בכנסת לא שועים לאזהרות מניסוי פצלי השמן

בכנסת לא שועים לאזהרות מניסוי פצלי השמן

תודה לחברה היזמית, יישר כוח – סיכם אמנון כהן את הדיון בסכנות הניסוי שתערוך IEI בחבל עדולם. אבל המשרד לאיכות הסביבה, ארגוני הסביבה והתושבים חוששים מאסון

דיון בוועדת הפנים והסביבה: הפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם, 26 ביוני 2012

הדיון עסק בפיילוט שחברת הנפט IEI עתידה לערוך בקרוב כדי לבדוק את הסיכוי להפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם, וכן את ההשלכות לגבי האדם, החי והסביבה. הצטרפתי לדיון באמצע לפי בקשה של המשמר החברתי ולכן הדיווח חלקי. מסתבר שהועדה כבר דנה בעבר כ-30 שעות בנושא זה עם כל הגורמים הנוגעים לדבר: חברות, ארגונים סביבתיים, אזרחים, ממשלה, משרדים שונים. מובטח שיהיו עוד דיוני המשך.

חומר רקע

הקרב על פצלי השמן: רשות המים נגד גרינפיס (אן-אר-ג'י, 13 בפברואר 2012)

גלעד ארדן ליועץ המשפטי: עצור את התקנות של לנדאו (אתר "גרינפיס", 8 במאי 2012)

משעשעות ועצובות כאחד היו הערותיו בדיון של דב חנין על אלי ישי והתייחסותו של היו"ר אמון כהן. דב חנין מודאג, משרד הפנים מופקד על מערכת התכנון. הדיון היה צריך להתנהל במשרד הפנים. טוען שאלי ישי שוב לא עושה את עבודתו. מפנה לאמנון כהן. כהן מתבדח איתו ומבטיח שאלי ישי בחור חכם ועם ידע ועושה את עבודתו בנאמנות.

הדיון התמקד בוויכוח בין החברה המפעילה ומשרד האנרגיה והמים, שתומך בהקמת הפיילוט, לבין הארגונים השונים. משרד האנרגיה טוען שלא יהיה נזק למי התהום. המשרד קבע תקנות חדשות ללא התייחסות של משרדים אחרים.

המשרד לאיכות הסביבה מתנגד בגלל סכנות סביבתיות. משרד הבריאות מקבל את ההמלצות של משרדים אחרים ועל כן לא מתנגד. (לא ברורה דרך עבודת משרד הבריאות והעלו זאת בישיבה). כאשר המצב שמשרד לאיכות הסביבה מתנגד ומשרד הבריאות טוען שבדקו ולא תהיה בעיה בסיכון איכות האוויר. הנציג טען שהם מקבלים את המחקרים של המשרדים השונים וכאשר יש תוצאות המשרד לא מבצע בדיקות נוספות.

ח"כ חנין מתיחס לבעיה הכלכלית של מציאת דלק ודלק חלופי , בעית הצפיפות בקרקעות במדינה. דאגה לאנשים שחיים במקום ועל כך שהנושא שנמצא בבג"ץ.

התושבים ומועצת מטה יהודה טוענים שערכו בדיקות לפיילוט וההשפעה הסביבתית תהיה חמורה גם באזורי אשדוד ואשקלון.

אפי איתם מהחברה היוזמת – אנחנו יזמים, התחייבנו ועובדים על פי חוקי המדינה. ישנם דיונים בוועדות כבר ארבע שנים והגיעו לכך שרק באמצעות פיילוט אפשר יהיה לדעת האם ניתן לחפור ולחפש או לא.

יו"ר הוועדה אמנון כהן מסכם: אני שמח לדעת שיש תכנית מגירה לאנרגיה מתחדשת במדינת ישראל. רואים שהממשלה מחפשת פתרונות והחליטה שחשוב שהתהליך יעשה באחריות נכונה. תודה לחברה היזמית, יישר כוח. לא ברור לי שבכלל תהיה בדיקה עם על המחסומים השונים, נמשיך ונעקוב.

חכ"ים שהיו נוכחים עם הגעתי: היו"ר אמנון כהן (ש"ס), דב חנין (חד"ש), רחל אדטו (קדימה), ניצן הורוביץ (מרצ).

מוזמנים: ארגוני סביבה, משרדי ממשלה ותושבים.

6 comments

  1. תודה ענת שנכנסת לועדה ודיווחת לנו.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
בכנסת לא שועים לאזהרות מניסוי פצלי השמן | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs