מהומה רבתי בועדת הכספים לאור דרישת ח"כ סתיו שפיר לבדיקת חוקיות ההעברות תקציביות

מהומה רבתי בועדת הכספים לאור דרישת ח"כ סתיו שפיר לבדיקת חוקיות ההעברות תקציביות

ועדות: ועדת הכספים; נוכחים: אורית סטרוק, אלעזר שטרן, בועז טופורובסקי, גילה גמליאל, זבולון כלפה, זהבה גלאון, יצחק כהן, מיכל בירן, משה גפני, ניסן סלומינסקי, סתיו שפיר, עפר שלח, ראובן ריבלין, שמעון סולומון

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) ממשיכה במאבקה. ראו עדות קודמת שעלתה באתר. היא דורשת בעקשנות שקיפות מלאה, מתן פרטים והסברים מנציגי המשרדים, שואלת שאלות ענייניות החושפות עובדות שהדהימו את חברי הועדה ומצביעה על התנהלות תמוהה ובלתי חוקית בשיטה הקיימת של העברות תקציביות. אתמול (ג') היא זכתה לתמיכה של מספר ח"כים וביניהם ח"כ רובי ריבלין (הליכוד ביתנו) וגילה גמליאל (הליכוד ביתנו), אך יו"ר הועדה הגיב בכעס ועוינות כלפיה, לא אפשר לה לשאול שאלות וקטע את דבריה פעם אחר פעם במטרה לסיים את ההצבעות במהירות.

>> לקריאה נוספת: "שני מיליארד שקלים ויותר מדי שאלות ללא תשובות: כשחברי הכנסת מצביעים על העברות תקציביות"

להלן ארבע דוגמאות:

בקשת משרד התקשורת להעברה תקציבית של 20 מליון ₪.

לשאלת ח"כ איציק כהן מש"ס מדוע הסכום לא נכלל בתקציב, ענתה נציגת המשרד כי האוצר לא מתקצב את המשרד, כי תקציב המשרד הוא גרעוני וכי נדרשת עתה העברת כסף כדי שהמשרד ימשיך לתפקד.

ח"כ סתיו שפיר שאלה בתמיהה: כלומר, נהוג שמתקצבים בגרעון וממנים אתכם כתוספת שוטפת ?!

אם כן, המשמעות היא שמדובר בהליך לא חוקי. לא יכול להיות שיהיה תקציב גרעוני.

נציגת משרד התקשורת אמרה: אם לא תאשרו לנו, לא יהיה לנו כסף לפעילות שוטפת והמשרד יהיה תקוע.

ח"כ גילה גמליאל נזעקה: אני דורשת דיון עם האוצר על מה שקורה פה. אם משרד האוצר לא יגיע בשבוע הבא אני לא אצביע על העברות.

ח"כ רובי רבלין אמר: זו שערורייה.

ח"כ משה גפני אמר: זהו תהליך מזעזע. תהליך הונאה. מביאים לנו תקציב ומשרד ממשלתי לא נכלל בתקציב, וסומכים על הח"כים שלא מבינים שיאשרו כל פעם העברות תקציביות.

ח"כ סתיו שפיר אמרה: נציגי האוצר אינם, אף שהוזמנו לדיון. לא  צריך לאשר ההעברה עד שתיבדק החוקיות ויופיעו לדיון נציגי האוצר.

היו"ר פסק: נאשר את ההעברה אך נקיים דיון בשבוע הבא.

ח"כ סתיו שפיר לא הרפתה חזרה על דרישתה לא לאשר ההעברה עד לבדיקת החוקיות ודיון עם האוצר שכן השיטה של לאשר העברה ואחר כך לבדוק מה קרה ואיך קרה היא בלתי תקינה ובלתי ראויה לנבחרי ציבור ולכנסת.

היו"ר היסה אותה, קטע בכעס את שטף דבריה ועבר להצבעה, באומרו: ההעברה אושרה ונקיים דיון.

בקשת משרד התיירות להעברת 170 מליון ₪, מתוכם  100מליון ₪ להשקעות ו-70 מליון ₪ לתשתיות.

ח"כ סתיו שפיר שאלה באילו פרויקטים מדובר, מי מקבל מענקים להקמת בתי מלון, מה שיעור המענק ומיהן החברות המבצעות וזכתה לתשובות חלקיות בלבד מנציגת משרד התיירות.

ח"כ סתיו שפיר המשיכה ושאלה מדוע לא נכלל הסכום בבסיס התקציב ונענתה כי מדובר בתקצוב בגין הסכמים קואליציוניים של הממשלה הקודמת וסיכומים כאלה לא נכנסים בבסיס התקציב, וכן כי לא בצעו את התקצוב בשנה קודמת כי הפרויקטים לא היו בשלים.

התשובה של נציגת משרד התיירות עוררה סערת רוחות.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר: אין דבר כזה שעושים הסכם קואליציוני לקדנציה הבאה, וצחק בקול. כך הגיב גם ח"כ איציק כהן (ש"ס).

ח"כ סתיו שפיר פנתה ליועץ המשפטי של הועדה ושאלה: איפה מופיע בחוק ששינוי תקציבי בגין הסכם קואליציוני לא צריך להופיע בבסיס התקציב? היועץ המשפטי החל לענות אך היו"ר אמר: אל תענה לה, ולח"כ שפיר אמר: לא קיבלת רשות דיבור. החלה התנצחות בין היו"ר לבין ח"כ שפיר שחזרה ודרשה לקבל תשובה מהיועץ המשפטי, אך היו"ר לא אפשר לו לענות. ח"כים מכל עבר החלו לדבר על הסכמים קואליציוניים והיו"ר אמר: זה דבר ידוע שהסכמים קואליציוניים הם מחוץ לתקציב. יש תקציב ויש הסכמים קואליציוניים והכל שקוף וידוע. אמר ועבר להצבעה. ההעברה אושרה.

הערה: מה שהעלתה ח"כ שפיר שווה בדיקה, שכן מדובר בהסכם קואליציוני עם ממשלה קודמת, שלא בוצע משום שלא היו פרויקטים בשלים, ובהגדרה פג תוקפו. ההיגיון אומר שאי אפשר לתקצב על פי הסכם שלא התחילו לבצעו ושפג תוקפו לאור העובדה שהממשלה התחלפה. לממשלה הנוכחית יש הסכמים קואליציוניים חדשים ואותם יש לבדוק.

בקשת המשרד לענייני דתות להעברת 14 מיליון ₪ למנהלת זהות יהודית:    

נציג משרד הדתות הסביר כי מדובר במינהלה שהוקמה במטרה להנחיל ערכי יהדות וזהות יהודית לכל חלקי העם היהודי.

ח"כ סתיו שפיר שאלה מהי מסגרת התקציב של המנהלת וכמה כסף כבר הועבר באומרה שלדעתה הועברו לה בעבר 6 מיליון ₪ ונענתה כי ההיקף הכולל הוא 14 מיליון ₪, כי המנהלת תפעל עם המשרד לשירות ידע וכי עדיין לא הועבר אליה תקציב.

בנוסף שאלה, מהם התכנים של הנחלת הזהות היהודית ומהן הפעולות המתוכננות ונענתה כי עדיין אין כאלה וכי אחרי שיעבירו את הכסף יכינו תוכניות.

ח"כ סתיו שפיר הוסיפה ושאלה: עם איזה מיזמים המנהלת הולכת לעבוד ומה שמותיהם, והנציג ענה שאינו יודע כי זה בטיפול ועדת המכרזים של המשרד.

ח"כ שפיר מתחה ביקורת על אופן ההתנהלות הזו ודרשה שלפני העברת הכסף יגבשו במנהלת תכנית עבודה, יפרטו את התכנים, ויבקשו תקציב בהתאם לתוכניות.

יו"ר הועדה הגיב: לאחר שיועבר הכסף יעבירו אלינו את רשימת היעדים.

ח"כ שפיר התעקשה: קודם שיכינו תוכנית עבודה ואז יבקשו כסף.

היו"ר הגיב בכעס באומרו: לא נכון, ושוב החלה התנצחות קולנית בינו לבין ח"כ סתיו שפיר שמחתה על כך שעקב שיקולים פוליטיים מתעלמים בוועדה מנוהל תקין.

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) טען כי זהות יהודית זה ענין של משרד החינוך וכי השאלה היא מי אחראי על הזהות היהודית והוא אינו בטוח שזה משרד הדתות. זה לא נושא דתי. ח"כ סתיו שפיר (עבודה) וח"כ מיכל בירן (עבודה) אמרו כי אכן, זו שאלה טובה, דבר המעיד שאולי המנהלת לא נחוצה.

יו"ר הועדה פנה לח"כ אלעזר שטרן ואמר: אתה חבר בקואליציה ומחויב למשמעת קואליציונית.

בשלב זה הודיעו ח"כ סתיו שפיר וח"כ מיכל בירן כי הן מבקשות הפסקה להתייעצות סיעתית ובקשו שלא תערכנה הצבעות בזמן ההתייעצות הסיעתית. גם ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וח"כ איציק כהן (ש"ס) ביקשו התייעצות סיעתית וקיבלו, והיו"ר המשיך בדיון.

בזמן ההתייעצות הסיעתית, שאורכה 5 דקות, ניסו ח"כ שפיר וח"כ בירן לגייס לחדר הועדה ח"כים מהאופוזיציה כדי שיהיה להם רוב, אך במקביל נעשה גיוס של ח"כים מהקואליציה שיחזרו במהירות לאור חששו של היו"ר שלרגל עמדתו של ח"כ אלעזר שטרן לא יהיה לקואליציה רוב.

לאחר דיון בסעיף האחרון שלהלן ולאחר שלחדר הגיעו מספיק ח"כים מהקואליציה, נערכה הצבעה וההעברה אושרה, בעוד ח"כ סתיו שפיר טוענת כי לא התקיימה התייעצות סיעתית כנדרש ואסור היה לערוך הצבעה, אלא היה צריך להפסיק את הדיון בעת התייעצות סיעתית.

העברה של כחצי מיליארד ₪ למשרד הביטחון

בסוף הדיון חולקה ל"כים בקשה שלא הייתה כלולה בסדר היום בה מבוקשת העברה כוללת של כחצי מיליארד ₪ למשרד הביטחון.

לדברי היו"ר, הגיע יום קודם לכן שליח מיוחד עם בקשה דחופה אשר תידון בוועדה משותפת חסויה עם ועדת חוץ וביטחון. נציג הממשלה אמר כי מדובר בסיכומים ישנים בין המשרדים וכי הכספים לא הועברו עד היום שכן משרד הביטחון לא עמד בתנאים.

ח"כ סתיו שפיר שאלה כמה ישנים הסיכומים האלה והנציג לא ידע לענות.

ח"כ משה גפני אמר כי היו"ר אינו יודע במה מדובר וזה לא תקין, וכי כשהוא היה יו"ר ועדת כספים היו באים אליו עם בקשות כאלה ומסבירים לו במה מדובר, ואיך יכול להיות שהיו"ר אינו יודע בכלל על מה ההעברה הזו.

היו"ר ענה: הגיע שליח מיוחד והסביר לי באיזה כיוון מדובר. אני לא חבר בועדת המשנה החסויה ואני לא רוצה לדעת יותר מידי.

שוב החלה מהומה. 4 ח"כים מהאופוזיציה שנכחו אותה עת בדיון, ח"כ איציק כהן (ש"ס), ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ח"כ סתיו שפיר (עבודה), ח"כ מיכל בירן (עבודה)– מחו בקול. לחדר נכנסה ח"כ זהבה גלאון (מרצ) שהביעה התנגדות לדרך בה מועברים למשרד הביטחון מאות מיליונים כאשר המשרד נדרש לקיצוץ נרחב בתקציבו.

בשלב זה החלו נוהרים לחדר חברי קואליציה שנזעקו כדי להבטיח רוב לאישור, נערכה הצבעה וההעברה אושרה.

בתום הדיון פנו ח"כ סתיו שפיר וח"כ מיכל בירן ליועץ המשפטי של הועדה בטענה שלא היתה התייעצות סיעתית כנדרש וכי בשעת התייעצות סיעתית לא ממשיכים בדיון, והיועץ המשפטי ענה שהדרך היא לבקש רוויזיה. ח"כ סתיו שפיר ענתה כי היו"ר קיים הצבעה לא חוקית וזה לא הדבר הבלתי חוקי היחיד שקרה היום בועדה.

נכחו: היו"ר ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), רובי ריבלין (הליכוד ביתנו), גילה גמליאל (הליכוד ביתנו), זבולון כלפה (הבית היהודי), אורית סטרוק (הבית היהודי), אלעזר שטרן (התנועה), משה גפני (יהדות התורה) הגיע באיחור קל, איציק כהן (ש"ס), סתיו שפיר (עבודה), מיכל בירן (עבודה) הגיעה באיחור, עופר שלח (יש עתיד), בעז טופורובסקי (יש עתיד), שמעון סולומן (יש עתיד). בסוך הדיון הגיעה ח"כ זהבה גלאון (מרצ).

יש לציין כי ח"כים הרבו לצאת ולהיכנס ונותרו בחדר באופן קבוע פחות או יותר, היו"ר, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, ח"כ רובי ריבלין, ח"כ סתיו שפיר, ח"כ מיכל בירן, ח"כ אורית סטרוק, ח"כ זבולון כלפה, ח"כ אלעזר שטרן, ח"כ משה גפני וח"כ איציק כהן, כך שהיו רגעים שלקואליציה לא היה רוב. לקראת סוף הדיון הוזעקו לחדר הועדה ח"כים מסיעת יש עתיד וכן ח"כ גילה גמליאל, והובטח רוב קואליציוני לשתי ההעברות האחרונות שנדונו לעיל.

3 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs