מה בכל זאת השתפר בהעברות התקציביות בכנסת האחרונה?

ועדות: ועדת הכספים; נוכחים: אחמד טיבי, אלעזר שטרן, בועז טופורובסקי, דוד אזולאי, חמד עמאר, יעקב ליצמן, יצחק כהן, מיכל בירן, מסעוד גנאים, משה גפני, ניסן סלומינסקי, סתיו שפיר, עיסאווי פריג', עפר שלח, רוברט אילטוב, שמעון סולומון

ועדת הכספים התכנסה לישיבה ביום ג' האחרון (15/07/14) בה תוכננו כשישים העברות תקציביות. הדיון החל בשעה 12:00 כהמשך לדיונים משעה 09:00 בבוקר. ישיבה זו נמשכה שעות רבות עם הפסקה בשעה 14:30 – אני נכחתי בה עד השעה 14:00.

הרעיון של ישיבה שבה מנסים לאשר שישים העברות תקציביות הוא בלתי נסבל. זה מראה על רצון של היו"ר ניסן סלומינסקי שלא לדון בסעיפים עצמם ולהעביר סכומים גדולים כאילו אין אלו החלטות חשובות של כספי הציבור. חברי ועדה רציניים, כולל היו"ר, אינם מסוגלים להתכונן ולהתעמק בכל כך הרבה נושאים, עם סעיפי משנה, במיוחד לאחר שהח"כים נמצאים מהבוקר בדיונים רצופים. העברות ללא דיון, ניסיונותיו של היו"ר להעביר החלטות במהרה, כניסה של ח"כים רק להצבעות: זו התנהלות שנראית מאוד לא מקובלת ולא דמוקרטית. נוסף על כך זה היה גם יום צום.

התנהלות זו מאוד מצדיקה את הצגת השאלות, ההתעקשויות ואי ההסכמה של הח"כים האכפתיים. סתיו שפיר עושה עבודה מדהימה בישיבה, היא גם זו שגרמה לכך שחומרי הישיבה יועברו לחברי הוועדה שבוע מראש, דרשה לדון בכל סעיף והעבירה את הנושא לבג"ץ.

פעמים רבות לאורך הישיבה סלומינסקי נאלץ לאפשר דיון רציני לפני שניגש להצבעות. היו"ר הצליח להעביר רק עשר העברות בשעתיים.

הגעתי לוועדה כאשר התנהל דיון לציון תשע שנים להתנתקות. הפינוי אמור היה לעלות כשני מיליארד שקל ועד כה הוציאו תשעה מיליארד שקל ועדיין יש צורך בכספים נוספים. ישנם גם אזרחים שאין להם עדיין פתרון. גם לאחר סיום הדיון בהתנתקות חדר ועדת הכספים נשאר מלא.

נוכחות חברי הכנסת בישיבה: בשעתיים שנכחתי בישיבה, השתתפו מספר חברי כנסת לאורך כל הדיון. אחדים  באו והלכו וחלקם נראו שכלל לא יודעים על מה מדובר. הח"כים הבאים כמעט לא התערבו ובאו רק לקראת ההצבעות: עפר שלח, בועז טופורובסקי, שמעון אוחיון, אחמד טיבי שהתחלף עם מסעוד גנאים. בישיבה היו  עיתונאים רבים ועוזרים פרלמנטרים אשר דאגו להביא את הח"כים להצבעות. לשמחתי  נוכחו מעט לוביסטים.

הדיון היה מלווה במאבקים רבים, בהערות ביניים, ניסיונות של ח"כים להשפיע ולעצור העברות שונות ולהתנגד לדברי ניסן סלומינסקי.

הרשימו אותי ביותר כמה ח"כים:

  1. סתיו שפיר, מעורבת מאוד; מגיעה מוכנה לישיבה; דורשת דיון רציני על כל סעיף; שואלת שאלות עקרוניות; לא נותנת להעביר כספים ללא בדיקה. ח"כ שפיר התלוננה לפני היו"ר שהוא מנסה להראות בתקשורת כאילו יש שקיפות בוועדה אך למעשה עושה הכל כדי למנוע שקיפות. היא גורמת ליו"ר הרבה כאב ראש מבורך והוא מנסה לעצור אותה, לקטוע את דבריה ולנסות להעביר סעיפים מה שיותר מהר.
  2. גם הח"כים גפני וליצמן הרשימו מאוד. בכל נושא שאלו שאלות והביעו תמיהות להיכן הולך הכסף. נוסף לכן טענו שכספים רבים מועברים לצרכי פוליטים.
  3. הח"כים יצחק כהן ודוד אזולאי העלו שאלות בעיקר בתחום כספי ציבור שמועברים לעמותות, לעיריות ולמוסדות.

נושא מעניין שהראה את הרצון לא להעביר כספים ללא פיקוח היה התעקשות של הח"כים לדון על שני מיליון שקל מתוך העברות לעמותות של השרות לאומי. הסכום נועד לגוף שמארגן את כל העמותות. לטענת  הח"כים זהו סכום מנופח וללא ביקורת.

הח"כים החרדים טענו  ש"יש עתיד" ו"הבית היהודי" עושים קואליציה על חשבון החרדים. מעבירים סכומי עתק שבעבר היו לישיבות, לאברכים, למשפחות ולצרכים אחרים. הם המשיכו וטענו שלעומת זאת לישיבות של הציבור הדתי לאומי לא  הורידו שקל אחד אלא להפך הוסיפו כספים.

היה קשה לעקוב אחר ההצבעות בדיון. בחלק גדול מן ההעברות נראה היה שיש רוב לאופוזיציה, אך לבסוף אושרה העברה על חודו של קול. בהעברה אחת  הורגש שלא יהיה רוב לקואליציה. סלומינסקי דרש התיעצות. הוא הכריז על הפסקה קצרה שבה הופיעו לפתע הח"כים עפר שלח ואילטוב. אז כמובן אושרה ההעברה.

הייתי בכנסת הקודמת בכמה ישיבות של העברות תקציביות ואני שמחה לציין שיש התקדמות. יותר שקיפות, הכנת החומר, דיווח ובעיקר התייחסות לתוכן ופרטי העברה על- ידי חברי הוועדה. אמנם צריך עוד הרבה לשפר. היו"ר עדיין מנסה לעביר החלטות במהירות, אך אין להשוות זאת לישיבות שהייתי בכנסת השמונה עשר. בעבר הח"כים הרימו יד כמעט באופן אוטומטי ללא ביקורת ובדיקה של חוקיות, סכומי ונושא ההעברה.

דיווחים אחרונים בנושא ההעברות התקציביות:

 

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs