ריבלין בפאנל המשמר: "מאות חוקים לא מקוימים על ידי הממשלה"

ריבלין בפאנל המשמר: "מאות חוקים לא מקוימים על ידי הממשלה"

"מכיוון שיש הרבה פעמים אילוצים של ממשלה בנושאי חקיקה, הממשלה התחילה להעביר חוקים למכביר מהטעם הפשוט שהיה לה חוק ההסדרים כדי לדחות אותם. כעת הדבר הפך לתופעה. אני לא רוצה לומר כמה עשרות חוקים, כי אומר לך כמה מאות חוקים, אין אפשרות לקיים אותם כי השרים שהתחייבו או שחויבו בהתאם ללשון החוק להתקין תקנות ביצוע, פשוט לא עשו זאת", כך אמר אתמול (ד') ח"כ ראובן (רובי) ריבלין בפאנל הפוליטי של המשמר החברתי באוניברסיטה העברית, "העובדה שיש כל כך הרבה חוקים לא מיושמים הוא שעורה בעינה של הדמוקרטיה הישראלית. בדבר זה אי אפשר להחריש יותר. זה מסכן את שלטון החוק".

ריבלין הגיב לשאלה ששאל פעיל המשמר החברתי, ארז וסילבסקי, בנוגע להתעלמות הממשלה והרשויות מחוקים שמחוקקת הכנסת. יו"ר הכנסת לשעבר ריבלין טען כי הכנסת צריכה לקיים את תפקידה המפקח גם בהיבט שלטון החוק. "המחלקה המשפטית בכנסת חייבת להיות מחלקה שמנחה את הכנסת ומסבירה לה מתי היא עוברת על החוק. בין היתר, בגלל זה ביקשתי שיהיה יועץ משפטי לכנסת מול היועץ המשפטי של הממשלה, כיוון שלעיתים לשני הגופים האלה יש אינטרסים מנוגדים".

חברי הכנסת תלויים במנהיג המפלגה ולא בציבור

בפאנל, שאורגן על ידי תא הסטודנטים של המשמר החברתי באוניברסיטה העברית תחת הכותרת "ח"כים חברתיים – יש חיה כזאת?", נכחו גם חברי הכנסת מרב מיכאלי (העבודה), אורי מקלב (יהדות התורה) ובועז טופורובסקי (יש עתיד). הדיון עסק בעיקר סביב חולשתה של הכנסת אל מול הממשלה, כפי שמתבטא בפעילות ועדת השרים לחקיקה ובשליטת המשמעת הקואליציונית. המשתתפים הסכימו באשר לכוחה הרב של ועדת השרים על הליך החקיקה בכנסת, אך נציג יש עתיד, ח"כ טופורובסקי, דיבר דווקא בזכות התהליך הנוכחי. "אני חושב שהדרך של ועדת השרים לחקיקה היא דווקא בסדר. הנושא של משמעת קואליציונית הוא דווקא בסדר. איך שדברים מתנהלים עכשיו, הם אמנם לא אידיאלים אבל עדיפים מהמצב הקיצון של הצד השני שבו כל אחד מצביע כראות עיניו".

"כל כך הרבה חוקים לא מיושמים - שעורה בעינה של הדמוקרטיה הישראלית". ריבלין ומקלב (צילום: המשמר החברתי)

"כל כך הרבה חוקים לא מיושמים – שעורה בעינה של הדמוקרטיה הישראלית". ריבלין ומקלב (צילום: המשמר החברתי)

"לצערי, לא מפתיע שח"כ טופורובסקי חושב שהמצב כיום יותר טוב", הגיבה לדברים חברת הכנסת מיכאלי, "לצערי, ח"כ טופורובסקי בא ממפלגה לא דמוקרטית שבה הוא אינו נבחר על ידי הציבור. לכן גם הדין וחשבון שהוא צריך לתת הוא אינו לציבור אלא לאיש בחר אותו. משום שלצערי יש יותר ויותר מפלגות פחות דמוקרטיות, זה משפיע על ההתנהלות גם בתוך הכנסת. על פניו הכנסת אמורה להיות סוברנית, לכן ברגע שאת ח"כית יש לך חסינות, על מנת שתוכלי לפעול על פי צו מצפונך ולעשות את תפקידך על הצד הטוב ביותר. אבל ברגע שהמפלגות עצמן הן לא דמוקרטיות, החסינות הזאת מאבדת ממשמעותה – הבעיה שלך היא לא עם הציבור שבחוץ אלא עם אדם אחד או שניים שקובעים אם תהיי או תחדלי".

ח"כ מקלב ציין כי על ועדת השרים לחקיקה להיות "אמיתית ולא פוליטית וששיקוליה ענייניים". הוא קבל על היחס השונה שמקבלות הצעות חוק מהאופוזיציה ומהקואליציה בוועדה: "שלא יגידו שכך טבע הדברים – צריך לזכור ששיאני החקיקה הפרטית בכנסת ה-16 וה-17 היו גלעד ארדן וגדעון סער, על אף שהם היו באופוזיציה". עם זאת, מקלב טען כי ניתן להביא לשינוי גם משורות האופוזיציה. "ההבדל הוא באכפתיות. אתם יושבים בוועדות שעות ורואים את ההבדל בין הח"כים – מי משתתף, איך הוא משתתף, איך הוא משפיע והאם הוא משפיע. כאן באה השאלה כיצד אתה רואה עצמך כחבר כנסת. האם הכנסת היא לנבחריה הוא לבוחריה. למשל, אפשר לשנות גם בתוך אופוזיציה. השבוע הצבענו על החוק לביטול מאסר חייבים להוצאה לפועל. הוא אמנם כולל סעיף להקמת מאגר משתמטים באינטרנט שהתנגדו לנו, אבל כן עשינו שינויים בחוק עם הממשלה ובשילוב הממשלה".

אם הכל צפוי מראש, בשביל מה צריך כנסת?

בשל שליטת המשמעת הקואליציונית והסיעתית והעדר האוטונומיה המצפונית של חברי הכנסת, הופכת מליאת הכנסת למגרש משחקים בו התוצאה ידועה מראש. מדבריהם של משתתפי הפאנל עולה כי חברי הכנסת גם הם מודעים לכך ומבינים כי נוכחותם במוסדות הכנסת הופכת לא רלוונטית. "בהרבה מאוד מההצבעות כולם יודעים לפני כן מה תהיה התוצאה", אמר טופורובסקי, "ח"כים יודעים מה הולך להיות מראש, יודעים מה הם יצביעו, יודעים גם מה בדיוק האנשים יגידו בדיון. אז אתה אומר לעצמך, 'במקום שאני אקשיב לדברים שאנשים יאמרו, שאפילו לא קשורים להצעת החוק שדנים בה, במקום שאשב ואבהה בפודיום – אני אעשה פגישות. יש הרבה מאוד נציגי ציבור שרוצים לפגוש אותי. וכשתגיע ההצבעה אני אגיע להצביע'. זה לא נשמע טוב, נכון. אבל תחשבו כל אחד מכם, איפה שאתם עובדים, אם הייתה לכם שעה עבודה, והייתם יכולים או להביא תפוקה של אחוז או לעשות את כל השאר ואת התפוקה לעשות בדקות האחרונות". מיכאלי אמרה דברים דומים: "גם אני לפעמים נמנעת מלבוא למליאה, כי מה שאעשה במליאה זו עבודה פחותת ערך ממה שאוכל לעשות במשרד".

"ח"כים ממפלגות לא דמוקרטיות לא נותנים דין וחשבון לציבור". מיכאלי (צילום: המשמר החברתי)

"ח"כים ממפלגות לא דמוקרטיות לא נותנים דין וחשבון לציבור". מיכאלי (צילום: המשמר החברתי)

הנוכחים הביעו תרעומת על העדר המשאבים המועמדים לרשות חבר הכנסת על מנת שיחקור, יכיר ויתכונן לכל דיון ולכל הצעת חוק. לדבריהם, התשתית המשרדית והצוות המסייע המצומצם העומד לרשותם, במיוחד בהשוואה לפרלמנטים אחרים בעולם, אינו מאפשר להם לעמוד בצורה מעמיקה במשימותיהם. גם היקפו הקטן של הממ"מ (מרכז המחקר והמידע של הכנסת), שלדברי מיכאלי "יושבים בו 25 אנשים שצריכים לשרת 120 ח"כים ועוד 17 ועדות", הועלה כמכשול משמעותי עבור הח"כים. "אני חושבת שזה לא בכדי, הפערים האלה במשאבים העומדים לרשות הח"כים. הרי לממשלה, לעומת זאת, יש כח ומשאבים עצומים לקדם את המטרות שלה. נוח לממשלה שלח"כים יהיה קשה".

מנגנונים פרוצדורליים נקבעים על בסיס צורך פוליטי

שיעור הנוכחות הנמוך מתבטא גם בדיוני ועדות הכנסת. הוא נובע, בין היתר, מריבוי הוועדות בהן חבר כל חבר כנסת. האבות המייסדים קבעו שבכנסת יהיו 9 ועדות", אמר ריבלין, "אנחנו היום עם 17 ועדות. כולן מלבד אחת (הוועדה לקידום מעמד האישה) התגבשו בגלל צורך פוליטי". על אף קשיי הנוכחות והיעדר התועלת שרואים הח"כים בדיונים בוועדות ובמליאה, ברור היה למשתתפים כי אי אפשר לנמק את המצב החמור הנוכחי לציבור. "אם לוקחים את האזרח הממוצע ואומרים לו שהמליאה מתכנסת בימי שני, שלישי ורביעי החל משעה 16:00, אין שום טיעון שיכול להסביר לו למה חבר כנסת לא יכול להיות במינימום של המינימום של ימי העבודה של הח"כים בכנסת", אמר טופורובסקי.

ד"ר דניאל דור, ממייסדי המשמר החברתי, סיכם: "עלו פה המון נושאים שנראים כאילו שהם שונים אחד מהשני, אבל כולם ביחד יוצרים מסכת קוהרנטית של בעיות סביב חולשת הכנסת, סביב המיקום של הכנסת בתוך המערכת השלטונית. בדמוקרטיה פרלמנטרית, למאבק החברתי האמיתי אין ברירה אלא לבוא אל המקום הזה, שם יושבים נבחרנו, כדי לחזק אותו אל מול הגורמים האחרים".

צפו בפאנל המלא:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs