"אם אין לך רוב, אתה מוציא להפסקה": המשך עלילות סלומינסקי בוועדת הכספים

"אם אין לך רוב, אתה מוציא להפסקה": המשך עלילות סלומינסקי בוועדת הכספים

ועדות: ועדת הכספים; נוכחים: אלעזר שטרן, אראל מרגלית, בועז טופורובסקי, גילה גמליאל, זבולון כלפה, יעקב ליצמן, יצחק כהן, מיכל בירן, משה גפני, ניסן סלומינסקי, סתיו שפיר

ביום ג' האחרון (08/07/14), התכנסה ועדת הכספים לדון בהעברות תקציביות. בוועדה נכחו, מלבד הח"כים, גם נציגים ממשרד האוצר.

**

ההעברה הראשונה הייתה מהמשרד לביטחון פנים, באחד הסעיפים היה מוזכר פעולות בחו"ל, ח"כ משה גפני שאל את נציגי האוצר במה מדובר. נציגי האוצר ענו תשובות לא ברורות ומתחמקות. גפני בתגובה: "אח"כ יגידו שאנחנו מעבירים בלי לדעת מה".

ח״כ סתיו שפיר גם כן שאלה, כמו גפני, שאלות רבות שלא נענו ע"י נציגי האוצר, למשל: איך יכול להיות שהתקציב גדל ב-40% בתקופה כה קצרה.

היו"ר ניסן סלומינסקי מיהר להעביר את כל התקציבים ולאורך כל הדיון השתיק הן את גפני והן את שפיר. שפיר התרעמה על ההשתקה ואמרה: "אתה כל הזמן מתגאה שהנחלת מדיניות של פתיחות ואפשרות לשאלות, אנחנו רוצים מידע נוסף מהאוצר".

ההעברה אושרה. נגד: סתיו שפיר, מיכל בירן. כל השאר בעד.

**

העברה נוספת הייתה בעניין הפליטים. העברה מביקורת גבולות לביטחון פנים. המשמעות של ההעברה הזאת היא השקעת כספים בגירוש פליטים. הדיון בהעברה נסגר מאוד מהר בלי דיון מעמיק כשההצעה הועברה.

בעד: זבולון כלפה, בועז טופורובסקי, אלעזר שטרן. השאר לא הצביעו.

**

בנושא העברה ליישום תעסוקה, שוב גפני ושפיר היו מהקולות הבולטים ביותר, שניהם התרעמו על כך שבישיבה לפני שלושה שבועות היה דיון בו האוצר ביקש לקצץ מעידוד תעסוקה.

האוצר בתגובה נתן תשובות ארוכות ולא ברורות. ח"כ גילה גמליאל: "אתם לא עונים על השאלה, אתם מבזבזים את הזמן". היו"ר: "לשם זה אנחנו כאן".

חלק גדול מהדיון על תקציב יישום תעסוקה נדון בנושא החרדים, האוצר רוצים לקצץ שלושה מיליון מהתקציב של החרדים לשם יישום עובדי בניין, גפני וליצמן התרעמו. גפני: "אני רוצה פירוט, אני רוצה לדעת מה ההעברות, מאיזה סעיף זה ירד ולאן זה הולך, איפה יהיה חסר כסף". משרד הכלכלה: "ההסכם הוא בין הממשלה לבין התאחדות בוני הארץ על הכשרה מקצועית והשמת עבודה. אמורים להיות 2000 עובדים".

ליצמן: "למה צריך תקציב של מיליוני שקלים כשגם הוא גם יודע שלא הולכים להכשיר 2000 איש״.

שטרן"יש בעיה לגייס, אנו יודעים את זה, למה שנאשר לפני שהכשירו אפילו 500?".

סלומינסקי"תן להם לנסות להביא עובדים, אי אפשר להתלונן לפני שהביאו עובדים״.

גמליאל לסלומינסקי: "לעיוורים, אמרת שייקח חודשים לראות מאיפה מביאים מיליון שקל, עכשיו על 10 מיליון אתה אומר לא משנה מאיפה יביאו. עובדים שלא יענה על השאלה".

האג'נדה של היו"ר סלומינסקי, אם לא הייתה ברורה עד עכשיו, נאמרה בברור ע"י גפני: "הבית היהודי אלופים בלתת ג'ובים. מורידים כספים מתקצובים כדי לתת ג'ובים. אני אתחיל לתת שמות״.

הצבעה בעד: סלומינסקי, טופורובסקי. נגד: יצחק כהן, ליצמן, אראל מרגלית ושפיר.

סלומינסקי הגיש רוויזיה.

**

בנושא העברת כספים לרווחה. שר הרווחה בנה תוכנית הכוללת מתן מלווה לכל משפחה הזקוקה להכוונה בין אם כלכלית וחברתית, בנוסף אותו מלווה מקבל סל של 10 אלפים שקלים בעזרתם הוא יכול לשלוח את המשפחה לקורסים כאלה ואחרים. התוכניות יושמה עד היום על דימונה ועכשיו יש רצון להרחיב את התכנית.

מרגלית"נשמע טוב, אבל צריך לוודא שזה לא יעבור לכל מיני מתנות, צריך לראות שהתוכנית מסודרת".

בעד: כולם למעט שפיר.

נגד: סתיו שפיר, שטענה "לא קיבלנו פירוט מספיק, זה בושה שלא בא נציג מהרווחה. רפרנט של האוצר זה לא מספיקמה שקורה שהאוצר קובע לרווחה איפה לקצץ".

מרגלית: "העברנו את הבקשה, עכשיו אני מבקש לקבל פירוט: איך בוחרים את המשפחות וכו'".

**

התקצוב האחרון הנידון בישיבה היה בעניין העברה של עודפי תקצוב של שירותים ציבוריים.

היו״ר סלומינסקי מיהר להעביר את התקציב, הוא ראה בהעברה עניין מנהלי של העברת כספים מקופה אחת לאחרת, בעוד חברי הישיבה ובעיקר סתיו שפיר ביקשו לברר במה מדובר. היו"ר סלומינסקי איבד את הסבלנות ולא נתן לנציגי האוצר לענות.

מכשעלה הנושא להצבעה והבין כי אין לו רוב, חזר בו וניסה למשוך את הזמן.

שפיר: "העלת להצבעה, בוא נצביע. פתאום אתה מחכה לאנשים? בהעברות של מיליארד כשלא היו לך אנשים מיהרת להעביר. אתה עושה מה שאתה רוצה, פעם יש חוקים ופעם אין, אם אין לך רוב אתה פתאום יוצא להפסקה".

סלומינסקי"אני סוגר את הישיבה".

כהן: "נחכה לוועדת האתיקה".

שפיר: "כולם פה הצביעו עניינית, לא ענייני לא לחשוף פה מידע, לא ייתכן שאתם תצביעו לפי האינטרסים של המפלגה שלכם".

הדיון נסגר ללא הצבעה למרות שהיו"ר העלה להצבעה. כל הח"כים הנוכחים התרעמו על ההתנהלות הפסולה של היו"ר, נראה כי הוא מעביר רק העברות התואמות את האג'נדה של המפלגה שלו הבית היהודי, דמוקרטיה זה לא.

 

העברות תקציביות אחרונות באתר המשמר החברתי:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs