"אבל, אבישי, לא הצבעתם": כך אושר לבתי הזיקוק לשווק גז טבעי

"אבל, אבישי, לא הצבעתם": כך אושר לבתי הזיקוק לשווק גז טבעי

ועדה: ועדת הכלכלה; נוכחים: רוברט אילטוב, יעקב אשר, אבישי ברוורמן, תמר זנדברג, חנא סוייד, מיכל רוזין, איילת שקד

הישיבה בנוגע להצעת החוק של חברי הכנסת רוברט אילטוב ואיילת שקד – תיקון מס' 6 לחוק משק הגז הטבעי – נפתחה (05/11/14) בדברים של אילטוב בנוגע לעידוד התחרות שיכניס התיקון הנ"ל. ח"כ תמר זנדברג (שאינה חברת ועדה אך נכחה בדיון, וניתן לומר כי היתה האופוזיציה הערנית היחידה) ענתה לו שהכנסת גופים מונופוליסטים מתחום אחר אינה מספיקה. אילטוב בתגובה טען כי כל שחקן שמעוניין יכול להכנס לתחרות בשוק.

אחר הדברים האלה פצח יו"ר הוועדה ברוורמן בנאום בנוגע ליוקר המחייה וחשיבות התחרות להורדת מחירים לצרכנים תוך שהוא מאשים (בטונים גבוהים) את משרדי הממשלה בחוסר תאום ואוזלת יד בנוגע להסדרת משק הגז לאורך השנים. בנוסף, הוא צעק (נראה כי לצרכים רטוריים בלבד) על נציג התאחדות התעשיינים, על כך שהוא לא הבין מה עמדתם בנושא. הנציג ענה לו כי הם תומכים בתיקון לחוק.

לאחר מכן עבר הדיון לעמדת משרדי הממשלה בנושא. נציג משרד התשתיות הביע את עמדת משרדו כי ההצעה טובה והמשווקים לגיטימיים (זאת לאחר שח"כ זנדברג שאלה אותו האם עמדתם היא שאין בעיה עם הצעת החוק או שהם חושבים שהיא טובה). גם נציגי משרד האוצר והממונה על ההגבלים העסקיים הציגו עמדות התומכות בהצעה, כאשר מחלוקת עיקרית יחידה נתגלעה ביניהם בעיקר בנוגע לתחנות התדלוק, שם ביקש האוצר להגביל כל שחקן למקסימום 25 אחוז מתחנות התדלוק בשוק. מכאן התגלגל דיון בעיקר בין נציגי משרדי הממשלה (אוצר, משפטים והממונה על ההגבלים העסקיים בעיקר) בנוגע לניסוחים ושינויים של סעיפים קטנים בהצעה (בין היתר סנקציות מנהליות מול סנקציות פליליות נגד חברות שיפרו את תנאי הרגולטור), כאשר היו"ר ברוורמן טורח להגיד להם אחת לכמה דקות שאף אחד לא מבין על מה הם מדברים, עד שהוא מחליט להוציא את הישיבה לחמש דקות הפסקה כדי שמשרדי הממשלה ילבנו ביניהם את הדברים ויגיעו להסכמות על הנוסחים. בתווך נערכו שתי הצבעות על סעיפי ההצעה כאשר כל הח"כים הנוכחים, פרט למיכל רוזין, מצביעים בעד. בשום שלב לא נראה כי חברי הכנסת מוטרדים (פרט אולי לח"כ זנדברג שכבר עזבה את הדיון בשלב זה). למעשה, איש סביב לשולחן לא נראה מוטרד או מתעניין באופן מיוחד. נציגי החברות לא אמרו מילה, ורק נציג התאחדות התעשיינים ענה לשאלה של ברוורמן בנוגע להשגות שיש להם בלאו. קיראו את הפירוש המלא להצעת החוק

לאחר ההפסקה (ממנה לא שבו ח"כ יעקב אשר ומיכל רוזין) סיכמו ביניהם משרדי הממשלה את הדברים וברוורמן ציין כי כל תיקון נוסח שיהיה בעתיד הוועדה מקבלת. בכך הוא התכוון לנעול את הישיבה, אלא שאז קרא לעברו אחד היושבים במעגל החיצוני: "אבל אבישי, לא הצבעתם [סופית] על ההצעה". אז נזכר ברוורמן להעלות את ההצעה להצבעה כלאחר יד, כל הנותרים (חברי הכנסת שקד, אילטוב, סוייד והוא עצמו) הצביעו בעד ובכך הסתיימה ישיבה לא סוערת ולא מעוררת מחלוקת שנראה כי התקיימה בעיקר לפרוטוקול.

 דיונים קודמים בהצעת החוק:

הצעת חוק משק הגז הטבעי (תיקון מס' 6) (מכר ושיווק של גז טבעי על-ידי מזקק נפט), התשע"ד 2014 היא חלק מהחוקים הנמצאים במעקב המשמר החברתי בחורף 2015.

לחצו על התמונה למידע נוסף.

חוקים-במעקב-צמוד-באנר

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs