במקום לדון על הוצאת ילדים מהבתים ע"י שירותי הרווחה: חברי כנסת תקפו בחריפות את האימהות

במקום לדון על הוצאת ילדים מהבתים ע"י שירותי הרווחה: חברי כנסת תקפו בחריפות את האימהות

ועדות: הוועדה לזכויות הילד; נוכחים: אורי מקלב, אורלי לוי-אבקסיס, יוני שטבון, יעקב מרגי, יפעת קריב, מיכל בירן, נסים זאב, פנינה תמנו-שטה

הוועדה לזכויות הילד התכנסה בשבוע שעבר (ג') לדיון בנושא הוצאת ילדים מהבית על ידי שירותי הרווחה. הדיון התקיים ,בעקבות מאמר ב"ישראל היום", ביקורת של בית המשפט העליון ותלונות נוספות.

הדיון צריך היה להתנהל על תפקוד משרד הרווחה; על העומס שיש לפקידות ועובדים סוציאלים; על המחסור החמור במשאבים ובתקנים הגורמים לעובדי הסעד עומס בלתי אפשרי, וכן על חוסר יכולת לתפקוד מתאים. היו"ר אורלי לוי אבוקסיס, חברי הועדה, פנינה תמנו- שטה ויוני שטבון שהעלו את הנושא דרשו שיהיו נהלים אחידים להוצאות ילדים מהבית.

ואולם הדיון הדרדר לצעקות וכל אחד רצה להשמיע את עצמו. היה זה דיון לא רציני אלא לדעתי דיון פופוליסטי. כמה חברי כנסת התבטאו באופן חריף מאוד וללא ביקורת, כולל התפרצויות לדברי אחרים. השיא היה התפרצויות רבות לדברי אימהות שילדיהם הוצאו מהבית. אמהות אלו קיבלו את רשות הדיבור, וברור היה שקשה להם ביותר לספר ולדבר.

הדיון היה כל כך סוער שהיו"ר לוי נאלצה להפסיקו לכמה דקות ואף להוציא לכמה דקות את הח"כ תמנו-שטה. הדיון הנוכחי לא הסתיים כי מנכ"ל משרד הרווחה סילמן וכחמישה עשר עובדים סוציאליים קמו והודיעו שהם חיבים ללכת לכנס חרום בתל- אביב. יש לציין שהדיון היה אמור להיות בין עשר וחצי עד שתיים עשרה ובעשרים לאחת יצאו אנשי משרד הרווחה. היו"ר לוי אבוקסיס הודיעה עוד קודם שהיא תפסיק את הדיון ויהיה דיון נוסף בעוד שבועיים.

נקודות משמעותיות בדיון

חכ"ים מסוימים השמיצו בצורה ממש לא מבוקרת, לדעתי, את פקידות הסעד והעובדים הסוציאליים

נתוני משרד הרווחה שהוצגו על ידי המנכ"ל סילמן: יש 10,000 ילדים במסגרת חוץ ביתית. 2,500 ילדים נמצאים במשפחות אומנה וכ-7,500 במוסדות. עוד נמסר כי ישראל מדורגת בין האחרונות בעולם המערבי בהוצאת ילדים מבתיהם. ישנה ועדה ברשות המנכ"ל שמגישה בשבוע הבא לשר הרווחה את תוצאותיה. עיקרי הדוח הם שינויים בתפיסה. ההורים והילד יוזמנו לכל ועדה וגם יוכלו להביא עורך דין מטעמם שימומן על ידי המדינה . לא יתקבל רק התצהיר של פקידת הסעד בבית המשפט. סילמן הגן מאוד על העובדים הסוציאליים וטען שמפקירים אותם.

לדברי היו"ר, לעיתים ישנה קלות בלתי נסבלת להוצאה מהבית ולעומת זאת לאחר שכל הנורות נדלקות שואלים מדוע לא הוצאו הילדים מהבית. צריכים כלים אחידים למנגנונים, שיהיו נהלים אחידים. במקרים רבים אם היו מוציאים דקה קודם היינו מצילים חיים . העו"ס עובדים בתנאים בלתי אפשריים וללא כלים מתאימים. היא תיארה הוצאות מבית מכיוון שאין מקום מגורים ומשפחה מוצאת מהדירה לרחוב . לוי אבוקסיס האשימה את הממשלה שאינה דואגת לדיור בכבוד.

דברי השופטת בדימוס בן עמי שסיפרה על פסק דין שבו ביקשו הוצאת ילדים מהבית והסתבר שלא היה נכון לעשות זאת. השופטת בן עמי הייתה האחראית על בתי המשפט לענייניי משפחה בירושלים ועל כן לא ברור לי מדוע בתור שופטת הסכימה שהתצהיר של פקידות הסעד יהיה התצהיר הקובע ולא יוגש איתו תצהיר נוסף. כמו כן האם בדקה שגם היום ההתנהלות דומה.

שתי עדויות של אימהות מהדיון

אם שהבת שלה הוצאה מהבית ורשויות הרווחה סייעו לה רבות עד להחזרתה. "לפעמים טוב להוציא ילד מהבית כי ההורה לא קם מהרגליים, ולעתים טוב לנער אותו. הם גרמו לי להיות הורה טוב יותר".

מנגד אם אחרת סיפרה כי שמונה שנים אחרי גירושים שבהם ילדיה היו בחזקתה ולאחר שחדלה מלשתף פעולה עם פקידות הסעד, הבת גילתה קרבה משפחתית לגרוש שלה.

"פתאום חוות הדעת של העובדות הסוציאליות עליי השתנו", סיפרה האם, "והילד נלקח ממני והועבר לאביו. מעולם לא הייתי אלימה או מתעללת ובכל זאת הילד נלקח ממנה".

התרשמות שלי לסיום

הבאת נושא כזה לדיון בוועדה לזכיות הילד, התקפה בוטה על העובדים הסוציאליים ופקידות הסעד מבלי הצעות תקנים נוספים והקלה בעומס עבודת הצוותיים, היא ממש פופוליסטית ולא תורמת למאמץ לצמצם תופעות של הוצאת ילדים מהבית. העובדים הסוציאליים עמוסים ביותר וכל אחד אחראי על משפחות רבות, אינו יכול להגיע ולעזור למשפחה. כל זאת במדינה שלנו, שבה תקציב הרווחה אינו עולה ומצב האוכלוסיות המוחלשות רק מחמיר. כאשר דו"ח העוני מראה על עליה משמעותית כל שנה בעוני בקרב משפחות וילדים (עוד לפני צמצום התמיכות). הדו"ח מראה על עליה באלימות ובחוסר יכולת של המערכות להתמודד עם המצב. התקציב המוצא לשנה 2015 מדבר על צמצום נוסף בשירותים החברתיים. שר הרווחה כאיש הקואליציה ו"יש עתיד" הבטיח שינתן מענה לצרכים.

לאור כל זאת אני לא רואה שהמצב הולך להיות קל יותר אלא להפך וגם קביעת נההלים חדשים לא יעזרו הרבה .

נוכחים:

ראוי לציון נוכחות משמעותית של ח"כים.

היו"ר אורלי לוי אבוקסיס, יפעת קריב, פנינה תמנו- שטה, יוני שטבון, מיכל בירן, יעקב מרג'י, אורי מקלב, ניסים זאב. מנכ"ל משרד הרווחה- סילמן, מנכ"ל העובדים הסוציאלים, אמהות ואבות, ארגוני רווחה וארגונים חברתיים ארגוני יהדות אתופיה ועוד.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs