מדד הסיעות | הבית היהודי ממשיכה להיות לא-חברתית בצורה יוצאת דופן
צילום: The Israel Project, פליקר

מדד הסיעות | הבית היהודי ממשיכה להיות לא-חברתית בצורה יוצאת דופן

סיעתו של נפתלי בנט מובילה בכל הפרמטרים השליליים במדד החברתי, גם בכנס הקיץ 2014; ברע"מ-תע"ל ובקדימה שכחו ממליאת הכנסת; ומה עשתה ההפרדה בין הליכוד לישראל ביתנו?

זה כבר נהיה למנהג בכנסת הזו – סיעת הבית היהודי מובילה בכל הפרמטרים השליליים במדד החברתי, גם בכנס הקיץ 2014. כמו בשני הכנסים הקודמים, היא זוכה בתואר "המפוקפק" הסיעה הלא חברתית בזכות דירוג ממוצע לח"כ נמוך, העומד על 0.2-. כמו בשני הכנסים הקודמים, הציון השלילי שלה בולט במיוחד אל מול שיעור נוכחות גבוה יחסית בהצבעות על נושאים חברתיים-כלכליים, אותן בוחן המדד החברתי.

אם נשווה את הבית היהודי לחברותיה לגוש הימין בקואליציה נראה כי סיעות ישראל ביתנו והליכוד – שמשתתפות בממוצע בפחות הצבעות – זוכות לציונים גבוהים יותר (ישראל ביתנו עם 5.1 נקודות והליכוד עם 3.3 נקודות בממוצע). הסיעה יכולה "להתגאות" גם בשלושת חברי הכנסת הכי פחות חברתיים בקואליציה (ובכנסת בכלל) – ניסן סלומינסקי, אבי וורצמן ומוטי יוגב – שלושתם שומרים על מקומותיהם בתחתית זו הפעם השנייה ברציפות. מעניין לגלות שדווקא שיעור ההשתתפות של שלושתם בהצבעות חברתיות-כלכליות דומה לממוצע בקרב חברי הכנסת, מה שאומר שהם קיבלו את מקומם "בזכות". גם ח"כ אורית סטרוק חריגה לרעה, מבחינת היחס בין שיעור הנוכחות שלה לאופן ההצבעה שלה, כפי שכבר כתבנו כאן.

כך למשל, חברי הבית היהודי התנגדו להצעת החוק הפשוטה הקובעת כי מעסיקים לא יוכלו לאסור בחוזה על עובדיהם לספר על תנאי העסקתם לעובדים אחרים באותו מקום עבודה (נוהג נפוץ בחברות רבות במשק); התנגדו להצעת החוק הקובעת כי חלקו הלא מסווג של תקציב הביטחון יעלה לדיון במליאת הכנסת ויזכה לפיקוח לציבורי מינימלי; התנגדו להצעת החוק הקובעת כי תוקם ועדה מקצועית שתפקח ותבחן אם עסקה להעברת השליטה בתאגיד עסקי ישראלי לגורם זר עלולה לפגוע באינטרס הציבורי; ותמכו בהצעת החוק הפותחת את שוק שיווק הגז לשתי ענקיות זיקוק הנפט ומגבירה את הריכוזיות במשק האנרגיה. בכל אלו, עמדת הבית היהודי היא זו שהתקבלה בהצבעה במליאת הכנסת.

רוצים עוד עדכונים מהמשמר החברתי? הירשמו לניוזלטר

המדד החברתי קיץ 2014 הבית היהודי ציונים

הפרדת הכוחות בין הליכוד לישראל ביתנו מוכיחה שהליכוד היא הסיעה הפחות חברתית מבין השתיים, כך לפחות על פי הכנס האחרון. אצל שתיהן מדובר בעיקר במספר מועט של ח"כים המושכים את הממוצע כלפי מעלה – יו"ר הקואליציה יריב לוין בליכוד, המוצב במקום השני בקואליציה עם 28 נקודות, וחמד עמאר מישראל ביתנו, המוצב במקום השלישי בקואליציה עם 21 נקודות.

המדד החברתי 2014 ציון ממוצע סיעות

גם באופוזיציה יש מי שמתבלט לרעה: סיעת רע"מ-תע"ל ממשיכה להיות המבריזה הסדרתית מהצעות חוק חברתיות-כלכלית, ובכנס האחרון ארבעת חבריה השתתפו בממוצע ב-11.3 הצבעות בלבד. גם הציון של הסיעה במדד החברתי נמוך באופן חריג – 7 נקודות – מה שהופך אותה לסיעה פחות חברתית מסיעות קואליציה כמו יש עתיד והתנועה.

את תחתית האופוזיציה סוגרת מי שנוכחותה בבית הנבחרים הפכה כבר לפארסה – סיעת קדימה בת שני החברים. לא ברור מתי והאם מגיעים לכנסת שאול מופז וישראל חסון, אבל לא נראה שזה קשור להצבעות על הצעות חוק חברתיות כלכליות. השניים נכחו ב-10% מההצבעות, וגם אז הצביעו בדרך כלל באופן לא חברתי, מה שמדרג את סיעת קדימה במדד החברתי במקום הלפני האחרון מבין כל סיעות הכנסת, מתחת לסיעות הליכוד וישראל ביתנו. רק כדי לסבר את האוזן, הח"כים בסיעות רע"מ-תע"ל וקדימה מייצגים את קולותיהם של קרוב ל-220 אלף אנשים.

המדד החברתי 2014 נוכחות סיעות

מהו המדד החברתי?

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs