אשר מבקשים שינויים בתקציב. הישיבה כולה נדמתה לסרט נע, בה כל פעם הוכרז שינוי אחר, נציג משרד מסויים הציג בשני משפטים את השינוי הנדרש ולאחר מכן התנהלה הצבעה מהירה שנגמרה בהסכמה פה אחד.

לקראת חידוש מליאת הכנסת חברת הכנסת רוחמה אברהם התעקשה שלא לאשר באופן חפוז את כל בקשות השינוי והועדה התכנסה לאחר כשעתיים וחצי כדי לסיים את הדיון. כאשר הועדה התכנסה בשנית, במשך כחצי שעה היא דנה והצביעה במהירות על כל הסעיפים שנשארו.

אחד מחברי כנסת שבלטו בדיון היה חבר הכנסת זבולון אורלב אשר התערב בדיונים השונים וביקש לבדוק בפרוטרוט לגבי העברות כספים שונות שלא פורטו בבקשות. בנוסף, אורלב ידע לרתום את נציגי המשרדים השונים לנושאים אחרים בהם הוא מטפל. למשל בעניין השדולה לשירות לאומי אותה הוא מקדם, הוא ביקש מנציג משרד הרווחה דיווח על כמות תקני שירות הלאומי שהמשרד מקצה לאנשים עם קשיים שונים.

עריכה: צוות עורכי המשמר החברתי

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
דקות לפני הישיבה האוצר העביר חוברת מלאה טבלאות ובקשות | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs