האם העברת גז טבעי לערד תציל את מפעל המגבות?
צילום: רבקה-שלומה לוין

האם העברת גז טבעי לערד תציל את מפעל המגבות?

ועדה: ועדת הכלכלה; נוכחים: רוברט אילטוב, אבישי ברוורמן, תמר זנדברג, דב חנין, איילת שקד

ביום ב' (03/11/14) כונסה ועדת הכלכלה באולם נגב לדיון בנושא משבר התעסוקה וסגירת מפעלים בערד. לפני מספר ימים נסגר מפעל המגבות בערד ועובדיו – כ-200 איש – פוטרו. לפני כן פוטרו גם עובדי פלקסטקוניקס (שלוחה של אלביט). בימים אלה לשכות התעסוקה בארץ שובתות, אולם הלשכה בערד פתוחה בנוהל חרום ומקבלת את מפוטרי מפעל המגבות. אלא שעדיין אין תשובה לבעית התעסוקה בעיר.

האולם היה מלא מקצה לקצה. נכחו העובדים המפוטרים הזועמים, מנכל"י מפעלים, ראשי ערים בנגב, חברי כנסת, ואנשי תקשורת רבים. דיון הוועדה אף שודר בשידור ישיר בערוץ הכנסת.

את הדיון פתח יו"ר הוועדה, אבישי ברוורמן: הבעיה שנמצאת מולנו אינה רק בערד, אלא בכל הנגב. אני מאמין כי עתיד ישראל הוא בתעשיה. נאספנו לדון על מנת שהסיפור של ערד לא יחזור בעוד ערים. אנחנו נכנסים לצמיחה. הובטח כי יוקם מפעל אסם בערד ואכן העובדים במפעל אסם בקרית מלאכי לא יפוטרו. אסם מבקשת סיוע של 40 מיליון שקל להקמת המפעל.

המשיך אחריו ח"כ דב חנין: האנשים בערד צופים בנו בתקווה! העובדים במפעלים בערד רובם מעל גילאי 40-50 ויום יבוא יפוטרו עקב גילם, ערד צריכה זריקת עזרה! חנין מברך על הקמת מפעל של אסם בערד, אך זה יהיה רק בעוד שנתיים, ומציע בינתיים לתת כמה מיליוני שקלים כדי להחזיר את מפעל המגבות לחיים. מגבות ערד, לדבריו, הם מוצר מעולה הידוע ברחבי העולם, ולכן יש טעם להשקיע במפעל. בנוסף, הוא מציע גם לפתח את התיירות בעיר הידועה כעיר מרפא לחולי אסטמה.

יו"ר שדולת ההיי טק בכנסת, ח"כ רוברט אילטוב, הכריז שערד היא עוגן בנגב. לוועדת הכלכלה יש כח, עזרנו למפעלים רבים ונעזור גם כאן.

טלי פלוסקוב, ראש העיר ערד המכהנת בתפקיד בקדנציה שנייה (ישראל ביתנו) הצטרפה לדיון: אני אישית מתרגשת שנושא הדיון הוא ערד, זה מחמם את הלב. סגירת המפעלים אינה דבר חדש, זה תהליך קיים שממשיך. פלוסקוב אומרת שבמדינה נהוג שעד שמישהו לא נהרג בכביש לא מדברים על סכנות בכביש, וקוראת לפעול בהקדם: בעיר הושקעו מיליונים לפיתוח, אך לא לפיתוח התעסוקה ואם לא נמצא עכשיו פתרון לעניין התעסוקה, עוד שנתיים לא ישארו תושבים בעיר, כך שכל ההשקעה תתבזבז.

כאן פרץ ראש עיריית דימונה: לחדש את עבודת מפעל מגבות זה כמו לתת אקמול לחולה סרטן! עלינו להגיד לשר הכלכלה, בואו נרד לערד ביחד. אנחנו חייבים בערד תעסוקה הולמת!

איילת שקד הציעה להעביר גז טבעי לערד שיסייע להחזקת המפעל, ונענתה ע"י יו"ר הוועדה: שנה שאני אומר ללפיד ובנט להעביר גז במשאיות ואיפה והגז המיוחל?! לקראת סוף הדיון פרץ ויכוח רועם בין ח"כ תמר זנדברג לשקד. זנדברג: תוקפים את העוזבים לברלין, אבל כשמפעלים מועברים מישראל לירדן ותורכיה (מפעל המגבות מועבר לירדן) כאילו אין בעיה בדבר! איילת שקד: מספיק עם השקר שלך! אנחנו עוזרים ונעזור לערד, גם אנחנו וגם ישראל ביתנו. כולנו נדאג לערד. אם היה אכפת לך מתושבי ערד היה אכפת לך משדה בריר (מכרה פוספטים מוצע), זאת עוד תעסוקה לתושבי העיר!

בסיום הדיון, הכריז אבישי ברוורמן: נדאג שראש הממשלה ימנה שר שיטפל בחיבור צינור הגז לערד. אני אישית אעקוב אחרי זה.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs