חברי הכנסת התנגדו לחידוש הדיון על חוק קרן הגז – ודקות לאחר מכן הצביעו בעד

חברי הכנסת התנגדו לחידוש הדיון על חוק קרן הגז – ודקות לאחר מכן הצביעו בעד

ועדות: ועדת המדע והטכנולוגיה; נוכחים: אראל מרגלית, בועז טופורובסקי, משה גפני, שמעון אוחיון

האם המיליארדים מקרן הגז העתידית נמצאים בסכנה? לאחר שהדיון בעניין נסגר לפני חודשים, מצאה לנכון ועדת המדע לפתוח אותו מחדש. חברי הוועדה הביעו התנגדות לצעד החריג ומיד אחר כך הצביעו בעד

חוק ששניסקי הגדיר כי ההכנסות ממס רווחי היתר על הגז הטבעי יושקעו במטרות חברתיות, חינוכית וכלכליות. על פי ההסדר שנקבע, ברגע שהֿרווחים עולים על מיליארד שקל המדינה מעבירה אותם לקרן השקעות אוטונומית, המשקיעה בחו"ל, כדי למנוע פגיעה במטבע המקומי. מתוך קרן זו, מוקצים בכל שנה 3.5% מהרווחים למטרות חברתיות, חינוכיות וכלכליות. הדיון המרכזי הוא בשאלה מי יחלק הכסף. במידה והממשלה תשלוט על חלוקת הכסף, על פי שיקולים קואליציוניים, לא יהיה רצף באינטרסים של ההשקעה. זה מצב בעייתי, ועל כן הוחלט בעבר להקים ועדה מיוחדת שמי שיעמוד בראשה הוא יו"ר ועדת הכנסת, והיא שתקבע כיצד ליישר את ההקצאה עם מטרות החוק. משרד האוצר, מנגד, רוצה כמה שיותר שליטה על הקצאת הכספים. בדיונים קודמים של ועדת המדע והטכנולוגיה עברה הצעת החוק "הקרן לניהול הכנסות המדינה מהיטל על רווחי נפט" במתכונת של שליטת ועדה אוטונומית ועצמאית‫ – היא הוועדה בראשה יעמוד יו"ר ועדת הכנסת.

בדיון ביום ב' האחרון בוועדת המדע והטכנולוגיה הועלתה הצעה לדיון נוסף בוועדת הכספים, למרות שוועדת המדע כבר סגרה את ההצבעה.

הח"כים הנוכחים בעז טופורובסקי (יש עתיד) ואראל מרגלית (העבודה) הביעו התנגדות לפתיחה נוספת של הדיון כיוון שזה עלול לפתוח נושאים רבים אשר יעלו בשאלת "מה לעשות עם הכסף".

מצד היו"ר משה גפני (יהדות התורה) הובעה דאגה כי הכסף עלול לא להגיע בסופו של דבר לממשלה ולכן חשוב לפתוח דיון נוסף. משרד הכלכלה הגיע לדיון בבקשה לעזור לפתח מנוע צמיחה  לתעשייה הישראלית‫. מדובר בדיוק בסוג הפניות שהח"כים חששו ממנו אם יפתחו את הדיון. לטענתם הכסף צריך ללכת למטרות חברתיות חינוכיות וכלכליות.

ח"כ טופורובסקי: "ברגע שתפתחו שוב נושא שכבר דנו, בו זה יפתח פתח לכל מיני דברים לבוא וזה יעכב את החוק".

ח"כ מרגלית: "אני לא בעד לפתוח את זה, בסופו של דבר החלטתנו היא לקבוע ועדה מיוחדת – כי חשובה לנו ההפרדה. אני מציע שזה ידון בממשלה. כל אחד מהח"כים דוחפים את הדבר החשוב להם, אנו עושים פה תכנון לטווח ארוך".

 הדיון נסגר לאחר רבע שעה. הצעת ההחלטה אושרה לדיון בועדה, ונאמר כי יש לתאם מועד לדיון.

הצביעו בעד: מרגלית, טופורובסקי, אוחיון וגפני.

הצבעת ח"כ מרגלית מעלה תהיות כיון שהוא הביע התנגדות במהלך הישיבה, אך, כמה דקות לאחר מכן, עם סיומה, הצביע בעד.

ועדת המדע והטכנולוגיה לכאורה בעד קרן חיצונית אוטונומית לממשלה, אך פתיחת דיון נוסף בוועדת הכספים מסכנת את האג'נדה של הוועדה כביכול ונותנת פתח למשרד האוצר לקבל יותר שליטה על הכסף. כאמור מדובר בכסף שנועד לקדם תרבות וחינוך בטווח הארוך.

עלינו לשאול את עצמנו, מה קורה מאחורי הקלעים? איך ייתכן שח"כים מביעים התנגדות להצעת חוק ברגע אחד ותומכים בה רגע לאחר מכן?

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs