מחירי הדיור: שר האוצר לא הגיע לדיון שעסק בתכנית של שר האוצר

מחירי הדיור: שר האוצר לא הגיע לדיון שעסק בתכנית של שר האוצר

ועדות: ועדת הכספים; נוכחים: אורי אריאל, אחמד טיבי, אילן גילאון, אלעזר שטרן, אראל מרגלית, בועז טופורובסקי, זבולון כלפה, זהבה גלאון, יעקב ליצמן, מיקי רוזנטל, ניסן סלומינסקי, ניצן הורוביץ, סתיו שפיר, עפר שלח, ראובן ריבלין

ביום שני, ה-12 למאי, התכנסה ועדת הכספים לדון בתכניות להורדת מחירי הדיור. היו"ר ח"כ ניסן סלומינסקי ממפלגת הבית היהודי פתח את כינוסה הראשון של הוועדה למושב הקיץ 2014: "אנחנו, ועדת הכספים, לא ננוח ולא נשקוט. הורדת מחירי הדיור הוא נושא מרכזי המשליך כמעט על כל המשפחות בישראל. אנחנו רוצים פתרון שיראו אותו בשטח, לא דיבורים. נמשיך ללחוץ, לא נשתוק".

מלבד חברי הכנסת המצוינים לעיל, נכחו בדיון גם השר לשיכון ובינוי, מר אורי אריאל ומנכ"ל המשרד מר שלמה בן-אליהו, ראש רשות מקרקעי ישראל, מר בנצי ליברמן, וכן נציגים ממשרד הפנים, מבנק ישראל ומקבוצות רכישה. שר האוצר, יאיר לפיד, אשר תכניתו הייתה מרכזית בדיון, לא נכח בה. יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה בתגובה להיעדרותו: "מאוד קל להפריח הודעות לתקשורת".

בחלקו הראשון של הדיון הציג מר אריאל סקירה נרחבת של מצוקת הדיור בארץ, אשר עיקרה נובע מגידול האוכלוסייה בארץ ומעיכובים שמציב משרד הפנים במתן אישורי בניה. לדבריו, סגירת הפער בין הביקוש לדיור לבין המועד בו יתאפשר לפגוש אותו תימשך שלוש שנים לפחות. לכן, יש צורך בתכניות אשר יתנו פתרון מידי יותר, עד לפתירת בעיות שורשיות אלה. שתי תכניות, כאמור, עומדות כיום על הפרק: "מחיר מטרה" ו-"0% מע"מ", אשר אושרו שתיהן בקבינט הדיור.

"0% מע"מ": תכנית שהגה שר האוצר לפיד ומטרתה להקל על זוגות צעירים ברכישת דירות – זוגות צעירים שירכשו דירות שמחירן עד 1.6 מיליון שקל יזכו לפטור מלא ממע"מ. אלא שלפיד הציב מספר קריטריונים לזכאות לקבלת ההטבה: על הזוגות להחזיק בדירה לפחות חמש שנים (אם ימכרו את הדירה מוקדם מכך ישלמו מע"מ מלא); אסור שתהיה בבעלותם דירה נוספת או שהייתה כזו בעבר; לפחות על אחד מבני הזוג לעבוד, כלומר להגיע למיצוי שכר; ובעיקר – קיימת חובה שלפחות אחד מבני הזוג שירת בשירות צבאי או לאומי.
הביקורות לתכניתו של לפיד מגיעות מכיוונים שונים, אך הן מגיעות בהמוניהן. מצד הגופים המקצועיים הביקורת מתמקדת בעלות התכנית – כשני מיליארד שקל בשנה – ובחוסר היכולת לצפות את השפעותיה העתידיות של התכנית על שוק מחירי הדירות. מומחים צופים קיפאון של השוק למשך לפחות ארבעה חודשים, אך יחד עם זאת מכירים בכך שבסופו של דבר הדבר יכול להוביל להוזלת מחירי הדירות מיד שניה.

אולם הביקורת המטרידה במיוחד היא הביקורת הציבורית הנשמעת גם מבית המשפט העליון, ובעיקר מחברי ועדת הכספים, קואליציה ואופוזיציה כאחד (למעט חברי הבית היהודי, כמובן), והיא שהקריטריונים לזכאות לקבלת ההטבה מפלים לרעה שני מגזרים עיקריים באוכלוסיה, הם המגזר החרדי והמגזר הערבי, אשר לא עומדים בקריטריון השירות. חברי הכנסת מתרעמים על הרעיון להפלות מגזרים באוכלוסיה בנושא בסיסי ונצרך כדיור.

היועץ המשפטי לממשלה פסל את אופיה האפלייתי של התכנית, ולכן הוכנס בה שינוי הקובע כי מי שלא עומדים בקריטריון השירות, יקבלו את ההטבה עבור דירות שערכן עד 600 אלף שקל. רק לאחר השינוי עברה התכנית בקבינט הדיור. "שינוי" זה התקבל בכעס רב ובבוז מצד חברי הועדה, כי כמובן שלא ניתן למצוא דירות ראויות למחיה העומדות למכירה במחיר שכזה. מה גם שאפילו לאחר תיקונו, עדיין מדובר בחוק שאינו שוויוני. לדבריה של יו"ר מרצ: "אנחנו לא קונים את הבלוף הזה! לפיד זה בלוף! אני קוראת לך, כבוד השר, לא להסתפק בחצי שוויון, אין דבר כזה חצי שוויון, חוקים צריכים לחול לגבי כולם".

השר אורי אריאל: "שמעתם על החלטת היועץ המשפטי לממשלה על ההבדל בין המגזרים השונים. הגדרה זו לא מקובלת עלי, היא צריכה להיות הרבה יותר שוויונית. אני אומר לכם שההטבה לדירות של 600 אלף שקל לא תהיה: א' כי אין דירות כאלה, וב' כי ועדת הכספים לא תאפשר שתהיה. זה – תרשמו עכשיו – זה לא יהיה! מה שאתם תגידו זה מה שיהיה, ואני חושב שאני יודע מה תגידו". תגובתו של ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) לתקיפת הקריטריונים לקבלת הפטור ממע"מ: "במדינת ישראל לשירות יש ערך, זה לא יעזור!" ח"כ אילן גילאון (מרצ) בתגובה: "צה"ל צריך לתת את העדיפות הזאת! לא משרד השיכון! לא המדינה!"

יו"ר מרצ גלאון מסכמת: "זה אחד הביזיונות היותר גדולים שהיועץ המשפטי נתן לגיטימציה ליוזמה כזאת מפלה. לעשות אפליה על מי שזקוק לדיור, איזו מין גישה זו בכלל? אני רוצה לפנות אליך אדוני היו"ר לצאת בקריאה ליועץ המשפטי לדחות על הסף את התכנית של לפיד, שהיא תכנית ביזיונית ולא חוקית שפוגעת בחברה הישראלית. אני רוצה להציע שתצא מכאן החלטה של ועדת הכספים בעניין הזה".

לטעמי, ניתן היה להרגיש מהלך הרוח של הדיון סביב תכנית זו כי באופן לא מפתיע פועלים כאן אינטרסים נוספים מלבד דאגה כנה למצוקת הדיור בארץ. ניכר בהחלט שהשר לפיד וחברי מפלגתו משתמשים בתכנית כפלטפורמה לקידום רעיון השירות וחשיבותו למדינה. סוג של "שתי ציפורים במכה". ח"כ טופורובסקי נותר לבד, מאדים וצועק, לטעון ששירות למדינה אמור להקנות הטבות כאלה ואחרות, בעוד שברור היה לכל שאר חברי הוועדה כי מדובר באפליה בוטה. כמו שהדברים נשמעו, לא הורדת מחירי הדיור היא שדחפה את לפיד להגות את תכניתו.

"מחיר מטרה": תכנית המקדם השר אריאל, לפיה משרד השיכון והבינוי יקבע לכ-80% מהדירות בבניין מחיר הנמוך בכ-20% ממחירי השוק, בעוד 20% הנותרים מהדירות ימכרו על ידי הקבלן במחיר שיקבע על ידו (זאת על מנת לשמור על איכות הבניה). תכנית זו אמורה לפנות לאנשים שאינם עומדים בקריטריונים לזכאות לתכנית "0% מע"מ", כגון משפרי דירות. בשלב ראשון, הכוונה היא לנסות ליישם את התכנית עבור 10,000 דירות בשנה, כאשר כל שטח שערך אדמותיו עולה על 80,000 שקל נחשב מתאים.

ח"כ גלאון פנתה למנכ"ל משרד הדיור: "ידוע כמה המצב בשוק הדיור הוא קטסטרופלי. אבל אני שמעתי את השר אומר כל הזמן שיש עליה, ואני תוהה איפה העליה? לא אמרת איך מתחלקת העליה הזו – לא חלוקה גיאוגרפית ולא מי הם הזכאים. לגבי החלוקה הגיאוגרפית, אני רוצה להציג נתון של הלמ"ס מלפני מספר שבועות, לפיו רק 3% מהעליה באישורי הדיור הם בתוך הקו הירוק. אני חושבת שאתה צוחק על כולם כל הדרך. אז עכשיו יהיו עוד 10,000 דירות של 'מחיר מטרה' בהתנחלויות? אני שואלת איפה יהיו הדירות האלה?". אולם תשובתו של המנכ"ל נותרה אותו הדבר – הדירות יהיו בכל שטח שערכו עולה על 80,000 שקל.

גם ח"כ סתיו שפיר (העבודה) הציבה מספר שאלות אינפורמטיביות וחשובות לשר אריאל בדרישה לנתונים כאלה ואחרים הנחוצים להבנת התכנית ומצוקת הדיור בכללותה, כמו גם המצב בהתנחלויות בהקשר זה. לשר לא היו הנתונים עמו, והוא התחייב להחזיר לה תשובות עד לסוף השבוע. מספר חברי כנסת העלו כמובן את השאלה כיצד נקבעים ה-100% מהם מורידים את ה-20%, שהרי מתבקש שאם תהיה הפחתה של 20% השוק באופן טבעי יקפוץ ל-120%, כך שלמעשה התכנית רק תזיק ותייקר את מחירי הדירות, ולא הפוך. ח"כ יצחק כהן (ש"ס): "השוק מתנהל בכלכלה פשוטה. היצע וביקוש. אתה מוריד את המחיר ב-20%, אוטומטית השוק עולה ב-20%!" מנכ"ל משרד השיכון ענה שה-100% יקבע לפי מחירי השוק כפי שהיו, נניח, בינואר 2014. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "יש לבדוק כמה משכורות אדם בישראל צריך כדי להגיע לדירה – וכך להגיע למחיר המטרה".

לשאלתו של ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) בנוגע למועד תחילת תכנית "מחיר מטרה", השיב מנכ"ל משרד השיכון כי הדבר תלוי בתהליכים בקבינט הדיור ובגורמים נוספים, אך שלהערכתו התכנית תחל בתוך שישים יום (בלי נדר!).

שתי התכניות מטרתן, כאמור, לגשר על הזמן שיעבור מעכשיו ועד שיהיה היצע מספיק של דירות לשיווק, כך שירדו המחירים. כמו כן, לטענת נציגי משרד השיכון שתי התכניות משלימות זו את זו: שתיהן מכוונות בסופו של דבר להוזלת מחירי הדירות מיד שנייה, שכן ההערכה היא שדירות אלה הן מרכז הכובד של השוק, ומהוות כ-75% מעסקאות הדיור. המחירים של הדירות מיד ראשונה ירדו הודות לאחת משתי התכניות – ומי שלא זכאי ל"0% מע"מ" יהיה זכאי ל"מחיר מטרה" – וכך ירדו מחירי הדירות מיד שנייה, אליהם כולם זכאים, ללא קשר לתכניות. בדרך זו ישפיעו התכניות על הציבור הרחב. ח"כ הורוביץ טען: "המתווה של מחיר מטרה הוא מתווה נכון, לעומת המתווה של מע"מ אפס שהוא מעוות. הכיוון העקרוני של מחיר מטרה הוא כיוון נכון בעיני".

במקביל, הסביר השר אריאל על צעדים נוספים בהם נוקט משרד השיכון לטיפול במצוקת הדיור. הראשון שבהם הוא ניסיון להגדלת הסיוע בשכר דירה, אולם לדבריו של אריאל, ניסיונות אלה אינם זוכים להסכמה או לשיתוף הפעולה הנחוצים לכך מצדו של משרד האוצר. השני הוא ניסיון להגדלת מלאי הדיור הציבורי. הגדלה זו דורשת בדרך כלל תוספות תקציביות לדיור הציבורי, אולם משרד האוצר נענה בסכומים קטנים יחסית (מכורח הדרישות השונות להגדלת תקציבים באינספור תחומים שונים), ונותרים אזרחים מוחלשים המקבלים טיפול לא מספיק טוב. משרד הבינוי והשיכון רוצה להגדיל את העוגה, ולהפוך את עמידר לדוגמא, או חברות אחרות כדוגמתה, מחברת תחזוקה וניהול משאבים לחברה יזמית: "החכמה היא לקחת את הרכוש שהיא מנהלת, הוא נכסים של המדינה, ולשווק אותם ליזמים ולקבלנים. רכוש זה יצא לשוק הפרטי, שיתחרה עליו ויכניס כסף לדיור הציבורי. זה יגדיל את היקף התקציב שיעמוד לרשות הציבור, וזה יכלול גם סטודנטים וזוגות צעירים".

ח"כ גלאון הביעה תרעומת על הרעיון להפריט חברות כאלה, אליה הגיב השר אריאל באומרו, "זו לא הפרטה – עמידר נשארת חברה לאומית, כהגדרתה, שתנהל את הרכוש הציבורי. היא תישאר כזו, היא לא מופרטת, היא רק תביא לעצמה מקורות הכנסה משמעותיים נוספים על תקציב המדינה".

בסיום הדיון התייחס מר דודי גולדברג, נשיא לשכת רואי החשבון, לנושא מצוקת הדיור בכללותה: "צריך לצאת בהסבר כולל לציבור. חוסר ההבנה של הציבור מגדילה את המשבר. לא ייתכן לשחרר לציבור קטעים של תכנית לא שלמה: התכנית הזו היא תכנית של 3-5 שנים".

בשעה 12:15 נעל יו"ר הוועדה את הדיון בשל חריגה משמעותית מהזמן שהוקצב לו, על אף שמוזמנים רבים לדיון טרם הספיקו להשמיע דבריהם. הוא הרגיע את הנוכחים באומרו כי יתקיימו דיונים נוספים בנושא וכולם יזכו לדבר בהמשך. השר אריאל סיכם: "אני רוצה להודות לניסן ולח"כים. אם תרצו שאבוא שוב עם צוות משרדי, ודאי שאבוא עוד פעם. אני אשמח לחזור. אני רוצה להודות לעובדי משרד הבינוי והשיכון. אי-אפשר להגיע לעליה בשיווקים בלי העובדים המסורים".

חברי הוועדה הנוכחים: ח"כ זהבה גלאון (יו"ר מרצ), ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד), ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי), ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד ביתנו), ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), ח"כ עפר שלח (יש עתיד), ח"כ סתיו שפיר (העבודה), וח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) שנכח רק בדקות הראשונות של הדיון. כמו כן, נכחו חברי כנסת נוספים אשר אינם חברים בוועדת הכספים: ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה), ח"כ אילן גילאון (מרצ), ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), ח"כ אראל מרגלית (העבודה).

 Buy cheap and genuine Windows 7 product key  |
 Windows 7 Ultimate Key : Activation key, Free download  |
 Windows 7 Product Key : Activation key, Free download  |
 Windows 10 Product key : Activation key, Free download  |
 Windows 8 Product key : Activation key, Free download  |
 Office Professional Plus 2016 key : Activation key, Free

download  |
 Windows 7 Ultimate ISO download  |
 Windows 7 Product Key Generator 32 bit and 64 bit Full  |
 Legit Windows 7 Product Key Online Store, PayPal Support  |
 Windows 7 Ultimate with Service Pack 1 Product Key,Windows 7 Key Sale  |
 Windows 10 keys, office 2016 keys, windows 7 keys: Valid Key Shop  |
 Windows 7 Key  |
 Get Free Windows 7 Product Key  |
windows-10-education-key
windows-10-enterprise-key
office-2010-key
windows-7-key-sale
windows-10-home-key
windows-10-activation-key
windows-10-pro-key
office-2016-key
windows-10-key
office-2013-key
windows-10-iso
windows-7-key
windows-10-product-key

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs