מה מסתתר מאחורי העברת 888 מ' ש' למשרד החינוך ולמה סלומינסקי לא רוצה שידברו על זה?

מה מסתתר מאחורי העברת 888 מ' ש' למשרד החינוך ולמה סלומינסקי לא רוצה שידברו על זה?

נוכחים: אורית סטרוק, אלעזר שטרן, בועז טופורובסקי, דב ליפמן, זבולון כלפה, יצחק וקנין, יצחק כהן, משה גפני, ניסן סלומינסקי, סתיו שפיר

וועדת הכספים התכנסה ביום רביעי האחרון כדי להצביע על אישור 5 הצעות מטעם אגף התקציבים במשרד האוצר להעברות תקציביות הנוגעות למספר משרדים, ביניהם משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה ומשרד המדע. ההעברה המשמעותית ומעוררת המחלוקת ביותר, שגם עוררה סערה גדולה באופן שבו אושרה, נגעה למשרד החינוך וכללה תוספת של 888 מליון שקלים שהועברו מהרזרווה הכללית, וגם העברות פנימיות רבות בין סעיפי התקציב של המשרד.

כבר נכתב פה על השימוש הנרחב שעושה הממשלה במנגנון ההעברות התקציביות ועל משמעויותיו הפוליטיות בהקשר של הקואליציה הנוכחית. נראה שבימים אלה סיעות יש עתיד (שמשרד האוצר שבשליטתה אחראי על הגשת הבקשות להעברות) והבית היהודי (שוועדת הכספים בראשותה אחראית על אישורן) שבו לפעול בתיאום, ולפיכך יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי, היה הפעם להוט לאשר במהירות האפשרית את ההעברות, ובראשן ההעברה במשרד החינוך הכוללת בין היתר תוספת של 110 מליון שקלים ל"ישיבות המעודדות גיוס" ותוספות שונות לחינוך הדתי-לאומי.

כה להוט היה, שפתח את הישיבה בדיוק בשעה 9:00 למרות שהיה הח"כ היחיד בחדר (אציין שהתחלה באיחור של דיוני וועדה אינה דבר חריג או לא מקובל), מיהר להביא את ההעברה במשרד החינוך להצבעה ואישור, וכפי שהסתבר לאחר מכן, אף חתם מיד על המכתב לאגף התקציבים המאשר את ההעברה.

לחץ מצד חברי אופוזיציה

ח"כ סתיו שפיר שהגיעה באיחור של מספר דקות ביקשה להגיש רוויזיה כדי לאפשר לה להציג שאלות הבהרה שונות בקשר להעברה המשמעותית כל כך, אך נתקלה בסירוב מוחלט בטענה שהמכתב כבר יצא ולכן זה בלתי אפשרי, ובנוסף שאין מחלוקת של ממש (מה שיסתבר בהמשך, כשיכנסו נציגי החרדים, כלא מדויק כלל) ושכל מטרתה היא לעשות הצגה לתקשורת. שפיר חוללה סערה והזכירה ליו"ר שכחברת כנסת תפקידה לשאול שאלות ולעורר דיון, ולא להיות חותמת גומי. גם חבר הקואליציה אלעזר שטרן, שהגיע בינתיים, תמך בבקשתה של שפיר, אך לשווא. הדיון המשיך ועבר להתמקד בבקשות הנוספות.

אלא שהסערה הקטנה שחוללה סתיו שפיר התגלתה כקדימון בלבד למהומה שחוללו חברי הכנסת החרדים שהצטרפו באיחור ניכר. החינוך החרדי נפגע ישירות מההעברה במשרד החינוך – פעם בקיצוץ של כ-50 מליון שקלים מתקציב החינוך העצמאי (41 מליון מתוכם ישירות מ"מעיין החינוך התורני") ופעם מכך שהתקציב לקייטנות עבור תלמידי כיתות א' ו-ב' אינו כולל את החרדים. ח"כ משה גפני מיהדות התורה (יו"ר הוועדה לשעבר) דרש בהצעה לסדר היום לדון בפגיעות אלה בחינוך החרדי. מאותו רגע לא פסק מקריאות ביניים, תקף את הממשלה ואת סיעת "הבית היהודי" בפרט, לא איפשר לנציגי האוצר להציג את הבקשות הנוספות וסירב להשתתף בהצבעות. למרות זאת המשיך היו"ר בניהול הישיבה כרגיל ובהצבעה על הבקשות הנוספות שאושרו כולן ברוב קולות נציגי הקואליציה.

מעל 100 סעיפים

לאחר שאושרו כל ההעברות ועברו לחלק הבא של ישיבת הוועדה (דיון טכני בנושאי מיסוי) התפרצו לחדר בצעקות שני נציגי ש"ס, חברי הכנסת יצחק כהן ויצחק וקנין, טענו שנאלצו להיעדר בגלל שנקראו לדיון בוועדת המשנה לענייני רשות השידור, וחידשו את המהומה. בשלב מסויים נסוג מעט סלומינסקי והודיע שיזמין אותם יחד עם גפני לשיחה בסוף הישיבה. לאחר מכן פורסם מטעם הוועדה כי "בעקבות בקשות חברי האופוזיציה, איפשר יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי, הגשת רוויזיה (הצבעה חוזרת) בנושא והיא תידון בימים הקרובים".

מעניין יהיה לעקוב אחרי הדיון החוזר, ולהבין למה היה חשוב כל כך ליושב הראש להעבירה ללא כל דיון. חשוב לציין שמדובר בהעברה הכוללת כ-100 סעיפים שונים, המכסים את כל תחומי פעילותו של המשרד, בין היתר הטלוויזיה החינוכית, בתי ספר חקלאיים, ישיבות, מנגנון התפעול, השתלמויות מורים ועוד ועוד. התקציר של "עיקרי הפנייה" כפי שהוכן ע"י נציגי האוצר אינו חושף כלל את כל מה שחבוי בפרטים – לדוגמא הוא לא כלל את הקיצוץ בחינוך החרדי. מי שיתעמק בפרטים גם יגלה ש-500 מיליון שקל שהוקצו לתוספת שעות לימוד, כפי שוועדת הכספים טרחה להדגיש בכותרת הודעת הסיכום, מומנו מסעיף שכבר היה קיים לצורך זה בתוך תקציב המשרד, ולא מהתוספת של 888 מליון שקלים שמיועדת למטרות אחרות. יש לקוות שהדיון החוזר לא יתמקד רק בקיפוח החרדים אלא גם בשלל נושאים אחרים המצטברים לכדי סכום של כמעט מיליארד שקלים.

העברות תקציביות אחרונות – סיקור שוטף באתר המשמר החברתי:

נגישות
מה מסתתר מאחורי העברת 888 מ' ש' למשרד החינוך ולמה סלומינסקי לא רוצה שידברו על זה? | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs