מצב קשה אך יציב: התקציב כברומטר לדמוקרטיה הישראלית

מצב קשה אך יציב: התקציב כברומטר לדמוקרטיה הישראלית

הדיונים בחוק התקציב וחוק ההסדרים הם הזדמנות טובה לבדוק את הדופק של הדמוקרטיה שלנו. ובכן: מצבה קשה אך יציב.

התנהלות הממשלה בעניין התקציב היא עדות למצבה הקשה של הדמוקרטיה שלנו. עבור הממשלה, הכנסת היא רק מכשול בדרך לאישור התקציב, והקואליציה היא המוציאה לפועל – בלי שום סימני שאלה או תהיות. כי מה זה משנה לשר האוצר וראש הממשלה שהכנסת היא בעצם בית הנבחרים של החברה הישראלית והמקום שבו צריכה להישמע עמדת הציבור באמצעות נבחריהם?

היציבות של המצב הדמוקרטי הקשה במחוזותינו באה לידי ביטוי בדורסנות של הממשלה כלפי הכנסת. פרסומי המשמר החברתי על פעילות ועדת השרים לענייני חקיקה כבר הראו כיצד הרשות המבצעת דורסת את הרשות המחוקקת בסיועה של הקואליציה, המשמשת כקבלנית הביצוע של החלטות ועדה זו. אולם אין זה תירוץ להימנע מהשמעת ביקורת על התנהלות הממשלה בעניין התקציב: הצבעה על התקציב, מסמך המדיניות המקיף והמשמעותי ביותר של המדינה, מבלי שלאף אחד מחברי וחברות הכנסת יש מושג מה כתוב בו, היא הפקרת הסמכות של ניהול העניינים הציבוריים מנבחרי הציבור אל שורה של פקידים ובעלי עניין שהאינטרס הציבורי לא עומד בראש מעייניהם.

הסוגיות המרכזיות הנוגעות לתקציב אינן נידונות או נקבעות בזירה הציבורית אלא מאחורי הקלעים, כפי שגם ניכר מהרטוריקה של דמויות בולטות בקואליציה. יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, אמר אתמול בדיון בוועדת הכנסת כי ייעשו מאמצים להגיע להסכמות, וגם יו"ר ועדת הכספים הביע רצון לסגור הכל באווירה נינוחה לפני ההגעה לוועדה. "הסכמות" אלו נעשות בפורומים סגורים והרחק מהעין הביקורתית של הציבור; אותם פורומים הם בדיוק הרגל בדלת שהאינטרסנטים רוצים לתקוע: מקום להיות בו ולהטות את מקבלי ההחלטות לטובתם.

החדרים הסגורים הם גם המקום שבו האינטרסים הציבוריים מועלים קורבן בעבור האינטרסים הפוליטיים. קידום תכנית מע"מ אפס, למשל, שבעבורה כבר הסכים שר האוצר לוותר על יוזמות החקיקה האחרות של נבחרי מפלגתו, עלול להיות המקדש שבו יוקרבו המהלכים השנויים במחלוקת בחוק ההסדרים: מיסוי תיירות המרפא, וסיכום על הפרוייקטים המתוקצבים של קק"ל.

מצבה הקשה והיציב של הדמוקרטיה הישראלית הוא מצב שצריך לתקן לא רק כדי שנוכל להתהדר בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אלא בעיקר כדי שהדמוקרטיה – על נבחרי הציבור הפועלים בה – תשרת את מי שהיא אמורה לשרת: את הציבור.

עוד על התקציב:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs