גרוניס בבג"ץ ההעברות התקציביות: "גם אם עושים משהו אלפיים שנה, אין פירוש הדבר שהוא נכון"

גרוניס בבג"ץ ההעברות התקציביות: "גם אם עושים משהו אלפיים שנה, אין פירוש הדבר שהוא נכון"

בכניסה לבית המשפט העליון עמדה הבוקר (18/06/14) סתיו שפיר מתרגשת ומחויכת בשיער אדמוני ופרוע; אם לא הייתי יודעת אחרת, לא הייתי מנחשת בחיים שזו חברת הכנסת הצעירה שהגיעה הבוקר כדי לעתור בבג"ץ כנגד משרד האוצר ושיטת ההעברות התקציביות בוועדת הכספים של הכנסת.

על ההעברות התקציביות דיברנו רבות: על היותה של ועדת הכספים חותמת גומי בלבד, על חוסר השקיפות והקומבינות של האוצר ועל תקציב המדינה שמועבר מצד לצד עד כדי שינוי סדרי העדיפויות הכלכלי חברתי – עליו מצביעים חברי הכנסת בחוק תקציב המדינה בכל שנה. על כל אלו מחתה בעקשנות ח"כ סתיו שפיר מאז הפכה לחברה בוועדת הכספים, והבוקר הגיעה מלחמתה עד לשערי בית המשפט העליון.

על אף המתח והציפייה בחדר היה ברור לכולם שלא תצא הכרעה ממשית מהעליון היום, אולם לפחות ציפיתי שיתנהל דיון בנושא. נשיא בית המשפט אשר גרוניס פתח את הדיון ומבלי להשאיר את הנוכחים במתח אמר כי סוגיה זו לא יכולה להיפתר במסגרת כותלי בית המשפט ושעל הכנסת והממשלה לשבת יחד ולהגיע לכדי הבנות. הוא נתן לצדדים 90 יום כדי להגיע להסכמות בצורת תקנות חדשות שיסדירו את המצב, ואמר כי "גם אם עושים משהו 2,000 שנה – אין פירוש הדבר שהוא נכון, ולפעמים צריך שיגיע ילד ויצביע על הטעות". לכך הוסיף השופט אליקים רובינשטיין את המשפט ההומוריסטי "נקווה שעד הסתיו יהיה המצב שפיר". נציגת האוצר מצידה לא נראתה נרגשת במיוחד מההחלטה, וגם עוזריו של לפיד שהסתובבו מסביב לאולם לא נראו מודאגים. אולי הם הבינו שהגיע הזמן לשינוי, או שאולי הפגישה המתכוננת שלהם עם חברת הכנסת הצעירה לא מרתיעה אותם במיוחד.

והיא מצידה? שמחה על פסק הדין, שזו אולי ההפתעה היחידה מהיום, מדברת על "מהפכה" ומבטיחה ש"אם ימרחו אותי אחזור לבית המשפט". אולי זו נאיביות, אולי זה תחילתו של תהליך. מה שבטוח הוא שהיום בבית המשפט העליון כולם הסכימו – שיטת ההעברות התקציביות חייבת להשתנות, ויפה שעה אחת קודם.

העברות תקציביות אחרונות:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs