מדד הסיעות | העבודה לראשונה במקום הראשון, הבית היהודי משתרכת בתחתית
צילום: איציק אדרי. מתוך אתר פיקיוויקי

מדד הסיעות | העבודה לראשונה במקום הראשון, הבית היהודי משתרכת בתחתית

השוואה בין הציון של סיעות הכנסת במדד החברתי לכנס החורף תשע"ד מגלה שהאווירה האופטימית של אחרי-הבחירות נגמרה – כל סיעות הקואליציה יורדות בדירוג ומקבלות ציונים נמוכים מאוד. העבודה עוקפת לראשונה את מרצ וחד"ש ומתברגת בראש. הבית היהודי ממשיכה לרדת ולהתגלות כסיעה הכי פחות חברתית בכנסת ה-19

הכנסת הישראלית פועלת במבנה של סיעות (מפלגות בבית המחוקקים) וכך גם ההצבעה במליאה – המשמעת הסיעתית והקואליציונית היא הקובעת, הרבה יותר מהצבעה יחידה של חבר כנסת יחיד. חבר סיעה יכול להיעדר מהצבעה, להחליט להימנע, להצביע בניגוד למשמעת – אבל הסיעה תהיה חייבת לספק "אצבעות" עבור הצבעות כדי לקדמן או להפילן. לכן ההשוואה המרכזית היא בין הניקוד החברתי של כל סיעה.

כפי שנצפה מאז שהתחיל פרויקט המדד החברתי לפני כשנתיים וחצי – סיעות האופוזיציה מקבלות ציונים גבוהים בהרבה מסיעות הקואליציה. גם מפלגות המשווקות עצמן כ"חברתיות" מתיישרות על פי הקו שמובילה הממשלה, ובממשלה הנוכחית והקודמת מדובר בקו לא-חברתי. דוגמא מצוינת לכך הן הסיעות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה. בממשלה הקודמת שתי המפלגות כיכבו בתחתית המדד החברתי עם ציונים שליליים; במדד האחרון, הראשון לאחר יציאתן לאופוזיציה, החלו חברי הכנסת בסיעות החרדיות להצביע באופן "חברתי-כלכלי" וקפצו במעלה הדירוג. כך גם במדד הנוכחי, ש"ס ויהדות התורה מקבלות 16.1 נקודות ו15.3 נקודות, בהתאמה.

לראשונה מאז החלנו למדוד, עוקפת סיעת העבודה את סיעות מרצ וחד"ש ומתברגת במקום הראשון במדד הסיעות. גם במדדים האישיים מצטיינת העבודה, כאשר ארבעה מתוך חמשת הח"כים החברתיים ביותר הם מטעמה. לעומתה, סיעת הבית היהודי ממשיכה להשתרך מאחור כסיעה הכי פחות חברתית בכנסת ה-19. זוהי התדרדרות נוספת: לאחר שבכנס הקיץ סיימה הסיעה אחרונה עם 6 נקודות במדד החברתי, בכנס החורף הנוכחי היא זכתה לציון שלילי של 3.2- נקודות בלבד. חבר הכנסת מטעם הבית היהודי, יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי, זוכה גם בתואר הלא מכובד "הח"כ הכי פחות חברתי בכנסת", עם ציון שלילי של 13- נקודות. שאר חברות הקואליציה מתגלות גם הן במגמת ירידה מבחינת אופן ההצבעה החברתית. יש עתיד, שהגיעה בכנס הקיץ לציון מכובד יחסית למפלגת קואליציה (15 נקודות), נופלת לציון ממוצע של 5.9 נקודות בלבד, מאחורי התנועה, שנמצאת בראש מפלגות הקואליציה. מפלגת השלטון, הליכוד-ביתנו, מקבלת לראשונה ציון שלילי וחווה ירידה משמעותית של 10.5 נקודות (ציון 1.5-).

אינפו מדד סיעות קואליציה ואופוזיציה

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs