1.75 מיליארד שקל הועברו ביום שלישי – מי זכה לכספים ולמה?

ועדה: ועדת הכספים; נוכחים: מיכל בירן, זהבה גלאון, משה גפני, בועז טופורובסקי, זבולון כלפה, דב ליפמן, יעקב ליצמן, אלכס מילר, אראל מרגלית, שמעון סולומון, ניסן סלומינסקי, חמד עמאר, מיכל רוזין, אלעזר שטרן, סתיו שפיר

מתברר שאישור העברות תקציביות מעורר עניין הולך וגובר. בשעה היעודה מתמלא אולם הוועדה בח"כים ובנציגי ממשלה והדיון משודר בערוץ הכנסת. על סדר היום העברות תקציביות ושינויים בתקציב המדינה 2014 בהיקף של למעלה מ-2 מיליארד שקל, וזאת כשאנחנו רק בפתיחת מושב החורף ושעה שהדיון בתקציב 2015 מעבר לדלת.

הדיון (יום ג' 28.10.14) נפתח בניחותא. נציג האוצר מסביר את בקשה 219 באומרו שמדובר בהקצאה של 359 מיליון שקל בהרשאה להתחייב, במסגרת הסכם "נתיב לדירה" שבין משרד התחבורה, השיכון והאוצר שמטרתו הסרת חסמים תחבורתיים (כגון בניית כבישים ומחלפים), שמעכבים הקמת 54 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ.

3 מיליון לחטיבה להתיישבות, או: האם סלומינסקי יגיש תביעת דיבה נגד שפיר?

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) מבקשת לדעת איך מתחלק התקציב של "נתיב לדירה" ולאלו ערים, ונענית שנשלח מסמך לוועדה. ח"כ שפיר אומרת שלא קבלה ומבקשת תשובה לשאלה. היו"ר, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) קוטע אותה.

ח"כ שפיר ממשיכה ושואלת: אני רואה בבקשה מס' 219 שמועבר סכום של 3 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות. מה זה?

נציג האוצר משיב שבקשה 219 מתחלקת לשני נושאים: האחד הוא תקצוב פרויקט "נתיב לדירה" והשני – העברה תקציבית בסכום כולל של 50 מיליון שקל לקרן לשטחים פתוחים שקיימת ברשות מקרקעי ישראל. הקרן פועלת לפי חוק והיא שקופה.

ח"כ שפיר מקשה: החטיבה להתיישבות היא גוף בעייתי. היא מעבירה מיליוני שקלים לעמותות בנושאים שונים ומשונים ולא בטוח שהכסף יגיע למטרה זו. הרי ברגע שמועבר כסף לחטיבה להתיישבות הוא מפסיק להיות שקוף.

נציג האוצר מנסה לענות ואומר שיש בקרה על ביצוע, ישנם בקרי שדה והגופים נדרשים להמציא חשבוניות, אך היו"ר הועדה קוטע אותו. ח"כ שפיר מבקשת לאפשר לנציג הממשלה להשלים את התשובה ולענות על שאלות נוספות אך היו"ר אינו מאפשר זאת באומרו שזה הופך לחקירה.

דיון-בוועדת-הכספים-ועדה-דיון-כספים-ניסן-סלומינסקי-סתיו-שפיר

ח"כ שפיר אינה מרפה באומרה: רק לאורית סטרוק מותר לחקור כאן? וחוץ מזה ניסן, אתה מנוע מלדון בחטיבה להתיישבות, כי אתה נמצא בניגוד עניינים. אתה מחויב לפוקדים גדולים ואתה מעביר כספים לדורפמן ולחברים שלך.

יו"ר הוועדה: תפסיקי לפני שתוגש תביעת דיבה.

ח"כ שפיר: אשמח אם תוגש תביעה. כבר כאן נתתי לך כמה הוכחות.

היו"ר: הצלם יצא. את יכולה להפסיק.

ח"כ שפיר: תענה עניינית. אתה לא נמצא בניגוד עניינים?

היו"ר: אני לא יודע על מה את מדברת. אמר, ועבר להצבעה. הפניה אושרה ברוב קולות הח"כים מהקואליציה. ח"כ שפיר בקשה רוויזיה, משמע הנושא יחזור לדיון בישיבה הבאה.

אציין בנימה אישית כי ניכר שח"כ סתיו שפיר חוללה שינוי תודעתי בקרב חברי הוועדה. בעקבותיה, ח"כים מרבים לשאול שאלות ענייניות את נציגי הממשלה ואינם מרפים כשהתשובות אינן מספקות. שינוי זה כנראה אינו נוח ליו"ר הועדה, דבר שגורם לו להיות חסר סבלנות כלפי מחוללת השינוי, הלא היא ח"כ סתיו שפיר. מי משניהם ימצמץ ראשון? נחיה ונראה. להזכירכם, ח"כ סלומינסקי אמור לפנות את כסא היו"ר בתום מחצית הקדנציה לטובת ח"כ איילת שקד (הבית היהודי). מעניין מה יתחולל אז בוועדה בין שתי הח"כיות, שקד ושפיר.

מיליארד שקל לאינטל, או: טופורובסקי מגיע בשביל להצביע, וכל השאר משעמם

כשנרגעו הרוחות נדונה בקשה מס' 228 שעניינה אישור מענק בגובה 1.077 מיליארד שקלים למפעל אינטל בקרית גת באמצעות מינהלת מרכז ההשקעות שבמשרד הכלכלה. מנהל מרכז ההשקעות הסביר כי המענק מהווה 5% מגובה ההשקעה (של 22 מיליארד שקל), שבסוף התכנית יתווספו למפעל 4,000 עובדים, כי מדובר בטכנולוגיה החדישה ביותר בתחום, שההשקעה תתמוך בכ-200 מפעלים נוספים ברחבי הארץ וכי בנוסף על המענק המפעל יקבל הטבת מס-גובה המס 5%, בציינו שזו הטבת מס הניתנת לכל החברות הרב לאומיות.

הח"כים החלו בסבב שאלות. ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) שאל איך הדבר מסתדר עם התכנית לפרישה מרצון של עובדים באינטל? אם יש תוספת, למה פורשים? זו סתירה, ונענה כי אין סתירה. תכנית פרישה מרצון קיימת בעוד מקומות ותחלופת עובדים בדרך זו היא דבר מקובל. בנוסף, ח"כ ליצמן חזר וטען שאינטל לא קיימה את תנאי ההסכם הקודם בדבר העסקת עובדים ונענה שההסכם אכן קוים.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הקשה: אנחנו מאשרם המון כסף לאינטל. אבל יש מפעל מגבות ערד שנצא בקשיים, יש מפעל תפוחי עצמונה שמופעל על ידי מפוני גוש קטיף בעוטף עזה, מה אנחנו עושים כדי לעזור למפעלים אלה שלא יסגרו? המדינה לא יכולה לעמוד מהצד בענין הזה. מנהל מרכז ההשקעות ענה כי הוקם צוות מיוחד במשרד הכלכלה שיציע הצעות איך לעזור לעיר ערד ולמפעל מגבות ערד. על כך העיר ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) כי חברי סיעתו ביקרו יום קודם לכן בערד והתחושה היא שמשרד הכלכלה לא מעוניין לתמוך במפעלי טקסטיל.

ח"כ אראל מרגלית (עבודה) אמר: אינטל עזרה להקים פה תעשייה נרחבת. אבל מרכז ההשקעות צריך הגדיל את התמיכה בפעילות הפיתוח הנותנת תמורה מאד גבוהה למשק, יותר מפעילות היצור שעכשיו מאשרים. בנוסף הציע למרכז ההשקעות לבדוק כיצד ההשקעה תשפיע על תושבי קרית גת. האם המרקם הסוציו-אקונומי ישתפר, או שמא בגלל הקרבה לתל אביב רוב העובדים יגיעו מהמרכז ולא יתגוררו בעיר? הציע שישקלו את ההשפעה החברתית של ההשקעה.

ח"כ מיכל בירן (עבודה) אמרה: מדובר בהשקעה גדולה. לפעמים מושקעים 300 אלף שקל לאדם. מדובר בהתחייבות להעסקת תוספת העובדים במשך 10 שנים. כיצד להבטיח עמידה בהתחייבות ומהן הסנקציות אם לא יעמדו בתנאים? כמו שקרה במפעל מגבות ערד שקבל מענקים בסכום כולל של 40 מיליון שקל ופתאום המפעל נסגר. מנהל מרכז ההשקעות ענה שיש פיקוח ובקרה על מילוי ההתחייבויות.

יקבלו עוד הטבת ענק מהמדינה. מפעל אינטל בקרית גת (צילום: פיקיוויקי, ארכיון קרית גת)

יקבלו עוד הטבת ענק מהמדינה. מפעל אינטל בקרית גת (צילום: פיקיוויקי, ארכיון קרית גת)

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) שאלה: כמה עובדים מועסקים היום בקריית גת וכמה מקומות עבודה נוספים יהיו בקריית גת? האם בחנתם חלופות? למשל לקחת את כסף הזה ולחלק ל-10 מפעלים שאולי יביאו יותר עובדים? וזאת במקום לתת הרבה כסף למעט חברות גדולות? בתשובה אמר מנהל מרכז ההשקעות שתמיד בוחנים זאת וכי 200 חברות הוקמו בישראל בגלל אינטל.

הפניה אושרה ברוב גדול. עינינו הרואות שח"כים חברי אופוזיציה עוררו בשאלותיהם דיון מעניין. לעומתם, ח"כים חברי קואליציה שנכחו בחדר שתקו ולא היו מעורבים. נראה היה שאצה להם הדרך רק לאשר את הבקשה ולעבור להצבעה על אישור הבקשה הבאה.

אציין שח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) נכח בחדר לאורך כל הדיון (ח"כים אחרים נכנסו ויצאו), אך לא פצה פה, לא שאל ולא היה מעורב. מידי פעם פיהק, הסתובב, דבר בטלפון, סימס והשתעמם. ניכר היה שנכח רק כדי להצביע ולהשיג רוב לקואליציה. לפני שהחל הדיון שמעתיו שואל את מנהל מרכז ההשקעות לצורך מה הוא הגיע, וכשנאמר לו שלצורך אישור המענק לאינטל, אמר ח"כ טופורובסקי: אנחנו נדאג שזה יאושר. ובכלל, אם יש משהו שאתה צריך, דבר איתי. אני אעזור. משמע – ח"כ טופורובסקי סוגר עניינים לפני הדיון, ואם כן, לשם מה להשמיע דברים לפרוטוקול? העיקר שהבקשות יאושרו.

50 מיליון לרשות ההגירה, או: את מי סולומון מרשה לעצמו לבקר?

הבקשה הבאה שנדונה, בקשה מס' 245-246, עוסקת בהעברה של 50 מיליון שקל לרשות האוכלוסין וההגירה לצורך עידוד יציאה מרצון של מסתננים, לצורך הבאת 500 עובדים זרים מירדן לעבודה באילת ולצורך חיזוק הקשרים עם סין-עבודה בלתי צמיתה (עב"צ) לענף התיירות.

לשאלת ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) מהיכן נלקח הכסף, ענה נציג אגף התקציבים כי המקור הכספי הוא תכניות רזרבה – מדיניות הממשלה לעידוד תעסוקה.

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) תהתה כמה כסף הושקע במסתננים בתקציב האחרון, טענה שבוועדה אושרו כבר מאות מיליונים בנושא זה ובקשה לדעת כמה הוקצב להקמת בתי מעצר ובתי כלא וכי מספירה של הנתונים עולה שעברנו מזמן את המיליארד וחצי שקלים, שהיו יכולים להיות מושקעים בפתרונות דיור או בדיור הציבורי למשל. נציג אגף תקציבים ענה כי מדובר בתקציבים ישירים במסגרת ביצוע החלטת ממשלה מס' 960 שעלותה הכוללת 450 מליון שקל.

ח"כ שמעון סולומון (יש עתיד) תהה אף הוא: יש תקציבים אדירים שמושקעים במסתננים והולכים לאיבוד. משרד הפנים יודע שבמסעדות עובדים 10,000 עובדים זרים ורוצים עוד 8,000. למה לא לתת לאנשים לעבוד במקום להביא עובדים זרים מירדן ומסין? אף הוא לא זכה למענה והניף את ידו בתנועה שביטאה יאוש מתפקוד הנוגעים בדבר בממשלה (מדובר במשרד הפנים עליו מופקד שר שאינו ממפלגת יש עתיד, אז ח"כ סלומון מאפשר לעצמו להשמיע ביקורת…).

הבקשה אושרה ברוב קולות הקואליציה.

214 מיליון למשרד ראש הממשלה, או: למה סלומינסקי מרחיק את שפיר ומכבד את גפני?

הבקשה האחרונה שנדונה, בקשה מס' 256 עוררה סערה נוספת. מדובר בבקשה להעברת  214 מיליון שקל ממשרדים שונים למשרד ראש הממשלה עבור פרויקטים כגון מסע, תגלית, מורשת, עידוד ביקורים בכותל, פיתוח כלכלי למגזרי המיעוטים ופיתוח והעצמת הישובים הדרוזים והצ'רקסים.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שאל: מה התקציב הכולל של תכנית מסע ותגלית? מדוע שתלמידי חו"ל של הציונות הדתית יקבלו כסף ואנחנו החרדים לא נקבל כלום? כל מה שקיצצו מהחרדים עבר לציונות הדתית והאוצר יודע את זה וזאת שחיתות.

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) מצטרפת לתמיהות של ח"כ גפני ושואלת מה מספר התקנה של מסע ותגלית. כשעונים לה שמספרה 045110 היא אומרת שאי אפשר לראות מה התקנה כוללת ומבקשת פרוט. בנוסף טוענת שאין קשר בין מסע ותגלית לבין ארכיון המדינה, שהוא סעיף נוסף באותה בקשה, ומקשה: למה להביא לאישור בהעברה אחת נושאים כל כך שונים? תביאו נושא אחד לדיון בכל בקשה. מהדרך הזאת יוצא שאם יש חילוקי דעות ויש ח"כים שרוצים לאשר נושא אחד אבל מתנגדים לאחר, יצביעו בסופו של דבר בעד אישור הבקשה רק בגלל סעיף אחד, על אף שמתנגדים לשאר. זו לא צורת עבודה תקינה.

ח"כ אלעזר שטרן (קדימה) מוסיף ומקשה. קראו לנו למשרד האוצר. נכחו בפגישה גם זהבה גלאון ומרב מיכאלי, סתיו שפיר לא הייתה. ישבנו עם הממונה על התקציבים ואמרנו שאנחנו רוצים לשפר את נוהלי העבודה עם האוצר. אמרנו: אתם שולחים לוועדה נציגים עם משימות קשות, אבל אל תעשו מאיתנו צחוק. סתיו צודקת בטענותיה. הבעיה שלי היא לא התוכן אלא התרבות.

לנוכח דברים אלו אמר היו"ר, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): גם אני חש לא בנוח. בקשתי בזמנו ישיבה על מסע ותגלית, הגיעו כל הנציגים והיה דיון מעמיק. כל מי שהגיע לארץ עם איזו שהיא מסגרת משוחרר לכל התנאים.

כאן הזדעק ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וצעק באומרו בין היתר: לא נכון. גנבתם את הכסף מהחרדים. אנשים מושחתים יושבים שם, מראש הממשלה ומטה. אתה יו"ר הוועדה הכי חשובה בכנסת, איך אתה מתנהג? איך היועץ המשפטי לממשלה לא מתערב כדי להפסיק את השחיתות. ועוד כהנה וכהנה זעקות שבר.

מעניין שדבריו הבוטים כלל לא הכעיסו את היו"ר, שנהג עימו בשלוות נפש ונתן לו לצעוק ללא הרף. אמרתי בליבי: אילו מדובר היה בח"כ סתיו שפיר, היו"ר היה קוטע אותה באחת ומורה להרחיקה מהחדר, כפי שארע פעמיים בעבר על דברים פחות בוטים. ברור שיש כאן איפה ואיפה. אין זאת אלא שהיו"ר נזהר בכבודו של יו"ר הוועדה לשעבר, במיוחד כאשר ישנן שמועות שראש הממשלה מתקרב לחרדים לאחרונה – והראיה היא שרוה"מ עיכב את חקיקת חוק הגיור שהחרדים מתנגדים לו -ושנתמך על ידי מפלגת הבית היהודי.

תשפטו בעצמכם: האם אנו צופים בפוליטיקה חדשה או ישנה?

הבקשה אושרה ברוב הקואליציה, אך תהיה רוויזיה (דיון חוזר) בישיבה הבאה.

**

מילות סיכום: אושרו בקשות בהיקף של כ- 1.75 מיליארד שקל ועוד היד נטויה לאשר הבקשות שהיו על סדר היום וטרם נדונו. שאלתי את עצמי, כמו תמיד, מהיכן נלקח הכסף, האם המטרות המתוקצבות אכן ראויות ומה אפשר היה לעשות עם 1.75 מיליארד שקל במציאות בה קיימים סדרי עדיפויות שונים אצל קובעי מדיניות שאינם מנותקים מצרכים בסיסיים של  הציבור.

[מבין חברי הכנסת, מיכל רוזין וזהבה גלאון הגיעו לקראת סוף הדיון. עוד נכחו: מנהל מרכז ההשקעות ושישה נציגים מאגף התקציבים באוצר.]

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs