בוועדת הכספים ראיתי כיצד אזרחים הופכים לאזרחים מוחלשים
משרדי הממשלה, גבעת רם, ירושלים (צילום: wikimedia\deror-avi)

בוועדת הכספים ראיתי כיצד אזרחים הופכים לאזרחים מוחלשים

ועדות: ועדת הכספים; נוכחים: אראל מרגלית, בועז טופורובסקי, גילה גמליאל, זבולון כלפה, זהבה גלאון, מיכל בירן, משה גפני, ניסן סלומינסקי, סתיו שפיר

אתמול (ג') התכנסה ועדת הכספים בכדי לדון בין היתר בביטול הסבסוד למעונות היום בקריית שמונה, שניתן במשך שנים. מטרת הסבסוד היא להוזיל את עלויות המעונות לרמה שבה משפחות יוכלו להרשות לעצמם לשלוח את הילדים למסגרת ולעורר מוטיבציה בקרב נשים לצאת לשוק העבודה. ח"כ אראל מרגלית (העבודה) פתח בהסבר אודות ההשלכות הקשות של המהלך. הוא טען שתמיכת הממשלה קריטית למען המשך השתלבותן של הנשים בשוק העבודה, ושביטול הסבסוד רק ישפיע לרעה על רווחתם של תושבי העיר. מרגלית המשיך ומחה על חוסר העניין של ממשלת ישראל לפתח את קרית שמונה עקב היותה פריפריה.

סגן ראש עיריית קריית-שמונה, יגאל בוזגלו, העיר למרגלית כי גם נתניהו וגם בנט, שביקרו בקריית שמונה, הביעו תמיכה בהמשך הסבסוד. האמירה של בוזגלו הפתיעה אותי. זה לא נהוג שכאשר המדינה מבצעת מהלך שפוגע בציבור מסוים, מגיע נציג של אותו ציבור ומצהיר על כך שהממשלה תומכת בו. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דאג ליישב את הסתירה כשהצביע על הקשר המפלגתי בין בוזגלו לנתניהו. "אז אולי האופוזיציה אשמה!", אמר גפני, והוסיף שעירוב פוליטיקה בנושא הוא פסול ולא מסייע לתושבי קריית שמונה.

הדיון המשיך בניסיון של יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) להבין היכן טמון הבסיס להחלטה לבטל את הסבסוד. הוא פנה לנציגת משרד ראש הממשלה עדי טאיטו פרנקל.

 פרנקל: "לא חל שינוי בהגדרה של קרית שמונה כיישוב 'קו-עימות' (ישוב שמצוי תחת איום ביטחוני). משרד ראש הממשלה רואה בכובד ראש הטבות בפריפריה וישנה מפת אזורי עדיפות לאומי להטבות. הנושא של מעונות היום הוא החלטה של משרד הכלכלה. זה לא בסמכותנו באופן חד משמעי". פרנקל פירטה עוד יותר לגבי הגדרתה של העיר: הממשלה החליטה לשנות את ההגדרה של קריית שמונה מיישוב "קו עימות" ל-"ישוב סמוך גבול". לדבריה, השינוי בהגדרה אינו משפיע על סבסוד מעונות היום, אך מצד שני היא השליכה את האחריות אל משרד הכלכלה.

מלי שטריגלר, ראש אגף מעונות במשרד הכלכלה: "צר לי שנציגי משרד הביטחון לא נמצאים כאן כי הם הכתובת. החלטת הממשלה בשנת 2009 אומרת שבעקבות שיפור המצב הביטחוני בישובי הצפון היא החליטה להוריד את הסבסוד בצפון. הסבסוד לא הורד".

אז זהו המצב – משרד ראש הממשלה משנה את ההגדרה של העיר קריית שמונה ומשליך את האחריות אל משרד הכלכלה. משרד הכלכלה טוען שההחלטה על ביטול הסבסוד היא ביטחונית ומעביר את האחריות אל משרד הביטחון, שלא שלח נציג אחד בכדי להגיב על הדברים. משחק ה"פינג-פונג" הזה נעשה מול תושבים בודדים מקרית שמונה שעשו את כל הדרך מהצפון בכדי להשמיע את קולם.

שמעון קמרי, תושב קרית שמונה: "אני תושב קריית שמונה 50 שנה, והילדים שלי נולדו שם. לילדים שלי יש בנות וביקשתי מהם עוד נכדים כי גדלתי בבית של 7 ילדים ואני רוצה לראות מולי משפחה גדולה. הבנים שלי אמרו: אנחנו מרוויחים יחד (שני בני הזוג) כ-10,000 שקל. המעונות והשכר דירה יקרים, אז איך נביא יותר ילדים? אני מאמין שיש למדינה אינטרס שהדמוגרפיה בקריית שמונה תעלה ושתושבים נוספים יבחרו לגור בצפון, ולכן הממשלה צריכה להשקיע בעיר הזאת".

ח"כ גילה גמליאל (הליכוד): "כשאני הייתי במשרד ראש הממשלה כן הארכנו את הסבסוד. נציגת ראש הממשלה מתמקדת במפת עדיפויות לאומית שלא רלוונטית להחלטה זו". גמליאל פנתה לנציגת משרד הכלכלה ואמרה, "הגישה שלך לנושא עגומה! במקום להקשיב את רק תוקפת ומתנערת מאחריות. יש להמשיך את הסבסוד למעונות בשביל שהנשים כן ימשיכו לצאת ולעבוד ואני ממליצה לך, בשביל שתצליחי בתפקיד, לפנות לשר הכלכלה שיפעל בנושא ויתקן את המהלך השגוי שנעשה כאן. יש כאן מצוקה אמיתית ואנחנו לא מנסים לבחון מי צודק ומי לא, כי יש כאן זעקה מהציבור וצריך לתקן את העוולה שנגרמת לנשים. מתחת לכל המספרים והעברת האחריות ממשרד למשרד נפגעות כאן נשים שצריכות עזרה. אני ממליצה לך לצאת למספר סיורים בקריית שמונה בשביל שתביני את מהות הדיון ולא לחרוץ את הדין מראש".

דבריה של גמליאל מסכמים את התהום העצומה שנפערת בין משרדי הממשלה והציבור. כל משרד מסרב לשאת באחריות, ומתייחס להוצאות כגון סבסוד מעונות באופן כלכלי גרידא, תוך חוסר התחשבות בשיקולים חברתיים כמו דאגה ליישובי הפריפריה. באותה ועדה ראיתי כיצד אזרחים במדינת ישראל הופכים ל"מוחלשים" (ולא "חלשים"). זה מתחיל כאן, בוועדת הכספים, כאשר אף משרד ממשלתי לא מעוניין להוציא מתקציבו למען האוכלוסיות הנזקקות, וזה מתגלגל אל האזרחים שנאלצים לשאת בנטל ולהילחם מדי יום על חיים ראויים.

שימו לב שלמרות שסגן ראש עיריית קריית שמונה מזוהה עם מפלגת השלטון, והוא הצליח להציג לשר הכלכלה את המצוקות של תושבי העיר, הוא עדיין נאבק בביורוקרטיה ואטימות בכדי לקדם מטרות חברתיות בעירו. עכשיו נסו לחשוב מה עולה בגורלן של ראשי ערים ומועצות מקומיות שלא נבחרו מטעם מפלגות הקואליציה. ככל הנראה שלוועדת הכספים הם לא יגיעו, וספק אם שרי הממשלה יטרחו לסייר ברחובותיהם.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs