0.3% דירות להשכרה, 6% דירות קטנות: ועדת הפנים תקפה את תוצאות חוק הוד"לים והכוונה להרחיבו

0.3% דירות להשכרה, 6% דירות קטנות: ועדת הפנים תקפה את תוצאות חוק הוד"לים והכוונה להרחיבו

וועדת הפנים ואיכות הסביבה התכנסה לדיון בהצעת תיקון חוק הוד"לים  שהגיש שר הפנים גדעון סער,  הצעת חוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים (הוראת שעה) (תיקון), התשע"ד–2013.

רקע

חוק הודל"ים ,אשר שמו המקורי הרשמי: חוק האצת בניה למגורים – הוראת שעה, נחקק לראשונה בכנסת בימי המחאה החברתית, באוגוסט 2011, במטרה לזרז את הליכי התכנון, לדרישת ועדת הפנים. התיקון לחוק עבר בקריאה ראשונה ואמור להגיע להצבעה בשבוע הבא.

 במהלך דיון  קודם בחוק בוועדת הפנים 29.10.13  התבררו  ביצועי הוד"לים  במשך שנתיים :

 1600 ( % 6 )  דירות קטנות ו-80 ( % 0.3 ) דירות להשכרה בלבד, מתוך 25 אלף דירות שתוכננו על ידן. נמצא גם שרוב הדירות שאושרו אינן באזורי הביקוש: רק 2,229 דירות במרכז (עופר פטסבורג, ידיעות אחרונות  27.10.13 ). הח"כים ביקרו בחריפות את תוצאת החוק בשטח על אף שהחוק חייב דיור בר השגה .

לאור הנתונים המקוממים האלו טענה יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב (ליכוד) בפני נציגי הממשלה שנכחו בדיון : "רצינו שהחוק הזה ייצר דיור בר השגה, דיור להשכרה, דירות קטנות. שום דבר מזה לא קרה",  עוד הבהירה להם בתום הדיון, כי אין בכוונתה להעביר את החוק להמשך הליכי חקיקה כל עוד לא ידאגו להבטיח שייצור דיור בר השגה

ח"כ דב חנין ( חד"ש ), חבר הוועדה, ביטא את תחושותיו לנוכח העובדות המספריות המוצגות לעיל: "אני אומר, בצער– עבדו עלינו. יצרו נוסחאות מעורפלות כדי שזה לא יקודם בפועל".

זוכרים את ההתנגדות  לחוק ב  7.2011 ? הפגנות והתפרעות הסטודנטים המתנגדים שטענו ש "אין שום בשורה בחוק הווד"לים לקידום תכניות לדיור בר השגה לזוגות צעירים, לסטודנטים ולחסרי  דיור. האם לא הוכח שהם צדקו?" אמרה ח"כ תמר זנברג (מרצ) על כך שבחוק הקיים אין סעיפים הנוגעים לדיור בר השגה .

עתה החוק הורחב  ואמור לבוא לאישור הממשלה בשבוע הקרוב. על כן חשוב להבין כל תיקון בסעיפים המתוקנים, האם התיקון יביא בפועל לתוצאה רצויה. יש לדון במה שנוסף לחוק, במהות של כל הרחבה, נכונה או לא נכונה  ולבחון את יישומה. להכניס בתיקון לחוק את מה שחסר בחוק הקיים ויצר במשך השנתיים האחרונות תוצאה עגומה בשטח, בניית מס' קטן מאוד של דירות קטנות ודירות להשכרה יחסית  למס' הדירות שנבנו באותן  תכניות  ווד"ל (הנתונים כתובים  לעי"ל ). משמע, ליצור  מנגנונים  רגולטורים שיפקחו על ראשי הרשויות, היזמים והקבלנים על מנת להבטיח שתכנית הווד"ל תיתן מענה שיספק דירות שצעירים יכולים לרכוש וכן דירות להשכרה.

מהלך הדיון

הבסיס לדיון בוועדה היה מסמך תיקונים  לסעיפים בתיקון לחוק והרחבת  החוק. הדיון התרכז בהרחבת החוק המשמעותית הכוללת:

1. תכניות ווד"ליות יורחבו לטיפול בתכניות במתחמי 'פינוי  בינוי'בהם מתוכננות 100 יח"ד (יחידות דיור) ומעלה. בדיון הייתה  הסתייגות מהתנאי  100 יח"ד והוחלט להקטין את דרישת התנאי ל-  70 יח"ד ( יובא לדיון ).  הדוברים העלו קשיים שונים בביצוע הנובעים מאי הסכמה של דיירים, הצורך בדירות להשכרה  לאותם דיירים, על מנת לממש תכניות ווד"ל בפינוי בינוי מוצע  לקבוע  אחוז הסכמה של דיירים נמוך יותר מהקיים היום כך שאפשר יהיה להוציא אותה לפועל,  אך קיימת בעייתיות הכפייה על דיירים ומשך הזמן להגשת התנגדות, בניית דירות גדולות ושאינן מענה לצעירים עוד.

2. קרקעות פרטיותחוק הוודל"ים עומד להיפתח לשוק הפרטי. בחוק הקיים הוועדות יכולות לקדם תכניות לבנייה על קרקעות מדינה בלבד, ואילו בחוק המתוקן הוחלט לכלול גם קרקעות פרטיות. הוועדות תוכלנה לקדם תכניות לבנייה על  קרקע פרטית אך עם הגבלה, הקרקע אינה  100% פרטית . בפועל  מוצע כי הוועדות תוכלנה לקדם תכניות לבנייה על קרקע שרק כ-40% ממנה בבעלות המדינה. זאת, בניגוד למצב כיום, לפיו ניתן לקדם תכנית דיור במסלול וד"ל רק בקרקע, שעיקרה קרקע מדינה 80%  או יותר. דרישה נוספת, בתכנית וד"ל שאינה בקרקע שעיקרה קרקע מדינה, חייבת להיות הסכמה של  80% מבעלי הקרקע הפרטית.

להתאחדות בוני הארץ  זה לא מספיק. הנציגה המשפטית של 'בוני הארץ ' ניסתה להסביר   ולשכנע את יו"ר הוועדה "לאפשר תכנון גם על קרקע שהיא 100% בבעלות פרטית ", כידוע יש הרבה קרקעות כאלה  במרכז. על זה נאמר, 'נותנים להם אצבע והם רוצים את כל היד' ח"כ דב חנין  מסתייג מהרחבת החוק, החלתו על  קרקעות פרטיות, מזהיר ומתריע שהדבר ייצר נזקים בלתי הפיכים.

יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב הנחתה את הדיון בצורה ממוקדת ועניינית ביותר בתיקונים לסעיפי החוק תוך ניצול מקסימלי של משך הדיון

 –  תוך הקפדה לא לאפשר לדוברים לסטות מהסוגיות בתיקונים,

    כל אמירה לא רלוונטית קטעה מיידית.

 –  בקשה מהדוברים להסביר ולנמק איך אמירתם קשורה לסעיף, לתיקון הנדון

 –  הייתה קשובה גם כאשר טענת  הדובר לא הובנה עד הסוף ואפשרה הסבר נוסף ולבסוף שוכנעה וציינה לעצמה להתייחס לנאמר.

כמו כן חזרה והדגישה לאור הערות שונות של שותפים שונים  בדיון כשהתבקש כי  בווד"ל יהיה  קיצור תהליכים, הזמנים יתקצרו.   

 יו"ר הוועדה סיכמה את הדיון בהצעות והחלטות אופרטיביות שלה, ליו"ר הוועדה יש מטרה אחת והיא שמחירי הדיור ירדו. היא לא תשאיר את הדברים פתוחים לרצונם הטוב ולחסדיהם של ראשי הרשויות, היזמים והקבלנים, לבנות דירות לא גדולות ולאפשר לדור הצעיר לרכוש דירה שתהיה בבעלותם, או דירות להשכרה, כמו כן תביא לכך שמשך התהליכים יתקצר, יהיה לוח זמנים קצר ומחייב, כזה שלא יאפשר להם להתעלם מדרישות החוק מבלי שיתנו את הדין על כך.

רגב הציעה להוסיף בחוק דרישה שבכל תכנית ווד"ל  25%  מהדירות יצטרכו להיות  מתוך ארבעת התחומים הבאים : תמהיל של דירות  קטנות וגדולות , או דירות להשכרה או דיור ציבורי, או דיור להשכרה במחיר מפוקח. עוד הוסיפה יו"ר הוועדה כי הווד"ל יוקצב בזמן, וקבעה שמשך הזמן לאישור תכנית סופית לא תהיה 4 שנים אלא שנתיים  וחצי . כמו כן על אי עמידה בזמנים תוטל סנקציה, תכנית ווד"ל שלא תאושר אחרי שנתיים וחצי תעבור לוועדה המחוזית.

לתשומת הלב, בני הדור הצעיר שלא יכלו לרכוש דירה בבעלותם, הגרים בין שנה ל- 6 שנים בשכירות  וימשיכו   לגור בשכירות  עד  שיוכלו  לרכוש  דירה  הפסידו  וימשיכו  להפסיד בין 

36,000 – 60,000 ש"ח בשנה ובסה"כ בשנים עד עכשיו ובשנים עד שיוכלו לרכוש דירה לפחות בין 300,000- 500,000  ש"ח.

ואני שואלת, איך בדיוק מחירי הדירות בארץ ירדו כך שבני הדור הצעיר יוכלו לרכוש דירה שתהיה בבעלותם במחיר שיוכלו לעמוד בו ?  מה יהיה היקף  תכניות הווד"ל כאשר הביקוש כיום גדול, עשרות אלפי דירות ? הדירות בתכניות ווד"ל, באילו אזורים בארץ ייבנו ? ו  מ  ת  י  ?

חברי הוועדה הנוכחים :  תמר זנדברג (מרצ) , דב חנין (חד"ש), משה זלמן פייגלין (ליכוד)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs