חוק הרשויות המקומיות (מימון בחירות) (עידוד ייצוג הולם לנשים)

הפירוש מאת בן ויינברג
סוג ההצעה פרטית
עיקרי החוק הגדלת מימון הבחירות ברשויות המקומיות לרשימות עם יצוג הולם לנשים.

 

המצב כיום

נשים ממעטות לקבל ייצוג בקרב חברי המועצות ברשויות המקומיות או בקרב המועמדים ברשימות המפלגות בבחירות המקומיות. המצב גרוע יותר כשבודקים את ראשי הרשויות – בבחירות האחרונות שלוש נשים בלבד נבחרו לראשות רשות, מתוך 191 ראשי רשויות (!). בחברה הערבית שיעור הנשים במועצות המקומיות אף נמוך יותר.
בכל הנוגע לבחירות לרשויות המקומיות, המצב החקיקתי נקבע ב"חוק הרשויות המקומיות", ובו סעיף 7 בחוק העוסק במימון בחירות. כיום, הסדר המימון למועמדים קובע כי רשימה שהצליחה להיבחר למועצה המקומית תקבל את סכום המימון (משתנה ע"פ גודל המועצה) כפול מספר המנדטים שקיבלה הרשימה. רשימה שקיבלה יותר ממחצית מהקולות השווים למנדט אחד (או יותר במדויק, חצי מ"המודד למנדט"), תקבל 60% מסכום המימון.

מה הצעת החוק אומרת

הצעת החוק הראשונה שהוגשה ("תיקון – עידוד ייצוג הולם לנשים" פ/1422/19) קובעת כי כל רשימה שלא תכלול אישה בכל שלישיית מועמדים, תזכה להפחתה של 30% במימון הבחירות שמגיע לה. לדוגמא, רשימות המועצה יהיו חייבות להראות כך: מועמד ראשון גבר, מועמדת שנייה אישה, מועמד שלישי גבר, מועמד רביעי גבר, מועמד חמישי גבר, מועמדת שישית אישה, וכן הלאה, כך שבכל שלשיה תהיה אישה אחת לפחות – בהסדר כזה גם יובטח ששליש מהמועמדות לפחות יהיו נשים וגם שהן יוצבו במקומות ריאליים.
הצעת החוק השנייה שהוגשה (תיקון – ייצוג לנשים ברשימות מועמדים פ/1656/19) קובעת שכל רשימה שלא תכלול אישה בכל שלישיית מועמדים, תזכה להפחתה של 15% במימון הבחירות שמגיע לה. כלומר מדובר באותו הסדר אך עם סנקציות מקלות יותר.

השינויים הצפויים מאישור החוק

המפלגות החרדיות צפויות להיות הנפגעות המרכזיות מהחוק, מאחר והן לא נוהגות להציב נשים ברשימות. בחישוב מהיר, אם החוק היה קיים בבחירות האחרונות, רשימה שלא הייתה עומדת בתנאיו הייתה מאבדת כ-18 אלף ש"ח בתל אביב על כל מנדט בו הייתה זוכה, או 26 אלף ₪ על כל מנדט בירושלים.
הצעת החוק אחרת שהוגשה ביוני האחרון (פ/1581/19) קבעה שרשימה שלא תכלול אישה בכל שלישיית מועמדים לא תוכל להתמודד בבחירות כלל. הממשלה, באמצעות ועדת השרים לחקיקה, החליטה כי תתמוך בהצעות החוק כל עוד הן מכילות "תמריצים" לייצוג נשים ולא עונשים מוחלטים.

בדיוני הוועדה

גהצעת החוק שונתה כך שרשימות בהן לפחות שליש מהנבחרים למועצת הרשות המקומית הן נשים יזכו לתוספת מימון בת 15%.

היכן עומדת הצעת החוק

אושרה בקריאה שלישית ב-23.6.2014.

מקורות

חוק הרשויות המקומיות – http://www.nevo.co.il/law_html/law01/p213_129.htm
כתבה ממעריב – http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/522/173.html
הצבעה בכנסת – http://www.knesset.gov.il/vote/heb/Vote_Res_Map.asp?vote_id_t=19770
הצבעה בכנסת – http://www.knesset.gov.il/vote/heb/Vote_Res_Map.asp?vote_id_t=19769
הצבעה בכנסת – http://www.knesset.gov.il/vote/heb/Vote_Res_Map.asp?vote_id_t=18997

 

>>>> לרשימת כל הצעות החוק >>>>

תפריט חקיקה

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs