"לא פעם, הפנים היחידות שאני מדבר אליהן בוועדה הן של נציג המשמר החברתי"

"לא פעם, הפנים היחידות שאני מדבר אליהן בוועדה הן של נציג המשמר החברתי"

ארבעה חברי כנסת, נציגי הקואליציה והאופוזיציה, התארחו אתמול (ד') בפאנל הפוליטי של תא הסטודנטים של המשמר החברתי באוניברסיטה העברית. הדיון נסוב על יכולתם של הח"כים לקדם חקיקה חברתית, על חולשת בית הנבחרים מול הממשלה ועל השינוי שהתרחש בכנסת מאז כניסתם של פעילי המשמר החברתי לדיונים במשכן.

ח"כ ראובן (רובי) ריבלין (הליכוד), אשר בתור יו"ר הכנסת ה-18 אישר את כניסתם של ראשוני פעילי המשמר לכנסת בימי המחאה החברתית, הדגיש את המקום החשוב שתופס הארגון בעבודת בית הנבחרים. "חובתה של הממשלה למשול, והיא צריכה למשול טוב. בגלל זה הכנסת צריכה להיות המפקחת עליה. חשוב ביותר שגם על הכנסת יהיו מפקחים – והמשמר החברתי הוא בהחלט המפקח על הכנסת", אמר ריבלין. מאוחר יותר כתב כי "הפעילים הללו ידעו לתרגם את המחאה בכיכרות להשפעה מעשית על חברי הכנסת והכרעותיהם בוועדות ובמליאת הכנסת. היום, המשמר החברתי הוא כבר חלק בלתי נפרד מנופה של הכנסת, ולטובה".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), שהשתתפה גם היא בפאנל, הזכירה כי מי שבעבר היה אמון על פיקוח על הכנסת כבר אינו מבצע את תפקידו כראוי. "פעם זו הייתה העיתונות שעשתה את זה", אמרה מיכאלי. "היום כשעיתונאיות רוצות לעשות שינוי, הן מגלות כי אינן יכולות לעשות זאת בתקשורת ומוצאות עצמן מחוץ לתקשורת. זו תוצאה של הון, של התרבות והשיטה הכלכלית שלנו. זה המחיר שאנו משלמים על המעבר מסוג של סוציאליזם לסוג של נאו ליברליזם".

פאנל-האוניבסיטה-העברית-קהל-צילום---המשמר-החברתי

"אל תבחרו במי שיתנגד לחוק יסוד זכויות חברתיות". ריבלין (צילום: המשמר החברתי)

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), הביע את הערכתו למתנדבי הארגון במילים חמות. "באתי למפגש הזה רק לכבוד המשמר החברתי. אני מאוד מעריך ומוקיר את העבודה החשובה מאוד שהם עושים בכנסת, את ההתנדבות שלכם ואת השקעת הזמן. אני לא פעם מדבר בתוך ועדה בכנסת והפנים היחידות שאני מדבר אליהן הן אל איש המשמר החברתי. לעיתים זה נראה כאילו הוא היחיד שמתחבר לדברים שאני אומר".

יו"ר הוועד המנהל של המשמר החברתי, ליה נירגד, סיפרה על הקשר שנוצר עם ריבלין מיד לאחר המחאה החברתית. "באנו ואמרנו שהאזרחים רוצים להגיש משהו אחר ביחס לכנסת שלהם ושהם מעוניינים לבטא את הצרכים שלהם באופן ישיר. במהלך שהיה תקדימי, איפשר לנו יו"ר הכנסת ריבלין להיות צינור שפותח את הכנסת בפני אזרחים. נוצרה מציאות חדשה שבה כל אזרח שמעוניין יכול להגיע ולראות את הנבחרים שלו", סיפרה. "באנו לכנסת מתוך הזעם והתסכול ותחושת הבגידה, אבל הופתענו – מצאנו כנסת הרבה יותר מוצלחת ממה שציפינו, מצאנו אנשים טובים ששמחו לבואנו, כי בעצם היו צריכים את הרוח הגבית למאבק המתמשך בתוך הכנסת. מצאנו כנסת חלשה מאוד, המשועבדת במידה רבה לממשלה, שמשועבדת בתורה לבעלי הון ועניין, אבל מצאנו מספיק אנשים שממשיכים להיאבק שם בפנים על מה שרצינו להשיג. אנחנו לא מחפשים העצמה אזרחית אלא עוצמה אזרחית – להפוך כל אזרח לבעל אימפקט מרובה על הנבחרים שלו".

"תדאגו שייבחרו בתוך הסיעות חברי כנסת טובים"

הדיון על עבודת המשמר החברתי התקשר באופן טבעי לשאלה באשר למעמדה של הסוגייה החברתית כיום בכנסת. בימים של משמעת קואליציונית הולכת וגוברת וחניקת החקיקה הפרטית-חברתית באמצעות ועדת השרים לענייני חקיקה, שאלנו את המשתתפים האם אפשרי בכלל להיות חבר כנסת חברתי במצב הנוכחי. ריבלין העמיד את ההשתתפות בבחירות המקדימות במפלגות כדרך המרכזית לקדם חקיקה חברתית ראויה בכנסת. "הפתרון הוא שתדאגו לכך שייבחרו בתוך הסיעות חברי כנסת טובים. הציבור צריך לבוא ולומר למפלגות: רבותי, מי מהמפלגות

"פעם הייתה זו העיתונות שמפקחת על הכנסת". מיכאלי (צילום: המשמר החברתי)

"פעם הייתה זו העיתונות שמפקחת על הכנסת". מיכאלי (צילום: המשמר החברתי)

שיתנגדו לחוק יסוד זכויות חברתיות, אנחנו לא נבחר בו", אמר והוסיף, "אני בסה"כ תלמיד של ז'בוטינסקי, חמשת המ"מים זה חוק יסוד זכויות חברתיות". עם זאת, הוא טען כי תקציב המדינה אינו מאפשר להגשים מטרות אלו בקלות: "אין אחד שחושב שלא צריך להעביר את האמצעים בשביל להבטיח בריאות וחינוך ורווחה לכולם, אבל יש רגע שבו צריכה שתהיה אחריות. מתוך אחריות ציבורית יש להבין שכאשר אנשים מבקשים להעביר כסף למקום מסוים, הם צריכים לדעת מהיכן הוא יבוא".

מקלב, על אף מיקומו באופוזיציה, טען כי "הכנסת הזאת מאשרת הרבה יותר חוקים חברתיים. צריך לזכור שפעם הנושא החברתי לא היה מקבל את המקום הראשון בסדר הדיונים, למשל בשאילתות ובהצעות לסדר היום. זה היה הנושא המדיני או נושאי דת ומדינה. היום זה הנושא החברתי".

מיכאלי הדגישה כי קידום החקיקה החברתית תלויה ברצון הקואליציה, גם כאשר הקואליציה היא שיוזמת חוקים חברתיים. "הצעת החוק לעידוד ייצוג הולם של נשים ברשויות המקומיות, למשל, הייתה הצעה של ח"כ יפעת קריב, של הקואליציה, והמפלגות החרדיות עשו פיליבסטר לתוך הלילה כדי למנוע אותה. על פניו הקואליציה קובעת את סדר החוקים שיעלו לשולחן הכנסת ועל פניו יש משמעת קואליציונית, אבל לא, הקואליציה השאירה אותו כחוק האחרון למושב ולא דרשה מהח"כים להישאר כפי שעושה במקרים אחרים. ואכן לקראת הלילה כבר לא היו מספיק חברות וחברים כדי להצביע. כאמור, זה עניין של סדרי עדיפויות. זה לא היה חשוב לקואליציה להעביר את הצעת החוק של עצמה".

צפו בפאנל המלא:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs