יו"ר ועדת הרווחה: "לא נותנים ליותר מדי ח"כים לחוקק בנושא השואה"

יו"ר ועדת הרווחה: "לא נותנים ליותר מדי ח"כים לחוקק בנושא השואה"

ועדות: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות; נוכחים: חיים כץ, רינה פרנקל

דיון על תיקון 4 לחוק הטבות לניצולי שואה, ועדת העבודה הרווחה והבריאות, 21.1.2014

כותרת הדיון טכנית, גם האווירה בוועדה ממש לא מרמזת על מימדי הסבל והעוול שמדובר בהם כאן היום. המוזמנים מעטים, מצד הכנסת נוכחים רק ח"כית אחת והיו"ר. רוב הזמן – הקצר להפליא, קצר להחריד – עובר בהקראת החוק (להצעת החוק) ובחילופי הערות משפטיות. תלמידות בית ספר מבני ברק, שהגיעו במיוחד לדיון, יושבות בהלם. זה מה שעושים פה?

אבל אם מקשיבים טוב-טוב, האמת, כדרכה, מצליחה לפלס לעצמה דרך: כי בין המלמולים המרדימים של היועצים המשפטיים, היו"ר, חיים כץ, אומר את המשפט שרק בשבילו היה כדאי להגיע לכאן היום.

נחזור רגע להתחלה. התיקון שעליו יצביעו כאן תיכף מסדיר שני עניינים קטנים כשלעצמם: המרת שובר שירותים שניתן לניצולי שואה מסוימים בכסף מזומן, והגדלת מעגל הניצולים שזכאים למענק שנתי של כ-4,500 שקל. אף אחד לא יתעשר כאן היום, האוצר לא יתרושש כאן היום, היום לא תצא אנחת רווחה מפיהם של קרוב ל-200 אלף ניצולי שואה שעדיין חיים בישראל. כי כאן, היום, מדובר בהצעת חוק קטנה, זולה, הצעה של הממשלה שעתידה מובטח, ותיכף הוועדה תצביע בעדה פה אחד (בשני ח"כים). לכן בין השאר חדר הוועדה שקט וריק כל כך – בוועדת כספים הסמוכה, שם מדברים באותו הקשר על סכומים בסדר גודל אחר, הדיון יהיה ממושך וסוער בהרבה (לקריאת העדות על הדיון שהתקיים באולם בסמוך)

כבר בפתח דבריו מדגיש היו"ר כץ: "זהו צעד קטן שהולכים לקראת ניצולי השואה, שלדעתי צריך ללכת לקראתם הרבה יותר". עלות החוק, כפי שהוא מדגיש בנימה שבהחלט נשמעת אירונית, 60 מיליון שקל. כסף קטן, יש לציין, יחסית למאות המיליונים שהבטיחו להקצות לנושא ראש הממשלה ושר האוצר. כמה, מתעקש כץ לשאול את נציגי האוצר, תהיה העלות בשנה הבאה? מן הסתם הרבה פחות. "כמה לדעתך ילכו לעולם בשנה? כל יום 40 איש מהם הולכים לעולמם ואין זמן לתקן. תכניסו את זה טוב טוב לראש…"

ואז הוא ממשיך ואומר את המשפט המדהים: "…בייחוד שלא נותנים ליותר מדי ח"כים לחוקק בנושא ניצולי השואה." ככה, על הדרך, מטען צד.

ברור שעל זה אי אפשר לעבור על זה בשתיקה – אבל צריך לחכות לרגע המתאים. בינתיים כץ ממשיך לדבר, והדברים שלו נכוחים. "תגעו באלה שצריכים סיעוד, תעלו את הקצבות, תנו להם חיתולים. לא שהחוק הזה לא מיטיב. לא מספיק. זה המעט שבמעט".

כמו שאומר ניצול שואה המציג את עצמו כ"יובל, פשוט יובל": "אתה יכול לתת לכל ניצול 5,000 שקל ונשאר לך בכיס. הם קובעים לנו קריטריונים. לזה מגיע, לזה לא. זה ימינה, זה שמאלה, זה לפה וזה לשם." אחרי הדברים הנוראים האלה היועצים חוזרים קצת למלמול שלהם, והנה, תיכף מצביעים.

אני מבקשת את רשות הדיבור כמשקיפה של המשמר החברתי, ופונה ליו"ר. "למה התכוונת כשאמרת שלא נותנים ליותר מדי ח"כים לחוקק בנושא ניצולי השואה?"

כץ מחייך, יש לו חיוך מקסים. "אני חבר קואליציה. הצעות חוק צריכות לעבור את ועדת השרים, והן לא כל כך עוברות."

הנה, שוב, הכלב הקבור. הנה עצם העניין. חבר כנסת, חבר קואליציה ותיק, אומר במפורש שנושאים מסוימים חסומים בפני חקיקה בגלל אחיזתה החונקת של ועדת השרים של הממשלה. על כך אנחנו במשמר מתריעים כבר יותר משנתיים (דרך מדד עצמאות הכנסת, לדוגמא). לכן אנחנו דורשים שוב ושוב שיפורסמו פרוטוקולים מלאים של דיוני הוועדה הזאת, כולל שמותיהם של השרים שהשתתפו בהצבעה, ואיך הצביעו. ככה, בפעם הבאה שוועדת השרים תפסול חוק שמנסה להיטיב קצת יותר עם ניצולי השואה, נוכל לדעת מי בדיוק אחראי למעשה המביש.

בינתיים, אם הכול יילך כשורה, בפברואר, אם ירצה השם ומן הסתם גם בלי נדר, כמה ניצולים יקבלו עוד כמה שקלים. במקור, אגב, רצו להסדיר את זה כבר בינואר. על זה היו כל המלמולים. אז התעכבו קצת. בינתיים מתו עוד כמה ניצולים.

ח"כים נוכחים: יו"ר הוועדה, חיים כץ (ליכוד), ח"כ רינה פרנקל (יש עתיד). 

נגישות
יו"ר ועדת הרווחה: "לא נותנים ליותר מדי ח"כים לחוקק בנושא השואה" | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs