המנגנון שמעביר מיליארדים בכדי לשפר את מצב הרוח בקואליציה

המנגנון שמעביר מיליארדים בכדי לשפר את מצב הרוח בקואליציה

ההעברות התקציביות בוועדת הכספים נועדו לאפשר גמישות בתקציב, אומרים התומכים בנוהג הקבוע. אז למה הן משתנות בכל פעם שלפיד ובנט רבים? טור חדש במסעותיו של רכז משקיפים

מאז זכו ההעברות התקציביות לתהודה בזכות המעורבות הציבורית ופעילות חברי וחברות הכנסת בוועדת הכספים, נשמע הניגון החוזר של תומכי ההעברות כאילו העברות מיליארדים של שקלים מסעיף אחד למשנהו נדרשות לשם הגמישות בניהול התקציב. האמנם? האם ההעברות נוגעות ליישום המדיניות הכלכלית ותו לאו? מהלך העניינים בוועדת הכספים חושף תמונה שונה לחלוטין.

ניקח את השבוע האחרון כדוגמא. בדיון ההעברות הקבוע בוועדת הכספים עמדה על הפרק העברה תקציבית בת 169 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות במשרד ראש הממשלה. במשך חודשיים ההעברה הזאת הושהתה עקב אי הסכמות בין יש עתיד לבית היהודי, ובמשך תקופה דומה הוקפאו העברות אחרות למשרדים שבראשם עומדים שרים משתי הסיעות. האחים לפיד ובנט הפכו לבני דודים, וכיפופי הידיים ביניהם השפיעו גם על קידום יוזמות חקיקה: בבית היהודי תקעו את חוק הפונדקאות של שרת הבריאות, יעל גרמן, וביש עתיד החזירו כשקברו את ההצעה למניעת שחרור מחבלים, שיזמו חברי הבית היהודי.

יש פרטנר

בשבוע האחרון השתנה המצב בקרבות החקיקה: הממשלה החליטה לתמוך בחוק הפונדקאות, על אף התנגדות שרי הבית היהודי, בעוד שההתנגדות לחוק למניעת שחרור מחבלים עודנה תקועה. לכאורה, ידו של לפיד על העליונה. אם כן, מדוע בכל זאת "התקפלה" יש עתיד ואישרה להעביר מיליונים לחטיבה להתיישבות? הנה הגרסה של איילת שקד, יו"ר סיעת הבית היהודי, במהלך הדיון בוועדה: "ההעברה התאפשרה בזכות הבנה בין ישראל ביתנו ליש עתיד, וזאת הבנה לגיטימית לחלוטין". אז אולי לפיד מצא פרטנר חדש.

כך או כך, סיכומים שהתגבשו בשבוע שעבר בין הבית היהודי ליש עתיד העלו את בני הדודים לדרגת דודים, לדברי יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, וסכר ההעברות התקציביות נפרץ. בעקבות הסיכום בין הסיעות אושרו בשבוע שעבר העברות תקציביות בגובה 4 מיליארד שקל, והיום אושרו מיליארד שקל נוספים, ובכללם, כאמור, ההעברה לחטיבה להתיישבות, שהתאפשרה בזכות ההבנות בין יש עתיד לישראל ביתנו.

ראוי לציין שגם בשנה שעברה הייתה החטיבה להתיישבות דוגמה לשינוי סדרי העדיפויות התקציביים במהלך השנה: תקציב החטיבה ל- 2013 נקבע על 60 מיליון שקל, בעוד שבסוף השנה, לאחר ההעברות התקציביות, נהנתה החטיבה מתקציב של 580 מיליון שקל, גידול של 800%.

>>> מתי הועברו 11 מיליארד שקל בישיבה אחת? העברות תקציביות – מעקב שוטף במשמר החברתי

אם כך, האם ההעברות התקציביות אכן משמשות רק לצרכים תקציביים? או שהן מהוות מנגנון להעברת כסף על מנת למלא אחר סיכומים פנים קואליציוניים? זו לא הפעם הראשונה שעולה חשד שכזה.

הכסף נחשף רק כשעולים מתחים

בחודש מרץ האחרון, במהלך דיון שגרתי על העברות תקציביות בוועדת הכספים, אמר אלעזר שטרן (התנועה): "יש הרבה דברים שאני שומע. לחלק יש לי הוכחות, לחלק אין לי הוכחות. אני שומע שכספים מתועלים לכל מיני מקומות של כספים קואליציוניים… אם אני לא יכול להבין את זה ואני רק יודע ושומע שעובדים עלי, אז לפחות תנו לי את הזמן לנסות". שטרן הוא חבר כנסת חדש ממפלגת מיעוט בקואליציה. הוא אינו מבין מדוע כוחו כנבחר ציבור מופנה לזריקת כספים לכל עבר כדי להשתיק קטטות פוליטיות.

"שומע שעובדים עלי". שטרן (צילום: אתר הכנסת)

"שומע שעובדים עלי". שטרן (צילום: אתר הכנסת)

אך הנימוק האמיתי של ההעברות התגלה גם דרך חברי קואליציה בכירים יותר. ימים לאחר שהתפוצץ בלון המו"מ המדיני, עמדה בפני אישור העברה תקציבית בסך 650 מיליון שקל למשרד השיכון, בראשות אורי אריאל מהבית היהודי. במחאה על חלקו של אריאל בטירפוד המו"מ (עלה התאנה השמאלי שעזר ל"יש עתיד" להצדיק את כניסתה לקואליציה), הוציא האוצר מספר התנחלויות מרשימת היישובים הנתמכים בהעברה התקציבית של אותו היום בוועדת הכספים. סלומינסקי רתח, אמר "ביזיון כזה אני לא זוכר. עושים מהוועדה קרקס", וביטל את כל ההעברות התקציביות שנקבעו לאותו יום. ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) טען שהוצאת ההתנחלויות בכלל הגיעה כיוון שהבית היהודי קברו את חוק הפונדקאות של גרמן.

מאז עברו חודשיים של קרב בלימה בין הסיעות גם בתחום החקיקה וגם בהעברות התקציביות, עד הסיכום האחרון שהשיב את העניינים למסלולם. הדבר מאשש את הטענה של ח"כ שטרן: כשהדברים בקואליציה רגועים, הכסף עובר בלי שום הפרעה. כאשר יש מתחים, הכל נשאר בכספת.

אין זה עיסוק בזוטות: על פי מרכז המחקר והמידע של הכנסת ההעברות התקציביות משנות 10% מתקציב המדינה. כלומר, נתח כבד מאוד מהתקציב – עשרות מיליארדי שקלים – אותו מאשרת מליאת הכנסת בדיוני התקציב, הופך למעשה לאות מתה. ההעברות התקציביות מייעדות אותו מחדש ממקום למקום בכפוף למצב רוח הקואליציוני ולגחמות חברי הקואליציה, שלציבור מאוד קשה לעקוב אחריו. כל זאת תחת אפס שקיפות ופיקוח פרלמנטרי דל ביותר. הציבור צריך להרגיש כאן מרומה: כמו שעובדים על אלעזר שטרן, כך עובדים גם על כולנו בבלוף של ההעברות התקציביות.

פוסטים אחרונים ב"מסעותיו של רכז משקיפים בכנסת":

מאי 2014 | חמש הערות על המושב

מרץ 2014 | סיכום מושב החורף: אין תירוצים לייצוג כושל של הציבור

מרץ 2014 | דיבורים כמו חול ואין מה לאכול

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs