איך קופץ תקציב מ-3 מיליון ל-73 מיליון? ההעברות התקציביות ככלי לסחיטה קואליציונית

איך קופץ תקציב מ-3 מיליון ל-73 מיליון? ההעברות התקציביות ככלי לסחיטה קואליציונית

ועדות: ועדת הכספים

שר האוצר חייב את סלומינסקי כדי להעביר את חוק הדגל שלו, ובתמורה מנפח את הכספים המועברים להתנחלויות; מיליונים ממשיכים להיות מועברים כדי להפעיל לחץ פוליטי, ללא קשר לצורך או תועלת. השבוע בוועדת הכספים

ועדת הכספים התכנסה שלשום בבוקר (ב', 28/07/14) לעוד דיון על העברות תקציביות, והמתח הורגש באוויר. נוכחות חברי הכנסת הייתה גבוהה מהרגיל והדיון החל באיחור של חצי שעה, לא בגלל שאנשים איחרו להגיע, אלא בגלל אוסף של התלחשויות בין חברי הכנסת השונים ושאר יושבי החדר. אז מה היה כל כך דרמטי דווקא בדיון הזה? התשובה פשוטה, מספר הצעות חוק גדולות ושנויות במחלוקת שעומדות על הפרק – ובעיקר חוק אפס אחוז מע"מ שאמור לעבור עוד לפני יציאת הכנסת לפגרה בשבוע הבא. ועדת הכספים וההעברות התקציביות משמשות גם הפעם ככלי לסחיטה קואליציונית ולהפעלת לחצים. אסביר את העניין בפשטות – משרד האוצר הוא זה שמבקש להעביר כספים ממקום למקום על ידי רפרנטים מטעמו. שר האוצר הוא במקרה גם האיש שעומד מאחורי חוק המע"מ, בעוד ניסן סלומינסקי מנהל את ועדת הכספים – שבה נידונות גם ההעברות וגם הצעת החוק. הוא שולט בוועדה ומחליט מה להעלות לדיון, ויש לו גם יכולת להפר את הרוב הקואליציוני. כלומר, אם יאיר לפיד רוצה שהחוק יעבור ומהר, הוא חייב להיכנע לדרישותיו של סלומינסקי, שהן כמובן העברת כספים להתנחלויות.

ההעברה התקציבית הדרמטית ביותר שהיו אמורים לדון בה הייתה העברה של 40 מיליון שקל "לחיזוק החוסן החברתי" של יישובי יהודה ושומרון. אחרי חטיפת הנערים ורציחתם הוחלט להעביר סכום ראשוני של 5 מיליון שקל למטרה זו, וכן הוחלט ששר האוצר ושר הפנים יחליטו על תקציב נוסף. התקציב הכפיל את עצמי פי 8 והפך כעת ל-40 מיליון שקל (מישהו אמר לפיד וחוק המע"מ?).

>>> הצטרפו למשמר החברתי – בואו לשמור על מי שבחרתם

כשהגיע סלומינסקי לסעיף המדובר הוא "דילג" עליו בתמימות. כשנשאל לגביו אמר שהוא לא מעלה אותו להצבעה בינתיים. ח"כ סתיו שפיר יצאה כלפיו בהאשמות: "האם זה נכון שאתה לא מצביע לחוק המע"מ עד שלא תקבל כסף להתנחלויות? הסכמים קואליציוניים צריכים להיות כתובים בצורה רשמית על פי חוק. זה בושה שאתה עושה את זה, ועוד בזמן מלחמה". סלומינסקי לא הגיב להאשמות והמשיך להעברות הבאות. אז מדוע החליט לדלג על הסעיף? אולי הבין שהמתיחות מול יש עתיד תגרום לכך שההעברה תיפול והעדיף להסדיר את הדברים לפני ההצבעה, אולי דווקא הבין שיש לו כאן פוטנציאל לקבל סכום גדול יותר מזה. כך או כך ברור שכוונותיו לא טהורות, וכי יש מאבקים מאחורי הקלעים.

מאבקים פוליטיים על חשבון כספי המסים. ועדת הכספים, השבוע

מאבקים פוליטיים על חשבון כספי המסים. ועדת הכספים, השבוע

במהלך הדיון עלו העברות נוספות שעוררו את התנגדות האופוזיציה, אחת מהן היא העברה של 12.5 מיליון שקל למיגון הניוד ביהודה ושומרון. אם אתם עוקבים אחרי ההעברות התקציביות באופן קבוע בוודאי שמתם לב שזוהי בקשה שעולה מול ועדת הכספים כל כמה חודשים. בבסיס התקציב קיבל הסעיף הזה 2.8 מיליון שקל ועכשיו עומד הסכום על 73 מיליון שקל. הטענה המרכזית שעלתה היא שאין לוועדה שום דרך לעקוב אחר הכספים האלו ושלא ברור כיצד הסעיף הזה גדל במאות אחוזים בכל פעם. לכך הוסיף ח"כ אלעזר שטרן את הדברים הבאים: "בדקתי מול החברות, עלות מיגון אוטובוסים עומדת על 700 אלף שקל ואנו מעבירים כרגע מיליון לכל אוטובוס. חוץ מזה אפשר למגן בצורה טובה גם בעלות של 400 אלף אם לא ממגנים את הגג. פעם אחת בשלושים שנה התהפך אוטובוס אל הצד וירו גם בגג, ובגלל זה אנחנו משקיעים מיליוני שקלים בזה, זה מוגזם ולא הכרחי והתקציב שלנו מוגבל. עודף ההיסטריה ביהודה ושומרון עולה בסוף בחיי אדם במקומות אחרים". סתיו שפיר הוסיפה לכך: "התושבים בדרום הארץ לא צריכים מיגון? יש לי נתונים שמראים שהיקף הביצוע ב-2013 היה 13 מיליון מתוך ה-73 שכבר הועברו, אז מדוע מבקשים עכשיו עוד?"

העברה נוספת שנידונה הייתה העברה של 5 מיליון שקל לחקלאים מפוני גוש קטיף. שוב העברה חשובה, שאין ויכוח על כך שהיא ראויה, אך שוב עולות טענות כי מיליארדים רבים כבר הועברו למטרות האלו בעבר, ולא ברור כיצד עדיין קיימים בשטח אנשים שלא קיבלו מענה.

על אף הביקורת הרבה שעוררה ועדת הכספים בחודשים האחרונים, לא נראה שהשיטה עומדת להשתנות בקרוב, והזמן רק מוכיח שבכל מה שקשור לשימוש בכספי המיסים שלנו ככלי למהלכים פוליטיים – רב הנסתר על הגלוי.

העברות תקציביות אחרונות – באתר המשמר החברתי:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs