שותקים, נצמדים לטאבלט – ומצביעים בעד העברות מיליוני שקלים

שותקים, נצמדים לטאבלט – ומצביעים בעד העברות מיליוני שקלים

ועדות: ועדת הכספים; נוכחים: אראל מרגלית, בועז טופורובסקי, זבולון כלפה, חנא סוייד, יעקב ליצמן, יצחק כהן, מיכל בירן, משה גפני, ניסן סלומינסקי, סתיו שפיר, עיסאווי פריג', עפר שלח, רות קלדרון, שמעון אוחיון, שמעון סולומון

מצד אחד דיון מתלהם, ילדותי, חסר מעצורים. מצד שני חבורה של חברי כנסת שאינם מעורבים ורק מחכים לתפקידם הסופי – הרמת האצבע. כך מועברים מיליונים בישראל

אתמול (ג', 12/08/14) התכנסה ועדת הכספים בכדי להצביע על העברות תקציביות. הדיון היה ארוך עקב רצונה של הוועדה להצביע על סעיפי ההעברות תחילה, ולאחר מכן להמשיך ולדון על תוכנו של החוק המדובר בימים האחרונים ומכונה 0% מע"מ על דירות. העובדה שהצעת החוק הנ"ל עמדה לדיון מאוד קריטית לעדותי מכיוון שלאופי הצבעתם של חברי הכנסת על ההעברות התקציביות היה קשר ישיר לעתידה, ולרצון האובססיבי למדי של יאיר לפיד להעבירה עוד לפני החזרה לכנס החורף (שצפוי להיפתח בסוף אוקטובר).

לא אעמיק בסעיפי ההעברות התקציביות לאשורם אלא אתמקד בצורת הדיון המתלהמת, חסרת המעצורים, הילדותית, והמביכה של נציגינו וכמובן שלא אשכח לציין גם את אלה שבחרו לשתוק במהלך כל הדיון הארוך, אך להצביע באופן בו התבקשו (או יותר נכון להגיד חויבו) על-ידי מפלגותיהן.

ההתנגחויות לא איחרו לבוא כאשר סתיו שפיר (העבודה) מחתה על כוונתה של הוועדה לקצץ לא פחות מ-125 מיליון שקל מתקציב התחבורה הציבורית ו-300 מיליון שקל מתקציב המיועד לפיתוח משק המים, וזאת בכדי לאשר העברה למשרד הביטחון. שפיר לא ויתרה ליו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) וביקשה הבהרות לגבי המהלך, לאחר שנציג האוצר טען שכספים אלה הם עודפים שלא היו בשימוש בלאו-הכי. כזכור לכולנו לא מכבר פורסמו מסקנות ועדת אלאלוף ובכדי ליישמן נדרשו 7 מיליארד שקלים. בימים ההם באוצר אמרו שלא ניתן לגייס את הסכום, והנה אנו מגלים היום שהעודפים לכאורה מתקציבי התחבורה והמים הם התחלה לא רעה לכך. סלומינסקי כהרגלו לא השיב לשאלותיה של שפיר וניסה להמשיך את הדיון, לנהל הצבעה ולעבור לסעיף הבא. שפיר לא ויתרה לו עד שיינתנו לה תשובות, מה שבסוף גרם ליו"ר הוועדה לבצע צעד עגום ולהרחיקה מהוועדה ל-5 דקות.

לצידה של שפיר עמדו נציגי מפלגת ש"ס ויהדות התורה, שכידוע לא מקבלים את חוק מע"מ 0% בברכה. נראה היה שמרגע תחילת הדיונים הם ניסו ליצור מהומות ולמשוך זמן בכדי לעכב את הדיון בהצעת החוק עד לאחרי הפגרה. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ניהל את ההצגה כאשר ניסה להכשיל את נציגי משרדי הממשלה בשאלות שונות על כל סעיף קטן בהעברות. ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) וח"כ יצחק כהן (ש"ס) ליוו אותו והביעו את התנגדותם להעברות רבות, אך בסופו של דבר ברגעי ההצבעה נמנעו מלהצביע.

הסכמים קואליציוניים סודיים?

השלב בדיון שייאש אותי סופית היה ההעברה האחרונה שכללה 20 מיליון שקל ליישובי יהודה ושומרון. כידוע, עד כה נציגי "יש עתיד" התנגדו באופן גורף להעברת תקציבים גרנדיוזיים ליישובים ביו"ש וטרפדו אותם, זאת עקב אי-נכונותם של חברי "הבית היהודי" לתמוך בהצעת חוק מע"מ 0%. היום השתנו כללי המשחק. לאורך כל הדיון לא היה צל של ספק שההסכם הקואליציוני (שכמובן אינו שקוף לכלל חברי הכנסת) סוכם, ואני אצטט את דבריו של ח"כ גפני שאמר: "מה שקורה כאן זה שוחד! יש עתיד נותנים אותו! והבית היהודי מקבלים אותו!". סבלנותו של סלומינסקי פקעה עקב הערותיהם של חברי האופוזיציה, והוא החל לתזמן כל אחד מהם ב-2 דקות עם סטופר, כאשר בתום הזמן השעון צלצל והוא קטע את הדובר.

ח"כ שפיר שוב התייצבה נגדו ושאלה את היועץ המשפטי של הוועדה האם אין זה מנוגד לחוק יסוד הממשלה שהסכם קואליציוני בין שתי מפלגות לא מפורסם בפני חברי הכנסת? היועמ"ש השיב שכאשר מדובר בהסכם בכתב שנוגע לשינוי בתקציב המדינה חובתם של הסיעות לפרסם זאת.

בשביל זה המצביעים בחרו אתכם? אתמול בוועדת הכספים

ח"כ שפיר: "אז אני מבינה ממך ניסן שההסכם בניכם ליש עתיד אינו בכתב".

ח"כ גפני: "תגיד לי כאן ועכשיו. האם קיבלת 20 מיליון שקל בכדי לתמוך בחוק מע"מ 0?"

סלומינסקי השיב שהוא לא חייב לענות על כל שאלה שהוא נשאל, ואף איים על חברי האופוזיציה שאם הם ימשיכו להתלהם הוא ידלג ישר להצבעה.

ההצבעה אכן התקיימה תוך אנדרלמוסיה מוחלטת כאשר בקושי ניתן היה לשמוע את סלומינסקי קורא לחברי הכנסת להצביע.

תקועים בטאבלט, מצביעים בעד

כאן יש להדגיש ולהזכיר את אלה שלא הזכרתי עד עכשיו: ח"כ בועז טופורובסקי, ח"כ עופר שלח, ח"כ רות קלדרון, ח"כ שמעון סולומון (יש עתיד). כל אלה הצביעו בעד העברת התקציב להתנחלויות. הם שתקו במהלך כל הדיון, הצמידו את פניהם למסכי הטלפון והטאבלטים, וניסו להתחמק משייכות לביזיון שהתרחש בוועדת הכספים, אך לשווא. בסופו של דבר הם הביעו את חותמם והוכיחו שדיוני הוועדה היו בזבוז זמן מוחלט של כל יושביה. התוצאות היו ידועות מראש מכיוון שכך הם סיכמו עם הבית היהודי. האם בשביל זה מצביעיהם בחרו אותם? בכדי להעביר תקציבים ליישובי יהודה ושומרון בלבד או בכדי לדאוג לכלל אזרחי מדינת ישראל לרבות מעמד הביניים?

לדיון על הצעת חוק מע"מ 0% לא אכנס כיוון שניתנו לו פרשנויות רבות ומיום ליום מתבהרת המסקנה שאין החוק הזה באמת יוזיל את מחירי הדיור. אך כל עוד ההצעה עדין עומדת, נראה שנצטרך להמשיך לשלם על זה בדמות הסכמים קואליציוניים שרק יחמירו עם כלל מעמד הביניים במדינת ישראל ולא יטיבו עמו כהבטחתו של שר האוצר יאיר לפיד.

העברות תקציביות – סיקור המשמר החברתי:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs