נימוקי ההצבעה | דיור ציבורי, הוזלת תרופות ושקיפות נבחרי ציבור – אילו הצעות חוק חשובות נדחו?

כמו כנסת צללים קטנה, לאורך השנה מצביעים מתנדבי המשמר החברתי במקביל לחברי הכנסת על אותן הצעות חוק. יש הבדל אחד בין הכנסת "של המשמר" לזו של מדינת ישראל – בשונה מנבחרי הציבור, אנחנו גם מנמקים את הבחירות שלנו. קיראו את הצעות החוק החשובות וההסברים לעמדתנו.

המדד החברתי מספק טבלה עם ניקוד מספרי לצד כל חבר כנסת. אבל מאחורי המספרים עומדות הצעות חוק מגוונות, כל אחת בעלת חשיבות שונה ותחומי השפעה אחרים. מתנדבי המחקר של המשמר החברתי למדו מאות הצעות חוק וחיברו להן דברי הסבר ופירושים, וצוות של 25 מצביעים (מתנדבים, עובדי "המשמר" ומשקיפים ותיקים שלנו בכנסת) נעזרו בהסברים כדי להצביע בטופס אלקטרוני בעד או נגד הצעות החוק הרלוונטיות לתחום החברתי-כלכלי.

המצביעים גיבשו את עמדתם ונימקו אותה, על כל הצעת חוק בנפרד ועל פי רשימת קריטריונים, המחולקת ל-10 הקטגוריות הבאות: הבטחת דיור לכל אדם, הבטחת זכויות בתחום התעסוקה, הבטחת מזון ומים, הבטחת בריאות גופנית ונפשית, הבטחת חינוך והשכלה גבוהה, הבטחת ביטחון סוציאלי, הבטחת אפשרות פרנסה, חלוקת משאבים צודקת וניהול הוגן של המשק, מניעת אפליה והשתתפות דמוקרטית.

התמיכה או ההתנגדות שלנו להצעת החוק יכולה להיות מלאה או חלקית. אם לפחות 75% מהמצביעים תמכו או התנגדו, אזי התמיכה או ההתנגדות תהיינה מלאות. אם 50%-74% תמכו או התנגדו – הן תהיינה חלקיות. כמו כן, המצביעים דרגו את מידת החשיבות של כל הצעת חוק בסולם בן ארבע דרגות (על פי מידת ההשפעה של ההצעה ומספר האנשים שיושפעו ממנה). בחישוב המדד ניתן להצבעה בעד הצעה חשובה משקל גדול משניתן להצבעה בעד הצעה זניחה. להסבר מלא על צורת החישוב של המדד החברתי לחצו כאן

במובן מסוים, אנו מקיימים כנסת אלטרנטיבית, המצביעה במקביל לכנסת ישראל. אלא שבשונה מהמצב של רוב מוחלט מחברי הכנסת כיום – אנחנו קוראים כל הצעת חוק, מפרשים אותה, דנים עליה ומפרסמים מדוע החלטנו לתמוך או להתנגד. היינו שמחים לרף אחריותיות (accountability) דומה מצד נבחרי הציבור שלנו (ושלא נזכיר שמשכורתם של חברי הכנסת עומדת על 39,372 ש"ח!). במקום זאת הם מעדיפים להסתתר מאחורי הערפל של ועדת השרים לחקיקה או סטטוסים מבדחים בפייסבוק.

במסמך הבא תוכלו למצוא את כל הנימוקים של המשמר החברתי להכרעה בשאלה האם לתמוך או להתנגד להצעת חוק, בנוסף לרמת התמיכה\התנגדות, רמת החשיבות, ופירוש פשוט וקריא של כל הצעה (כל דברי ההסבר, גם של מושבי כנסת קודמים, ניתנים לעיון ב"מאגר החקיקה הפעילה" שלנו). אנו ממליצים לרדת לעומקה של הרשימה, ולראות אילו הצעות חוק הקשורות לחייכם עברו במושב האחרון של הכנסת – ומה קרה איתן. למשל, הצעת חוק פיצויי פיטורים (תיקון – הזכות לפיצויי פיטורים בעת סיום יחסי עובד ומעביד), שמבטלת את ההרתעה הכלכלית מפני התפטרות, המהווה מעין כבילה של העובד למקום עבודתו – ונפלה בהצבעה של 28 נגד מול 14 בעד. או הצעת חוק מס ערך מוסף (תיקון – פטור ממס במכירת תרופות מצילות חיים שאינן כלולות בסל הבריאות), לפיה כל תרופה ששרת הבריאות תקבע שהיא מצילת חיים ושאינה בסל שירותי הבריאות תימכר לציבור ללא מע"מ, מה שהיה צפוי להפחית את מחירה הסופי לצרכן בכ-15% ממחירו כיום ולפצות באופן חלקי על אי-הגדלת סל התרופות. גם הצעה זו נפלה כמובן. או הצעת חוק גילויי עניינים של נבחרי ציבור שהטילה חובת גילוי עניינים מקיף לכל נבחר ציבור, והייתה עשויה להגביר את השקיפות ואת מחויבות חברי הכנסת לבוחרים, אך נפלה כבר בקריאה טרומית.

אנחנו מזמינים אתכם לקיים דיון בנושא ההצעות בתחתית דף זה או בדף הפייסבוק שלנו.

 

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs