כנס החורף של הכנסת נפתח – מאבקי התקציב במרכז

כנס החורף של הכנסת נפתח – מאבקי התקציב במרכז

הבוקר נפתח כנס החורף תשע"ה של הכנסת ה-19. הוא יסתיים בסוף מרץ 2015 (התאריך המדויק טרם נקבע).

במוקד הפעילות שלנו בחודשים הבאים יעמדו ענייני התקציב: חוק התקציב, חוק ההסדרים וכמובן ההעברות התקציביות. הממשלה מגישה את התקציב לכנסת באיחור – היא עוברת על החוק אך מקבלת היתר ב"העלמת עין" מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין. ועדות הכנסת – בעיקר הכספים, הכלכלה והפנים – ידונו בחלקים שונים מחוק התקציב; אנחנו נהיה שם ונעקוב אחר הפרטים הקטנים שבתקציב.

עוד בכנס הנוכחי, אנו משיקים פרויקט להערכת חברי הכנסת בוועדות, על בסיס נוכחות חברי הכנסת והאופן בו הצביעו על הצעות חוק חברתיות כלכליות (בדומה למדד החברתי). הפרויקט ייתן תמונה רחבה יותר של עבודת חברי הכנסת בכל שלבי החקיקה ויספק זריקת עידוד לכנסת לפרסם בעצמה את נתוני הנוכחות וההצבעות בפרוטוקולים. בנוסף, נקיים פיקוח ובקרה צמודים יותר על משפר הצעות חוק, שיפורסמו בקרוב באתר.

במהלך פגרת הקיץ עבדנו על ארגז כלים מחודש לפעילי המשמר החברתי, הכולל הנחיות להגעה לכנסת, לכתיבת עדות, לכתיבת פירושים להצעות חוק ועוד. עדכנו גם את הדפים המסבירים על העדויות שלנו ועל ההעברות התקציביות.

ואם בהעברות תקציביות עסקינן, אנו ממליצים לקרוא את התחקיר שפרסמנו היום (26/10/14) בכלכליסט בנוגע להעברות התקציביות בשנה החולפת. מהניתוח שעשינו על מאות דפי העברות ופרוטוקולים עולה כי בשמונת החודשים הראשונים של 2014 שינו את ייעודן 23 מיליארד שקל. בין המרוויחים הגדולים: המשרד לביטחון פנים, משרד החינוך, ומתקן חולות (התחקיר שלנו מגלה כי המימון למתקן חולות הגיע מתקציבי התחבורה הציבורית, מימון גופים במשבר, הלוואות לדיור לחסרי דירה, סבסוד צהרונים להורים עובדים ועוד.

אנו מתחילים כעת את השנה הרביעית לפעילות המשמר החברתי. היו לנו הרבה הצלחות מאז הקמתנו ב-2011, ותודה לכך מגיעה בראש ובראשונה למאות המתנדבים, משקיפים, עורכים וחוקרים שפעלו ופועלים במסגרת הארגון, בכנסת ובבית. הצטרפו אלינו, עקבו אחרינו בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם.

נגישות
כנס החורף של הכנסת נפתח – מאבקי התקציב במרכז | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs