פיקוח על המחירים: כל מהלך הישיבה אמרו חברי הכנסת והיצרנים שהמחאה יצרה מהפכה

פיקוח על המחירים: כל מהלך הישיבה אמרו חברי הכנסת והיצרנים שהמחאה יצרה מהפכה

ועדת כלכלה. יום שני ה-24.9.2012, פיקוח על מחירים

הישיבה האחרונה מתחילה בשעה איחור, האולם מתמלא בקהל ומצלמות טלוויזיה מוצבות בכניסה ובתוך החדר עצמו. הישיבה עוסקת במדיניות פיקוח המחירים בישראל תוך מיקוד בנושא עלות הלחם ונפתחת באמירה "היום אנו נמצאים לפני אחד המשברים הכי קשים של המשק הישראלי, השוק איבד את שיווי המשקל שלו".

סביב השולחן יושבים ארבעה חברי כנסת, כמה פקידים של התמ"ת ומשרד האוצר, כלכלן המועצה הארצית לצרכנות, מנכ"ל הרשות הסתדרות הצרכנות וכשבעה מנציגי תעשיית המזון בארץ. ליידי ישבו שני לוביסטים שזיהיתי.

גם הפעם חברי הכנסת ממש מייצגים עמדה התוקפת את התעשיינים, עד כדי כך שחברת הכנסת יולייה שמאלוב ברקוביץ' קראה לחרם צרכנים על יוניליוור עקב העלאות המחירים שלהם.

צוטטו דברי מבקר המדינה, המלצות ועדת טרכטנברג וועדת קדמי, אשר חד משמעית מאשימים את הייצרנים והמשווקים בעליות המחירים וקראו לפיקוח הדוק יותר.

אך התעשיינים ובראשם נציגי חברת יוניליוור, נתנו הסבר שהבהיר שחברות הייצור והחברות המשווקות הינן קדושות המקריבות עצמן למען המשק הישראלי, הן משתוקקות לפיקוח מחירים אשר כמובן יפגע בצרכן יותר מאשר בהן, ולגבי המשכורות בתחום, הם בקושי גומרים את החודש.

עוד הובהר על ידי התעשיינים שמחירי המזון בארץ לא כאלה יקרים כמו שמשתמע מהביקורת הציבורית, אם ננטרל את המע"מ ונתייחס לכמות המבצעים לציבור ובכלל החישוב צריך להיעשות על סל כולל ולא על כל מוצר בפני עצמו וגם בסופו של דבר, כפי שהבהיר גלעד זילבר, יו"ר ההתאחדות למפעלים קטנים ובינוניים, הבעיה היא ביכולת ההשתכרות ולא בעלויות.

הוא גם הוסיף שעלויות המוצרים (שאינן גדולות כפי שאפשר להבין מדבריו הקודמים), נובעים מהמיסים ועלויות התשומות אותם קובע משרד האוצר כגון עלויות החשמל, המים, כללי איכות הסביבה וכמובן שכר המינימום …

מייד ההתקפה הועברה אל משרד האוצר ואחד מילדי האוצר (באיזה גיל מגייסים אותם ? זו התנדבות של תלמידי תיכון ?) ענה שיש כאן בעיית מונופוליזציה על השוק (אם חברות הגדולות בארץ היוו 25% מהשוק ב 1985, הרי בשנת 2005 הן היוו 50% מהשוק), הפער בייננו לבין העולם בעלות במוצרים החל ב 2005, כאשר עלויות הייצור ירדו אך המחירים נשארו, עוד ענה על האשמות שמשרד האוצר דווקא דואג ליצרנים למשל: הצרכן הביתי מסבסד את עלויות המים של התעשיינים (תקראו טוב טוב !!!! מחירי המים של התעשייה מגולגלים עלינו, בנוסף למחירי המוצרים אותם מעלים עקב עליית מחירי המים). ולבסוף הבהיר שמוזמנים נציגי ציבור לדיונים בנושאי קביעת מדיניות פיקוח וקביעת מחירים ומיסוי (נציגי עמותות הצרכנות הבהירו שמעולם לא הוזמנו לדיונים כאלה)

לסיכום

לא עולה קריאה לחיזוק הפיקוח על המחירים.

עולה דרישה להזמנת נציגי ציבור לדיון בנושאים הקשורים לפיקוח על מחירים ומיסויי.

הועלה רעיון שיש לבחון מידרוג מע"מ ומכס: מוצרי יסוד, מוצרים חיוניים ומוצרים אחרים.

הועלה הרעיון לחיוב הקמעונאים להציג מחירי המוצרים באינטרנט באופן בר השוואה לצרכן.

וחשוב מכל לדעתי, כל מהלך הישיבה חזרו ואמרו חברי הכנסת והיצרנים שהמחאה החברתית יצרה מהפכה, בגללה משתנה השוק ויורדים המחירים, השתנו כללי המשחק, הציבור התעורר ומתחיל לבצע פיקוח בעצמו.

One comment

  1. חברי כנסת ושאר טמבלים משתמשים בגוויתה של המחאה כדי לסחוב מסקנות ועדה לכיוונם ואתם כמו ילדים מתלהבים מזה שמשתמשים במילה "מחאה" כמוצאי שלל רב. מה קרה? אתה לא תבינו לעולם מתי מסובבים אתכם על האצבע ומתי אתם כלי שרת? שאלוהים ישמור איזו חבורת הזויה

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs