גם הפעם: רק ח"כ 1 מתוך 13 בדיון על עתיד חיפושי הגז והנפט, מול נציגי החברות

גם הפעם: רק ח"כ 1 מתוך 13 בדיון על עתיד חיפושי הגז והנפט, מול נציגי החברות

ועדה: ועדת החוקה, חוק ומשפט; נוכחים: אורי מקלב; נעדרים: קארין אלהרר, ג'מאל זחאלקה, יריב לוין, שולי מועלם-רפאלי, משה מזרחי, אברהם מיכאלי, מרב מיכאלי, אורית סטרוק, אברהים צרצור, עדי קול, דוד רותם, אלעזר שטרן

ועדת החוקה התכנסה שלשום (יום ג, 11/11/14) שוב להמשך הדיונים בתיקון המוצע לפקודת השותפויות. כבעבר, גם הפעם נוכחות הח"כים של הוועדה הייתה דלילה עד לא קיימת, למעט ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) שמלווה את הדיונים הללו לכל אורכם. שאר חברי הוועדה לא טרחו להגיע – מה שלא ניתן להגיד על בעלי העניין מטעם השותפים הגדולים (רציו, אבנר קידוחים והזדמנות ישראלית) והשותפים הקטנים יותר. מהצד של המדינה, נוסף על ח"כ מקלב, בלטו בדיון אבי ליכט ממשרד המשפטים והעוזרת המשפטית של ועדת החוקה ניצן רוזנברג.

התיקון המוצע לפקודת השותפויות, מסובך ומורכב ככל שיהיה, עושה רושם כמיטיב עם המדינה והציבור – ולו רק בגלל ההתנגדות וחוסר הנוחות שהוא מעורר בשני המרכיבים העיקריים של שותפויות הגז והנפט, השותף הכללי (החברות הגדולות ובעלי הבית) והשותף המוגבל (אנשים פרטיים מצד אחד, ואנחנו הציבור מהצד השני דרך המוסדיים). שני הצדדים הרבו להעלות במהלך הדיון את חששם מהנזק הכלכלי והפגיעה בשליטה שלהם על השותפות שיגרמו כתוצאה מהשינוי – והמדינה מצידה סתרה את רוב הערותיהם בתקיפות הוגנת. לדוגמא – המדינה בהצעתה מנסה לקרב את מבנה השותפויות למבנה של חברה ציבורית, כולל ביטול דמי מפעיל/ניהול קבועים ולהחליפם בהחזר הוצאות, הגבלת הסכם הניהול בזמן והשארת תמלוג העל לשותף הכללי. השותפים הכללים דואגים מהפגיעה המיידית בתשלומי דמי הניהול הקבועים שהיו רגילים אליהם עד היום – השותפים המוגבלים חוששים שלמימון ההפסדים של השותף הכללי הוא יעמיס הוצאות על החזרי ההוצאות או יעלה את תמלוג העל. לטעמי היה נראה ששני הצדדים מפריזים בחששם וחושבים אך ורק על עצמם.

הדיון היה ארוך ומורכב, חבל שנציגינו בכנסת לא טרחו להגיע ולהשתתף – חיפושי הגז והנפט, כמו גם התגליות, הם בעלי השפעה מכרעת על רווחת עתידנו וכלכלתנו הציבורית. השארת ח"כ מקלב כצדיק יחיד בסדום האינטרסים, לוביסטים ובעלי העניין היא לא עניין של מה בכך. עמדתם האיתנה והבטוחה של משרדי האוצר והמשפטים לצידו של מקלב מבורכת, ומי יתן וזה ימשיך כך.

>>> הדיון הקודם בנושא: מי יפקח על חיפושי הנפט העתידיים? ההחלטה בידי ח"כ יחיד ולוביסטים נסתרים

>>> מאגר חוקים בקנה: קראו את פירוש הצעת החוק בשפה פשוטה

נגישות
גם הפעם: רק ח"כ 1 מתוך 13 בדיון על עתיד חיפושי הגז והנפט, מול נציגי החברות | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs