מלחמת צללים – ראיון עם עובד קבלן ברשות המסים
(צילום: flickr/ galit lub)

מלחמת צללים – ראיון עם עובד קבלן ברשות המסים

המעסיקה הקבלנית הגדולה במדינה היא דווקא המדינה. אמיר שר, הנדסאי העובד כבר 6 שנים ביחידת המחשוב של רשות המסים, מספר איך זה לעבוד כתף אל כתף עם עובדי מדינה, להרוויח חצי משכרם ולחיות בפחד מפיטורין אקראיים

הדימוי שעולה לראש של כמעט כל אחד ואחת מאיתנו כשהם שומעים על עובדי קבלן הוא דימוי המאבטח במדי חברת שמירה בכניסה לקניון או המנקה של השירותים בתחנה המרכזית. הדימוי הזה הוא רק חלק קטן מעולם ההעסקה הקבלנית, רק טיפה בים של עובדים שקופים, חסרי כל ביטחון תעסוקתי בשוק התעסוקה הקשוח של ישראל.

תופעת ההעסקה הקבלנית חרגה הרבה מעבר לתחומים המזוהים איתה. עובדי קבלן אפשר למצוא היום כמעט בכל תחום: בהיי טק, ברפואה, בסיעוד, בהוראה, ברווחה ואיפה לא. נתוני הקואליציה להעסקה ישירה מראים כי המעסיקה הקבלנית הגדולה ביותר בארץ היא דווקא מדינת ישראל: כ- 400,000 עובדי ועובדות קבלן עובדים בשירות המדינה במגוון תחומים. בכך, במקום לדאוג לרווחת העובדים והעובדות, זורמים בסופו של דבר כספי המסים שלנו לא לכיסי העובדים, אלא לכיסיהם של בעלי חברות ההעסקה הקבלניות.

אמיר שר, הנדסאי במקצועו, הוא אחד מאותם עובדי קבלן. אמיר מועסק מזה שש שנים כעובד קבלן בשע"מ – שירותי עיבוד ממוכנים, יחידת המחשוב של רשות המסים. שע"מ שכרה חברה קבלנית ועובדיה מבצעים עבורה את העבודה. בשיחה עם המשמר החברתי שר מספר על העבודה שלו.

"כל שש השנים בהן אני עובד, המדינה מתייחסת אלינו כאל פרויקט. זה התחיל כפרויקט לזמן מוגדר, וכל הזמן מאריכים אותו. יש עובדים שנמצאים תחת פרויקט מסוים כבר 10 ו- 11 שנה בתנאי עבודה ירודים, ללא כל יחס אלינו כעובדים. בפועל אני וחבריי מוגדרים כעובדי "כתף אל כתף", כלומר אלו שעושים עבודה בשירות המדינה כמו עובדי מדינה, רק שבניגוד לעובדי המדינה אנחנו מועסקים על ידי קבלן. חברת הקבלן היא בסך הכל צינור העברת כספים. כבר שמעתי על מקרים בהם קבלן מעסיק קבלן כדי להעסיק עובדי קבלן. גוזרים את הקופון וזה הכל. את כל הוראות העבודה אנחנו מקבלים משע"מ, כמו עובדי המדינה הרגילים".

"בשע"מ יש בערך 350 עובדי מדינה, ועוד כ-100 עובדי קבלן. עובד מדינה בתפקיד ו-ותק כמו שלי מרוויח בערך 10,000 ש"ח. יש לו הכשרה, הוא מקבל לימודים, תנאים סוציאליים וכל מה שצריך. אנחנו מקבלים שכר נמוך בחצי, פנסיה מקוצצת ואין לנו שום ביטחון תעסוקתי. במדינה מחזיקים במין נייר כזה שכתוב עליו "פרוייקט" וברגע שמפילים אותו אנחנו מפוטרים. עד לשנתיים האחרונות העובדים שתקו, ועכשיו מתחילה התעוררות". עם זאת, הוא דואג לחזור ולהדגיש שהעובדים עדיין שאננים: "יש יותר עובדים שאננים מאשר כאלה שבאמת מנסים לשנות את המצב".

אולם דיוני דיון ועדה ועדות כנסת ריק ריקה

הצבעות לחוד והצהרות לחוד

סוגיית ההעסקה הקבלנית והצורך לפתור אותה עלתה בשבועות האחרונים לסדר היום הציבורי, וקיבלה ביטוי גם בכנסת. במסגרת קמפיין של הקואליציה להעסקה ישירה התקיימו מספר דיונים בוועדות שונות של הכנסת בשבוע שעבר. כל המהלכים בכנסת ובחברה האזרחית למען הפסקת ההעסקה הקבלנית מתנקזים אל ההצבעה על הצעת החוק להפסקת ההעסקה הקבלנית במגזר הציבורי, שהגישו חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ) וחיים כץ (הליכוד ביתנו) ואמורה לעלות במליאת הכנסת בקרוב. הצעת החוק עלתה להצבעה מספר פעמים בעבר, ובכולן נדחתה. ועדת השרים לענייני חקיקה כבר החליטה פה אחד להתנגד להצעת החוק. מצד שני, 62 חברי וחברות כנסת מכל סיעות הבית (למעט יש עתיד) חתומים על הצעת החוק. לכאורה, בעצם חתימתם יש רוב בכנסת בזכות ההצעה, אבל הצהרות לחוד והצבעות לחוד.

"מתוך ה- 62 שחתמו על הצעת החוק, לכמה באמת חשוב לשנות את המצב?", שואל-עונה שר. "המדינה מיסדה את העבודה הקבלנית בשיקול דעת, בשיטתיות ולא בטעות או בתום לב. בעולם מקובל שהעסקה קבלנית קיימת רק לתקופה מוגבלת בלבד, ולעבודות זמניות. אצלנו אפשר למצוא עובדי קבלן בכל תחום במשק, ועדיין הציבור פשוט לא יודע מי הם העובדים האלה, מה הם עושים ואיך הם מקופחים. מדובר בעובדים שקופים, שנלחמים את מלחמת הצללים שלהם".

"הדרך לשנות את המצב הזה היא להכניס את המושג "עובד קבלן" למודעות של כל אזרח ואזרח. יש הרבה אנשים שמתביישים במעמדם כעובדי קבלן, אך הקריאה שלי היא לציבור ולעובדים לשתף פעולה כדי להפסיק את ההעסקה הקבלנית."

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs