ומה עם המועמדים לנשיאות? הם לא מגיעים בכלל להצביע

ומה עם המועמדים לנשיאות? הם לא מגיעים בכלל להצביע

הבחירות לנשיא המדינה העשירי יתקיימו בחודשים הקרובים והמירוץ כבר בעיצומו. רשימת המועמדים הולכת ומתרחבת, עד שכיום הוזכרו כבר מעל עשרה מועמדים פוטנציאליים. מבין רשימה זו, ארבעה חברי כנסת נחשבים למועמדים "רציניים": ראובן רובי ריבלין (הליכוד-ביתנו), בנימין פואד בן אליעזר (העבודה), מאיר שטרית (התנועה) וסילבן שלום (הליכוד-ביתנו). עד כה הכריזו על המועמדות באופן רשמי שלושת הראשונים בלבד, ורק ריבלין ובן אליעזר השיגו את עשר החתימות הדרושות כדי להתמודד.

ההצבעה נערכת אמנם על ידי 120 חברי הכנסת מאחורי פרגוד, אולם אנו בטוחים כי הם ימצאו עניין בביצועי המועמדים בתחום החברתי-כלכלי – לפחות כמו שהציבור הרחב מוצא בכך עניין. על נשיא המדינה להיות דמות ייצוגית, הרוכשת כבוד למוסדות הדמוקרטיים ולדרך התנהלותם, ובראשם בית הנבחרים. למרבה הצער, לא בטוח שזהו המצב.

בנימין פואד בן אליעזר. צילום: flickr, ygurvits

בנימין פואד בן אליעזר. צילום: flickr, ygurvits

ראובן רובי ריבלין

ראובן רובי ריבלין

איש מפלגת העבודה פואד בן אליעזר, זקן חברי הכנסת, נחשב כמועמד מוביל במירוץ, במיוחד בזכות רשת הקשרים והאינטרסים שטווה סביבו לאורך השנים. אם הוא ייבחר, זה בטח לא יהיה בגלל עבודתו הפרלמנטרית, שכן פואד נמצא בתחתית הדירוגים במפלגת העבודה ובמקום נמוך למדי גם בהשוואה לכל שאר חברי הכנסת. מתוך 175 הצעות חוק רלוונטיות, הוא השתתף רק ב-22 הצבעות – 13% בלבד! גם כשטרח להגיע לא תמיד הצביע "כראוי", ואכן הוא זוכה לתואר הח"כ הכי פחות חברתי במפלגת העבודה – עם 7 נקודות בלבד (לשם ההשוואה, ח"כ אראל מרגלית הנמצא מעליו במדד, זוכה ליותר מפי שתיים נקודות).

סילבן שלום, שר האנרגיה והמים, גם הוא מציג ציונים מביכים למדי במדדים השונים. השר שלום הוא המועמד הכי פחות חברתי מבין הארבעה – דירוגו במדד החברתי עומד על 3- נקודות בלבד, מה שמציב אותו במחצית התחתונה של סיעתו. הוא גם אינו נוטה להגיע להצבעות בכנסת, ובבדיקת שיעור הנוכחות שלו בדיונים על הצעות חוק חברתיות-כלכליות מצאנו כי הוא עומד על 26% בלבד. כחבר ממשלה, הוא מדורג גם על פי "היעילות החברתית" שלו, אך גם במדד זה הוא זוכה לציון שלילי (0.07-).

מאיר שטרית, חבר סיעת התנועה, הוא המצטיין החברתי מבין המועמדים לנשיאות. הוא זוכה לציון של 13 נקודות במדד החברתי, מה שמציב אותו בצמרת הסיעה. לעומת זאת, גם הוא מציג שיעור נמוך של השתתפות בהצבעות על הצעות חוק רלוונטיות, ומתוך 175 נכח רק ב-62 (36%). יש לזכור כי שטרית, יו"ר סיעת התנועה, אינו חבר ממשלה כך שהיינו מצפים ממנו להציג נוכחות גבוהה יותר במשכן.

צילום: אתר הכנסת

סילבן שלום. צילום: אתר הכנסת

מאיר שטרית

מאיר שטרית

רובי ריבלין, הנחשב כפרלמנטר מצטיין, מוביל את המועמדים בשיעור הנוכחות בהצבעות חברתיות וראוי להיקרא "המועמד החרוץ ביותר". עם זאת, הוא אמנם נמצא במקום החמישי בסיעתו, עם 48% השתתפות בהצבעות, אך זהו עדיין נתון נמוך יותר מח"כים רבים במשכן. ריבלין הוא גם הח"כ החברתי ביותר בליכוד ומקום שלישי בקואליציה כולה, עם -11 נקודות במדד החברתי (2 נקודות בלבד מתחת למאיר שטרית).

אנו קוראים לכם להפיץ ולשתף את הנתונים על המועמדים לנשיאות המדינה – ולדרוש מחברי הכנסת לשלוח לבית הנשיא רק אנשים שיודעים להכיר בערכה של הדמוקרטיה, מוסדותיה והדרישה לצדק חברתי.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs