המדריך המקוצר: פעילות הלוביסטים בשכר בכנסת
משם טרם הגיעה הישועה. דיון ועדה בכנסת

המדריך המקוצר: פעילות הלוביסטים בשכר בכנסת

בין נציגי העם שיתחילו לפעול בכנסת החדשה יסתובבו כמו תמיד גם הנציגים האחרים, האפלים, הנציגים שמעטים יודעים את שמם, ואיש לא בחר בהם. הכירו את נציגי ההון, לוביסטים או "שדלנים" בשפה העברית – האנשים שלא חייבים לכם כלום, ופועלים בהתאם.

המידע בכתבה זו הוא באדיבות "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת", והוא נכון לחודש יוני 2012 – ומבוסס על דפי מידע שהעמותה הכינה בנושא. 

כאשר אנחנו מדברים על פעילות הלוביסטים בכנסת, יש להבדיל בין שני אנשי מקצוע בתחום: לוביסט אדם המקדם רעיון שהוא מאמין בו, ומוכן לעשות זאת גם ללא שכר או תגמול כלכלי ישיר/עקיף. פעילות של לוביסט מסוג זה היא התגשמות הרעיון הדמוקרטי. לוביסט בשכר – אדם המעמיד למכירה את קשריו וכישוריו, לצורך קידום אינטרסים של המסוגלים לעמוד במחיר שכירתו. פעילותו של לוביסט בשכר היא למעשה הפרטת הדמוקרטיה. הוא איננו מחויב להאמין ולתמוך באינטרס אותו הוא מקדם, וברוב המקרים הפרמטר הכלכלי הוא שמנחה את החלטתו אם לקדם אינטרס כזה או אחר. לוביסטים בשכר מעמידים במבחן את גבולות הרעיון הדמוקרטי ומסכנים במהותם את קיומו.

[message_box title="" color="blue"] בכנסת ישראל קיימים שלושה סוגי לוביסטים:

1. לוביסטים בשכר קבועים מטעם חברות הלובינג

2. לוביסטים בשכר עצמאיים קבועים

3. לוביסטים בשכר עצמאיים זמניים 

מושגי יסוד:    

"לוביסט בשכר" – מושג שהוכנס לשיח על ידי 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת'. בעבורנו יש רק שני סוגי לוביסטים. האחד הוא לוביסט בהתנדבות, והכוונה בכך לכל אזרח אשר מאמין במשהו/יש לו אינטרס כלשהו והוא מוכן לקדמו בהתנדבות, והשני הוא לוביסט בשכר – אדם המשכיר את קשריו וכישוריו לטובת קידום אינטרסים של לקוחות.

"לוביסט ביתי" (In House Lobbyists) – לוביסטים אשר מועסקים על ידי חברה אחת וייצגו  לרוב רק אותה. ביניהם ניתן למנות עורכי דין של חברה המגיעים לכנסת לייצג נושא מסוים עבורה או כל עובד אחר של חברה/גוף. לפי החוק הקיים בישראל "לוביסטים ביתיים" פטורים מחובת רישום ברשומות הכנסת.

"לוביסט צד-שלישי" – לוביסטים המשכירים את שירותיהם לצד שלישי. הכוונה לוביסטים של חברות לובינג או כל לוביסט המשכיר את שירותיו לצד שלישי. בחוק בישראל לוביסטים מסוג זה מחויבים ברישום ברשומות הכנסת.

"לוביסטים מסחריים" – מושג הלקוח מחו"ל ולרוב בא לידי שימוש מחוץ לישראל. המושג נובע מניסיון לחלק את כלל הלוביסטים לכאלה המייצגים חברות ואינטרסים מסחריים, לעומת כאלה הנחשבים ל"לוביסטים חברתיים ו/או אחרים".

[/message_box]

לוביסטים בשכר מקדמים בכנסת אינטרסים רבים אשר הם אינם תומכים בהם, ולעיתים אף  מתנגדים להם. אופן פעולה זה נוגד את בסיס הרעיון הדמוקרטי וגורם נזק מתמשך למשטר  הדמוקרטי ולהכרעה הלגיטימית במדינה. הם נועדו לקדם באופן מקצועי, 24 שעות ביממה, את האינטרסים הצרים של לקוחותיהם. התרת פעילותם המתמדת במרחבי הכנסת מקפחת באופן מתמיד את האינטרס של כל אזרח שאין ביכולתו לשכור את שירותיהם המקצועיים.

שם חברת הלובינג 

מספר לקוחות

מספר לוביסטים

1

גלעד יחסי ממשל ולובינג

117

12

2

  פוליסי

83

8 *

3

גורן עמיר

56

8

4

אימפקט

49

8

5

קלינר אסטרטגיה ולובינג

35

4

6

כהן רימון כהן

27

5

7

לגאיה

24

2

8

תקשורת משולבת-טל רבינא- בע"מ

23

2

9

(פרמינגר) פרילוג

23

4

10

מורל צור 2007 בע"מ

16

7

11

קונטקטי בע"מ

16

1

12

ברדוגו יועצים

11

3

13

עמית תמיר פרויקטים

11

1

14

צחי סמייה

11

1

15

לאורוס קונסולטינג גרופ

10

2

16

לירן בן הרוש

10

1

17

פוש – פוליטיקה ושדולה – PUSH

9

4

18

אופיר שפיגל תקשורת וקשרי ממשל

8

1

19

אלוני-סצובניק הפקות לובינג ומיצוב תודעה ציבורית

7

1

20

L.G.R

7

1

21

א. ר. סדן (יעוץ) בע"מ

6

1

22

סגולה לישראל – ניהול וקידום פרויקטים בע"מ

6

2

23

EL  – יעוץ שכיר

4

1

24

אקשטיין, ניהול יחסי ציבור

4

1

25

משה פרידמן – מערכות תדמית

4

1

26

ס.ר. אמין זוהר ייעוץ להצלחה בע"מ

4

1

27

מנוף ד.ג.ש חברה לייעוץ וקידום פרויקטים בע"מ

3

1

584

84

 לקריאת הפירוט המלא של חברות הלובינג בישראל ולקוחותיהם

הגידול הכמותי לאורך השנים

2006: לפי מסמך שפרסם הממ"מ בכנסת, בשנת 2006 פעלו בכנסת 46 לוביסטים בשכר. המסמך איננו מציין את כמות הלקוחות אותם ייצגו הלוביסטים באותה התקופה.

2008: הכתב צבי זרחיה (דה-מרקר) מציין בכתבה מה- 9.7.2008, כי נכון למועד פרסום הכתבה נרשמו בכנסת 64 לוביסטים שנשכרו לייצג 200 חברות וארגונים במשק. 'גלעד יחסי ממשל ולובינג' ייצגו בשעתו 64 לקוחות, 'פוליסי בע"מ' ייצגו 61 לקוחות ו'גורן עמיר' ייצגו 46 לקוחות.

2012: בפרויקט זה אנו מונים 584 לקוחות המיוצגים ע"י 84 לוביסטים.

מבחינת משרדי הלובינג, עמדתם בנושא פעילותם ונגישות המידע על לקוחותיהם לא השתנה לאורך השנים. שקיפות משמעה עבורם הפסדים כלכליים. אילו רצו, הרי היו עומדים לרשותם כל הכלים להפיכת מעשיהם לשקופים, כולל פרסום הכספים המוזרמים להם והמטרות שלשמן הכספים נועדו.

ואולם, הלחץ הציבורי בסוגיה זו הצליח להשפיע על החקיקה – כזכור, בפברואר 2012 שודר תחקיר "עובדה" של אילנה דיין בנושא פעילות הלוביסטים בכנסת. התחקיר חשף מעט מהפעילות הבעייתית של לוביסטים ובכך יצר לחץ אדיר כנגדם. במרץ 2012 פורסם סקר של מכון רפי סמית, ותוצאותיו מעידות על תמיכה בסילוק הלוביסטים מהכנסת – 62% מהנשאלים תמכו בסילוקם, ו-78% חשבו שפעילות הלוביסטים איננה משקפת ומייצגת את האינטרסים של האזרחים.

חוק הלוביסטים

בשנת 2008 הגישו ח"כ שלי יחימוביץ' וח"כ גדעון סער את "חוק הלוביסטים", כניסיון להסדיר את פעילות הלוביסטים במשכן. החוק היה בסיסי ומרוכך, ובכל זאת זכה להתנגדות נחרצת מצד משרדי הלובינג ולהפעלת לחצים על ח"כים, על מנת שישנו או יפילו את החוק. החוק עבר לבסוף, אך תוך תהליך "ריכוך" נוסף של סעיפים. הוא כולל כיום דרישה לפעילות במשכן תחת אישור מיוחד בלבד, ענידה של תג מזהה, וכן עמידה בשורה של מגבלות שונות – הם יוכלו לפעול רק אם קיבלו היתר לכך מוועדה המורכבת מיו"ר הכנסת ושני הסגנים (אחד מהאופוזיציה ואחד מהקואליציה), ולאחר שפרטי הלוביסטים ופרטיהם יהיו גלויים לציבור ויתפרסמו באתר הכנסת. שינוי ברשימה, כך נקבע בחוק, יחייב גם הודעה מיידית על כך. חובת הרישום לוביסטים בשכר הפועלים בכנסת נגזרת מ'חוק הכנסת (תיקון מס' 27) (הסדרת פעולתם של שדלנים) במסגרת החוק.

לקריאת הפירוט המלא של "חוק הלוביסטים" משנת 2008

האם כל הלוביסטים רשומים ברישומי הכנסת?  

לא. בישראל רושמים רק "לוביסטים של צד שלישי", כלומר לוביסטים הנשכרים על ידי גורם (אדם פרטי או גוף) על מנת לייצג אינטרסים של אותו גורם. אם הינך לוביסט המועסק על ידי חברה מסוימת, כלומר "לוביסט בייתי" (In-house lobbyists) אינך מחויב ברישום כלוביסט כשאתה עוסק בכנסת בקידום אינטרסים של החברה בה אתה מועסק.

בנוסף לאי-רישום "לוביסטים ביתיים", ישנם גם לוביסטים אשר התמחותם היא קידום אינטרסים במשרדי ממשלה אך לא בכנסת, כך שאין להם כל צורך באישור כניסה קבוע לכנסת למרות שהם עוסקים בפעילות לובינג במוסדות ממשל. הלוביסטים בשכר עצמם תמיד מעלים, ובצדק, גם את סוגיית פעילי המפלגות השונים המגיעים לכנסת באופן קבוע על מנת לקדם עניינים של קבוצות אינטרסים שונות. על פי החוק הקיים בישראל, גם "לוביסטים סמויים" אלה אינם מחויבים ברישום ופיקוח.

גם אם רישום הלוביסטים הקיים באתר הכנסת נגזר מהאמור ב'חוק הכנסת (תיקון מס' 27) (הסדרת פעולתם של שדלנים)', אין ספק שמאגר המידע הקיים באתר הכנסת מוגש לציבור באופן המקשה על האזרח מלהגיע למידע, ומונע ממנו את היכולת למצות את המרב מנתונים המצומצמים המחויבים לדיווח בחוק. כך למשל לא יכול אזרח לדעת כמה לוביסטים יש בכל אחת מחברות הלובינג, כמה לוביסטים מייצגים לקוח מסוים אחד, מהי רשימת הלקוחות ששכרו לעצמם לוביסט בכנסת ועוד. בשלהי שנת 2012 דרוש רק מעט רצון על מנת לבנות מאגר מידע יעיל, עדכני ומעודכן.

דוגמאות חיוביות משאר העולם

רשימת המדינות בעולם בהן קיים 'חוק רישום לוביסטים': אוסטרליה, אוקראינה, ארה"ב, גרמניה, הונגריה, טייוואן, ישראל, לטביה, סלובניה, פולין, צרפת וקנדה. מידי חודש 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת' מתחייבת לתרגם חוק לוביסטים של אחת  מ- 12 המדינות האמורות ולציין את נקודות החוזק והחולשה של אותו חוק.

כמויות לוביסטים רשומים בעולם – טבלה השוואתית:

שם המדינה

מספר לוביסטים

רשומים

מספר אוכלוסין במדינה

מספר נציגים בפרלמנט

יחסיות לוביסטים ונציגים

מקום בעולם בתמ"ג

אוסטרליה

582

22 מיליון

226

2.58

18 בעולם

אוקראינה

7,269

נכון ל-2010

45 מיליון

450

16.15

38 בעולם

ארה"ב

11,702

313 מיליון

535

21.87

1 בעולם

גרמניה

6,000

81 מיליון

691

8.68

5 בעולם

הונגריה

אין מידע

10 מיליון

386

54 בעולם

טייוואן

192

23 מיליון

113

1.69

19 בעולם

ישראל

254

7.8 מיליון

120

2.116

51 בעולם

לטביה

אין מידע

2.2 מיליון

100

105 בעולם

סלובניה

62

2 מיליון

130

0.48

89 בעולם

פולין

200

אפריל 2011

38 מיליון

560

0.38

20 בעולם

צרפת

אין מידע

65 מיליון

923

9 בעולם

קנדה

5,182

34 מיליון

413

12.55

14 בעולם

ל- 12 המדינות בעלות חוק הנוגע ללוביסטים הצטרפו לאחרונה מוסדות האיחוד האירופי בבריסל, אשר חוקקו 'חוק לוביסטים' המאפשר רישום רופף של לוביסטים ודורש מהנרשמים שקיפות מוגבלת. בימים אלה ממש מתקיימים דיונים בסקוטלנד ובאנגליה על העברת "חוק רישום לוביסטים" מקומי. כנראה שהפרלמנט הסקוטי קרוב יותר לחקיקת החוק, מה שמפעיל לחץ גם על הפרלמנט האנגלי.

חשוב לזכור שכמובן שאין עדיין חוק אחד הכולל את כל מה שנדרש לבצע. כמו בישראל, התהליך בכל המדינות שיש להן "חוק רישום לוביסטים" הוא אחד – החמרת החוק משנה לשנה, לנוכח הבעיות הקשות העולות מפעילותם של הלוביסטים באותם פרלמנטים.

אוסטרליה וקנדה

בהתבוננות על מאגרי רישום לוביסטים במדינות בהן קיים חוק רישום לוביסטים כגון קנדה, אוסטרליה וארה"ב, אפשר ללמוד כי בקלות ניתן ליצור מאגר יעיל המקל על הציבור את הגישה למידע. אנו מצאנו את המאגר האוסטרלי והמאגר הקנדי כידידותיים ביותר למשתמש וכבעלי מספר חתכי המידע החשובים ביותר, על כן בחרנו להביא לכם אותם כדוגמה. האתר האוסטרלי כולל:

1. סיכום מיידי של מספר הלוביסטים הרשומים

2. ציון האם הלוביסט היה בעבר נבחר/עובד ציבור ועד מתי

3. רשימת כלל שותפיו לחברה העוסקים בלובינג

4. רשימת כלל הלקוחות אותם הוא מייצג

5. רשימת בעלי החברה דרכה הוא מועסק

בנוסף הרישום האוסטרלי כולל אפשרות של מידע על חתך הלקוחות, הכולל:  

1. מספור כלל הלקוחות המיוצגים על ידי לוביסט בפרלמנט

2. רשימת הלוביסטים הרשאים לייצג את החברה בפרלמנט

3. רשימת שמות הלקוחות הנוספים המיוצגים על ידי אותם לוביסטים (מעולה לניגוד

עניינים)

4. שמות בעליה של החברה המיוצגת ע"י לוביסט

בנוסף לכל אלה האתר האוסטרלי כולל מנוע חיפוש פשוט בו המשתמש יכול לבצע חיפוש כמעט בכל חתך מבין הנתונים המופיעים בכרטיס הלוביסט או הלקוח, כלומר לפי שם הלוביסט, שם הלקוח, מספר חברת הלוביסט, מספר חברת הלקוח או כל פרט אחר אותו נדרש על הלוביסט/הלקוח לספק לרשם הלוביסטים.

דף האינטרנט הנוגע לרישום לוביסטים בקנדה כולל מנוע חיפוש פשוט בו יש ביכולתכם לחפש כל גורם במאגר על פי חתך 'לוביסטים' או 'לקוחות', כמו כן בעמוד מעמידים אפשרות של 'חיפוש מתקדם' על פי פרמטרים עליהם נדרשים להצהיר הלוביסטים והלקוחות.  אלה הם מנועי חיפוש פשוטים שלא אמורה להיות בעיה ליצור מסוגם גם באתר הכנסת

2 comments

  1. מרתק ! תודה על המידע

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs