פיזור הכנסת גרם לכך שהצעת החוק הטובה למאגר מידע של מחירי מוצרים תיתקע לפחות חצי שנה

פיזור הכנסת גרם לכך שהצעת החוק הטובה למאגר מידע של מחירי מוצרים תיתקע לפחות חצי שנה

יום ב' 15.10.12 הועדה המשותפת לכלכלה וכספים – דיון בהצעת חוק מאגר מידע לעניין מחירי מוצרים ברשתות שיווק:
[space height="HEIGHT"]


[space height="HEIGHT"]

רקע:

מדובר בדיון שני בהצעת חוק פרטית של ח"כ כרמל שאמה (ליכוד ) יו"ר ועדת הכלכלה, ושל ח"כ שכיב שאנן (עצמאות). כפי שעולה מדברי הסבר להצעה החוק, החוק המוצע הוא אחד מהישגי המחאה החברתית של קיץ 2011. (דיווח על דיון קודם שהתקיים ב- 12.9.12: "כל מהלך הישיבה אמרו חברי הכנסת שהמחאה יצרה מהפכה"). יוזמי הצעת החוק מציעים לחייב את רשתות השיווק להעביר למאגר נתונים ממשלתי מחירים של מוצרי מזון, קוסמטיקה ודלק. מאגר נתונים זה יהיה פתוח און ליין לעיון הציבור. הנתונים יעובדו באופן שהצרכנים יוכלו לבדוק ולהשוות מחירים בין רשתות שיווק שונות או בין סניפים שונים של אותה רשת. רשתות השיווק תחויבנה לחבר את בסיס הנתונים הממוחשב של קופות המכירה שלהן או של משאבות הדלק, אל מאגר מידע שינוהל על ידי משרד התמ"ת.

מבחינה טכנית הדבר קל לביצוע, שכן קיימת היום התוכנה הנחוצה לביצוע. כל שעל רשת שיווק לעשות הוא להקים אתר אינטרנט, ענין שעלותו אינה גבוהה. וכך, כל רשת שיווק תוכל להעלות לרשת האינטרנט קובץ עם 3 נתונים: שם הסניף, מק"ט (מספר קטלוגי) ומחיר. (ראו פרטים על כך בדברי מנכ"ל אמון הציבור בדיון מיום 12.9.12)

התברר שקיימים היום מאגרי מידע כאלה בתחום הדלק, החשמל והאלקטרוניקה, תעופה ותיירות, המנוהלים על ידי חברות פרטיות וזוכים להצלחה.

מהלך הדיון:

הוזמן השר מיכאל איתן, הממונה מטעם הממשלה על שיפור השירות לאזרח.

הדיון החל באיחור רב. בתחילה נכחו היו"ר, ח"כ שאמה והשר איתן. לאחר כ- 20 דקות עזב היו"ר את הישיבה והחליפו ח"כ שנאן.

השר איתן: הממשלה תומכת עקרונית בהצעת החוק. הצרכן יקבל את בסיס המידע הנחוץ לו כבר בבית. שקיפות והנגשת מידע ישפרו את השירות לציבור. ואולם לדעתו הממשלה תצטרך לדון בפרטים שכן הצעת החוק כללית מידי. הוא סבור שהממשלה לא צריכה לנהל את העסק הזה, אלא עליה לפעול להנגשת הנתונים וכרגולטור. לאור הכרזתו של ראש הממשלה על קיום בחירות בקרוב, השר מאחל שבכנסת הבאה תשוב הועדה ותדון בהצעת החוק באותו הרכב אישי של חכי"ם.

נציג איגוד לשכות המסחר: יש צורך שהנתונים יועברו לממשלה ולא לחברות פרטיות. יש בעיה להציג מחירים של בשר ומוצריו, פירות וירקות.

איתן זינגר, מנכ"ל חברת זאפ (העוסקת בעיבוד נתוני מחירים כבר 12 שנים): רעיון מצוין, הפועל היום בהצלחה בענפים שונים בשוק הפרטי. אומנם נכון שתחום הירקות, הפירות והבשר הוא מורכב, אבל אפשר למצוא בקלות פתרונות טכנולוגיים. זינגרמציע שבשלב ראשון תיקבע חובה לרשתות להנגיש את הנתונים בפיד ובאפליקציות (2 מושגים מקצועיים מתחום האינטרנט) לכל הציבור, ובשלב השני להקים מאגר ממשלתי, שזה תהליך יותר ממושך.

יגאל אכטנברג, מנכ"ל אמון הציבור: רשתות השיווק יכולות לבצע כבר עכשיו את מה שמוצע בהצעת החוק, ואין צורך לחכות לכנסת הבאה ולממשלה הבאה. אבל נראה שההתערבות הממשלתית נחוצה, אחרת  הרשתות לא יפעלו.

ח"כ שנאן מסכם את הדיון: לאור פיזור הכנסת יכול להיות שהיה צריך לבטל את הישיבה היום, אבל הרעיון יצא לדרך והוא בטוח שיהיו חכי"ם אחרים שימשיכו אותו.

לוביסטים ואינטרסים כלכליים:

הדיון נערך באולם נגב. לוביסטים רבים נכנסו ויצאו. שלוש מהן ליוו את מנכ"ל איגוד חברות הדלק. שתיים ענדו סרט כתום. השלישית שלא ענדה סרט, היתה פעילה ביותר, סובבה באולם, שוחחה עם מזכירות הוועדה ועם השר איתן.

סיכום בנימה אישית:

הכנסת היתה עסוקה בדרמה שנוצרה עקב הקדמת הבחירות והתפטרות השר כחלון. פיזור הכנסת ריחף מעל הדיון בוועדה וקבל ביטוי בהערות השר איתן וח"כ שנאן.
כשלעצמי, חשבתי שחבל שיעצר עכשיו הליך חקיקה של חוק שמטרתו לאפשר לכלל הציבור השוואת מחירים און ליין ואף להביא להוזלת מחירים ברשתות השיווק. מדובר הרי בהצעת חוק פרטית שטרם אושרה בוועדה המשותפת לכלכלה וכספים וטרם אושרה בועדת שרים לחקיקה. פיזור הכנסת גרם לכך שהצעת חוק טובה זו תיתקע לפחות לחצי שנה עד כינון הכנסת הבאה ותחילת העבודה של ועדות הכנסת הבאה. פשוט חבל.

3 comments

  1. שנאן מקדם את החוק לייצוג של חברי הכנסת בוועדה לבחירת חברי בתי הדין הדתיים הדרוזים (קאדי מדה"ב). בנוסף, שנאן מעורב בקידום חוק משק החשמל הנותן תעריפים עדיפים ליצרני חשמל פרטיים בטכנולוגיות ירוקות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs