המדינה לא יודעת כמה יחידות דיור זמינות יש אצלה במלאי
צילום: אור אמיני \ פיקיוויקי

המדינה לא יודעת כמה יחידות דיור זמינות יש אצלה במלאי

ועדות: ועדת הפנים והגנת הסביבה

במהלך הדיונים בוועדת הפנים על הצעת החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), עלתה שוב ושוב השאלה האם הנחת הבסיס ביסוד הצעת החוק נכונה: האם באמת יש בעיה במוסדות התכנון בישראל, והאם זאת הבעיה שגורמת למחסור ביחידות הדיור ולמשבר הדיור. משום כך ועדת הפנים הקצתה השבוע (ג') זמן מיוחד לדון בשאלה זו.

אפילו לאחר דיון זה שאלת מלאי יחידות הדיור הקיימות נותרה פתוחה. נתונים שונים שהציגו החברה להגנת הטבע, פורום התכנון, וראשי המועצות האזוריות הראו שקיים מלאי תכנוני של מאות אלפי יחידות דיור שכבר אושר בוועדות התכנון. לפי מחקר של החברה להגנת הטבע קיים מלאי תכנוני של כחצי מיליון יחידות דיור, מתוכן כ- 300,000 על קרקעות מדינה. לטענת אדריכל חיימי שניידר, מפורום התכנון, קיים מלאי תכנוני של מ- 200,000 יחידות דיור. יו"ר המועצות האזוריות, שמואל רייפמן הציג נתונים על מלאי התכנון הקיים במועצות ואמר שרק במועצות לבד יש פוטנציאל של 60,000 יחידות דיור.

חוק הוותמ"לים – מעקב המשמר החברתי:

 ראש מינהל התכנון בנית שוורץ הציגה את נתוני המינהל בסוף, והגיבה לנתונים שהציגו קודמיה. היא טענה שהנתונים שהוצגו אינם נכונים ושיש להבדיל בין השלבים השונים בהליך התכנוני. שוורץ אמרה שיש בעיה בספירת מלאי הדיור הקיים מכיוון שאין מערכת שמקשרת בין יחידות הדיור ששווקו לבין אלו שנבנו בפועל. להערכתה קיים מלאי תכנוני של 100,000 יחידות דיור. שוורץ הצדיקה את הצעת החוק בכך שהמלאי הקיים לא עונה על החוסר של יחידות הדיור. דברים אלה מסמנים שינוי כיוון ברעיון שעומד ביסוד הצעת החוק, הגורסת שאין מלאי תכנוני ולכן נדרש הוותמ"ל.

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו) סיכמה את הדיון ואמרה: "זה נורא שמקבלי ההחלטות מקבלים החלטות ללא נתונים מדויקים. זו בושה גדולה שהמדינה לא יודעת מה המלאי התכנוני שלה". עם זאת, רגב הציבה לוח זמנים קשוח לסיום הצעת החוק. האם חברי וחברות ועדת הפנים יתמכו בהצעת חוק ללא בסיס עובדתי?

 הוועדה דנה בנושא זה לאחר שכבר סיימה את הקראת סעיפי החוק ואת הדיון בהם. ספק רב אם הצגת הנתונים על ידי גורמים שונים תשפיע על עצם קידומה של הצעת החוק, ואכן לפי לוח הזמנים שהציבה יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב ועדת הפנים תקיים הצבעה על הצעת החוק בסוף החודש, ואם זו תתקבל תעלה לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs