דרשו מהח"כים לעבוד השנה גם בחודש אוגוסט

דרשו מהח"כים לעבוד השנה גם בחודש אוגוסט

>> לשליחת מכתב לחברי הכנסת בדרישה שיעבדו השנה גם בחודש אוגוסט

[space height="20"]

 כנסת ישראל יצאה לפגרה קיץ ארוכה ביולי 2012, ומאז לא עבדה במתכונת מלאה וקבועה. הפחתת ימי עבודה פרלמנטריים היא מגמה המתרחשת ברבות מהמדינות הדמוקרטיות, אך עשרה ימי עבודה במשך כמעט תשעה חודשים הם כנראה מצב חסר תקדים לדמוקרטיה מתפקדת.

הפגרה המקורית נמשכה עד ה-15 באוקטובר, יום תחילת כנס החורף, שבו גם פוזרה הכנסת לבחירות. ברגע ההכרזה על בחירות הכנסת מוגבלת מאוד בעבודתה: לא ניתן לקדם חקיקה ולא ניתן לאיים על הממשלה בהצבעה נגדה. דוגמה לכך היא יכולת הממשלה למנות שרים חדשים בתקופת המעבר ללא צורך באישור הכנסת. מכיוון שנראה שאין לה עבודה ומכיוון שהח"כים עסוקים לקראת הבחירות, הממשלה מבקשת לכנס ועדות כנסת רק כאשר היא צריכה שיאשרו עבורה תקנות או החלטות. במצב כזה חברי הכנסת נחשפים לבקשות הממשלה רק כאשר הם באים לישיבה, מעט לפני ההצבעה לאישור, ואין להם אפשרות לבדוק לעומק מה הם מאשרים.

אחד מתפקידיה החשובים ביותר של הכנסת הוא לפקח על פעולות הרשות המבצעת – הממשלה. היא יכולה לעשות זאת דרך שלל כלים פרלמנטריים הניתנים לה בזמן התכנסותה. בראש ובראשונה, הממשלה חייבת לאשר חקיקה, תקנות ואת תקציב המדינה בכנסת. חקיקה נדרשת לאישור מליאת הכנסת וגם לאישור הוועדה הרלוונטית.

shellyAvishay29

[space height="20"]

>> לשליחת מכתב לחברי הכנסת בדרישה שיעבדו השנה גם בחודש אוגוסט

 [space height="20"]

בחודשי הפגרה הארוכים הממשלה ממשיכה להיפגש ולהחליט החלטות מהחלטות שונות. חלות עליה הגבלות בשל תקופת בין המצרים, שהרי באותו זמן, רשמית, אין לנציגי הציבור אמון בה. אלא שההגבלות עליה אינן כתובות בחוק אלא ניתנו בהחלטת בג"צ, והן אינן מפורשות. ההגבלה העיקרית היא שאסור לה לפעול בצורה משמעותית או באופן שיש בו להתוות קו מדיניות מובהק – כלומר לא להיות "מנהיגותית" יתר על המידה.

אלא שבזמן שהכנסת הייתה בפגרה ארוכה הממשלה החליטה להוציא לפועל כמה מפעלים משמעותיים, כמו, לדוגמה, התכנית להסדרת התיישבות הבדואים שיש לה מתנגדים רבים ושתשפיע על באופן משמעותי, עמוק ובלתי הפיך על הפזורה הבדואית ועל הנגב בכלל. דוגמה אחרת היא מתן ערבות להלוואה שתיקח חברת החשמל, למרות שלא ברור כיצד נקלעה החברה למצב כלכלי דחוק כל כך. אמנם ועדת הכספים אישרה ערבות זאת, אך היא עשתה זאת כאשר גבה אל הקיר – היא התכנסה במיוחד לצורך זה, ולו הייתה מסרבת לאשר מחיר החשמל לצרכן היה עולה (ח”כים לא יעשו זאת כחודש לפני בחירות). יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, מתח ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה, אלא שבהיעדר פעילות קבועה של הכנסת אין לו במה לאיים על הממשלה, ולכן הביקורת שלו אינה משמעותית.

מאז שיצאה לפגרה ב-25.7.2012 ועד השבעת הכנסת החדשה ב-5.2.2013 – תקופה בת יותר מחצי שנה, נפגשה מליאת הכנסת – הגוף הציבורי העליון והחשוב ביותר בישראל – במשך שבעה ימים בסך הכל. לרוב היא התכנסה כדי לאשר דרישות מטעם הממשלה, כמו העלאת המע"מ באוגוסט או אישור חוק הרווחים הכלואים. התכנסויות קבועות, בהן יכולים הח"כים, למשל, לזמן שרים לשאילתות, לא היו. מאז השבעת הכנסת החדשה ועד השבוע, תקופה בת כשישה שבועות, לא הייתה בכנסת קואליציה שתקדם עניינים או אופוזיציה שתעמוד מולה. זאת כאשר הממשלה היוצאת, המשיכה לעבוד ולהחליט.

>> לשליחת מכתב לחברי הכנסת בדרישה שיעבדו השנה גם בחודש אוגוסט

ואלה שמות 37 חברי הכנסת שהסכימו עד כה לקצר את פגרת הכנסת ולעבוד בשבילנו:

אבישי ברוורמן, אורי אריאל, אחמד טיבי, אילן גילאון, איילת שקד, איתן כבל, איציק שמולי, אליעזר שטרן, אראל מרגלית, בועז טופורובסקי, דב חנין, דב ליפמן, זהבה גלאון, חיליק בר, חנא סוויד, מאיר כהן, מוחמד ברכה, מיכל בירן, מיקי לוי, מיקי רוזנטל, משה מזרחי, משה פייגלין,מיכל רוזין, נחמן שי, ניצן הורוביץ, סתיו שפיר, עומר בר לב, עיסאווי פריג',עליזה לביא, עמרם מצנע, עפו אגבאריה, פנינה תמנו שטה, קארין אלהרר, רונן הופמן, שולי מועלם, שלי יחימוביץ' ותמר זנדברג.

 

4 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
דרשו מהח"כים לעבוד השנה גם בחודש אוגוסט | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs