סאגת ועדת הכספים נמשכת

סאגת ועדת הכספים נמשכת

בישיבת ועדת כספים ביום רביעי האחרון, משרד האוצר ניסה להעביר החלטה לקצץ 2.5 מיליארד ש"ח מתקציב הביטחון במחטף, ח"כ אבישי ברוורמן הרים קול זעקה, ויו"ר הוועדה ח"כ משה גפני עצר הכל 

מדי פעם מגיעות לכותרות ידיעות סנסציוניות על העברות כספיות של מיליארדים משמאל לימין ומימין לשמאל בהצבעה חפוזה בועדת הכספים של הכנסת.

איך השיטה עובדת

מה שנעדר מהסיקור זה החלק החשוב של התהליך – איך השיטה עובדת. נציגי האוצר (הרפרנטים) מעבירים לחברי ועדת הכספים ערימות גדולות של מסמכים שרובם הגדול הוא מספרי סעיפים, בניסוח שמחייב התעמקות גדולה והבנה מה הולך ולאן… קצת לפני פתיחת הישיבה.
לחברי הכנסת אין את הזמן לשבת על המדוכה ולהבין את המשמעות ואת סעיפי הסעיפים. הם מתבקשים להצביע ו… התוצאות נודעות לציבור בדיעבד לאחר שאושרו ההעברות הכספיות. (על ההתנהלות של הרפרנטים של האוצר בועדות אפשר ללמוד מהכתבה "די להסתה חסרת התקדים נגד עובדי האוצר")

פעילי הסדנא לידע ציבורי שמו לעצמם למטרה לשנות את המנהג של האוצר להעביר הצבעות על העברות תקציביות בלי לפרסם מראש את פירוט הבקשות המוגשות לחברי ועדת הכספים. הם חוזרים ומבקשים לקבל את המסמכים לפני ההצבעה. הם גם הגיעו לכנסת וצילמו את כל מסמכי ההעברות הכספיות של השנה שעברה, סרקו אותם, והעלו לאתר בו הם מבקשים מהציבור לעזור בתיוג שלהם כדי שאפשר יהיה להגיע לשקיפות ופירוט מדוייק לאן הכסף הולך ומאיפה.

ביום רביעי, ה-29.8.12, התקיימה ישיבה של ועדת הכספים. שוב אגף התקציבים במשרד האוצר הגיש בקשות להעברות תקציביות. שוב מדובר היה בהעברות של מיליארדי שקלים. שוב חברי הכנסת החברים בוועדה לא יכלו לקבל לידיהם (!) את המסמכים עם פירוט ההעברות לפני הדיון על מנת ללמוד אותם בצורה יסודית ולפקח על פעילות הממשלה בצורה ראויה.

שוב יותם (העוזר של ח"כ ברוורמן) וניסים עג'ר, פעיל הסדנא, היו צריכים להילחם ממש כדי לקבל לידיהם את 72 (!) הדפים של ההעברות התקציביות, תוך כדי הדיון, כדי לפרסמם לציבור (כי משרד האוצר וועדת הכספים לא מוכנים לפרסם בעצמם את המידע לציבור).

.

טוויסט בעלילה

אלא שהפעם, היה שינוי קטן בעלילה, כשמשרד האוצר ניסה להעביר החלטה לקצץ 2.5 מיליארד ש"ח מתקציב הביטחון במחטף, ח"כ אבישי ברוורמן הרים קול זעקה, ויו"ר הוועדה ח"כ משה גפני עצר הכל ולא הסכים לאשר הצבעה.

ואת ההתרחשות הם הנציחו, ואנחנו מעלים כאן כדי שאפשר יהיה לראות את הרפרנטית של האוצר מנסה להצמד לפרוצדורה הרגילה של חוסר שקיפות, את ח"כ גפני נעמד על רגליו האחוריות, ואת הדרך בה מיליארדים עוברים מפה לשם בלי שמישהו באמת יבין על מה ולמה

.

.

4 comments

  1. למה בשם אלוהים התנגד לקיצוץ משרד הביטחון?! אחרי כל מה שנכתב וידו7ע! האם הוא עדיין עובד למען ברק?!

  2. הפתרון לכאורה מבחינת ח"כ בוועדה ובוודאי היו"ר אמור להיות פשוט –
    מה שלא מגיע בזמן, לא מקיימים עליו הצבעה, ואם כן אז מצביעים נגד אוטומטית. ולא משנה מה כתוב שם.
    השאלה האמיתית היא – מדוע ולמה יו"ר הוועדה מאשר את ההצבעות האלה? נחמד שמספרים לנו על הרגליים האחוריות של גפני וההתנגדות ההירואית של ברוורמן, אבל תכלס הם משתפים פעולה עם השיטה הזאת, אז למה שאנשי האוצר ישנו את ההתנהגות שלהם? אני מסיק מכך שיש עוד חלק בסיפור.

  3. ולמה אתה חושב שברוורמן (למשל)משתף פעולה עם השיטה? הוא נלחם בה בכל מעודו.

  4. כמו שהסברתי האשמה הגדולה יותר מוטלת כמובן על גפני בתור יושב הראש של הוועדה – הוא זה שאמור להכתיב את הנורמות האלה ולהעניש את האוצר אם הם עושים העברות בצורה שכזאת. ברגע שהוא לא הוא משתף פעולה עם השיטה הזאת. ברגע שזה קורה, על חברי הכנסת בוועדה להצביע נגד כל דבר אוטומטית – אם ברוורמן עושה את זה או משהו דומה אז כל הכבוד, וחבל שלא שומעים על זה, אבל אם לא (ןאני מנחש שלא) אז זה גם סוג של שיתוף פעולה – אמנם פחות חמור מזה של גפני אבל עדיין לא באמת בסדר.

    אגב שונא להיות קטנוני אבל כותבים "בכל מאודו" 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs