ממה מפחד נשיא התאגדות התעשיינים?

ממה מפחד נשיא התאגדות התעשיינים?

ועדה: ועדת הכספים

(פורסם לראשונה בעבודה שחורה)

ביום 27/10/2014 נכחתי בישיבת הפתיחה של משב החורף בוועדת הכספים של הכנסת ובמו אוזני שמעתי את הקריאה של הממונה על ההגבלים העסקיים, הפרופ' דיויד גילה, לחרם צרכני. בעקבות נאומו בוועדה דרש נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן, לפטר את גילה.

מה הקפיץ כל כך את מר אורן? נתחיל מעצם החרם. חרם צרכני הוא כלי מקובל במאבק נגד מחירים גבוהים ולפעמים גם במאבקים בעלי אופי פוליטי או אידאולוגי (למשל חרם על תוצרת התנחלויות או חרם על תוצרת ישראלית בכלל בארצות מערב מסוימות). כמובן שמדובר בפעולה התנדבותית ותודעתית שכל צרכן באשר הוא, בוחר לנקוט בה. לעיתים זה אפקטיבי ולעיתים לא.

ממה מפחד נשיא איגוד התעשיינים? הרי אם הוא סבור שבכל הקשור ליוקר המחיה ולבעיות חמורות של ריכוזיות במשק הישראלי, לתעשיינים אין שום אשמה והשפעה ושהם ללא דופי ורבב, שיטען את טענותיו בהסתמך על הנתונים שיש ברשותו ואנחנו כציבור נבחן ונסיק מסקנות. אני בטוח שגם חברי ועדת הכספים בכנסת ישמחו לשמוע את דעתו. אני באופן אישי יוצא מנקודת הנחה שלתעשיינים יש חלק לא מבוטל במשבר הנוכחי.

בחלק מהסיבות הם נהנים מהמצב ואולי אפילו יוצרים אותו ובחלק הם מושפעים מהמדיניות (או העדר מדיניות של הרגולטור). אין ספק שיש הרבה מקום לשיפור.

במצב הקיים למר אורן אין מה לדאוג וממה לפחד. הממונה על ההגבלים אמר עוד כמה דברים וביניהם קבע את מה שכולנו יודעים: "הצרכן הישראלי הוא אדיש". זו אחת הסיבות לחגיגת יוקר המחיה. מעבר לזה, במבנה המשק הנוכחי לא קל באמת להחרים מוצרים רבים כי מצד אחד יש כל כך הרבה מוצרים שראוי היה להחרימם מחמת המחיר הגבוה, אבל מצד שני, אין להם תחליף. אפשר להחרים קוטג', מילקי, או מוצר אחר. בעיני זה לא הפתרון. אז הרשתות יורידו את המחיר שלו לזמן מה, ומה הרווחנו? הרי במקביל הם יגלגלו את ההפסדים מהורדת המחיר דרך העלאת מחיר של מוצרים אחרים. אחד הכללים הידועים בכלכלה שאין ארוחות חינם.

רק שיתוף הפעולה ושילוב כוחות בין המחוקק שייתן כלים להתמודד עם יוקר המחיה, הרשות להגבלים יחד עם משרדי הממשלה הרלוונטיים שישתמשו בכלים האלה בצורה מושכלת, ואנחנו, הציבור הרחב, שנשנה את התודעה הצרכנית והרגלינו – רק אז נצליח להעמיד את היצרנים והמשווקים במקומם ולגרום להורדת יוקר המחיה ויפה שעה אחת קודם.

לבסוף המלצה למר אורן: אנא שמור על קור רוחך ופעל מהראש ולא מהבטן. שנית, כדאי לך לעשות בדיקה ולבדוק איפה החברים שלך, התעשיינים יכולים להתייעל. האם אתה נלחם באותו להט במשרד האנרגיה בכל הקשור למעבר מסולר לגז טבעי? האם כל תהליכי הייצור והטכנולוגיות תואמים את שנת 2014? האם ניתן להוריד הוצאות של ארנונה אם להעביר לפחות חלק מהמפעלים ממרכזי הערים? את הרשימה הזו אפשר להמשיך. לכן לפני שאתה דורש לפטר את פרופ' גילה – אנא ממך, טול קורה מבין עינך ואידך זיל גמור.

לקריאה נוספת: מוגבלותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, ועדת הכלכלה מנסה ליישם את מסקנות ועדת טרכטנברג.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs