החוק לא נאכף בגלל "בעיות מיחשוב": תחלואי הדמוקרטיה בוועדת הכספים

החוק לא נאכף בגלל "בעיות מיחשוב": תחלואי הדמוקרטיה בוועדת הכספים

ועדה: ועדת הכספים; נוכחים: עמר בר-לב, זהבה גלאון, משה גפני, בועז טופורובסקי, יצחק כהן, דב ליפמן, יעקב ליצמן, שמעון סולומון, ניסן סלומינסקי, חמד עמאר, רינה פרנקל, מיקי רוזנטל, אלעזר שטרן, עפר שלח, סתיו שפיר; נעדרים: קארין אלהרר, מיכל בירן, גילה גמליאל, אחמד טיבי, זבולון כלפה, חיים כץ, עליזה לביא, אלכס מילר

קופת המיליארדים שמחזיק האוצר, נציגי הקואליציה שנכנסים רגע לפני הצבעה, חובת הדיווח שאינה מחויבת: מעמדה של הכנסת כפי שמשתקף בשני דיונים רצופים

הדיון שנערך אתמול (ג', 18/11/14) בוועדת הכספים של הכנסת, בנוגע להעברות תקציביות ולהתקשרויות של משרדי הממשלה עם ספקים חיצוניים היה דוגמא חזקה וכואבת של חלק מתחלואיה של הדמוקרטיה הישראלית.

על פניו, היה דיון ראוי – חברי הכנסת שמעו סקירה מפורטת (במגבלות הביטחון, הצנזורה ושאר ירקות..) של בקשת ההעברה של 455 מליון שקל לתקציב הבטחון: 165 מליון מתוכם למען הפרטת תע"ש, 100 מליון יוקדשו לטובת פינוי והעברת מחנות צה"ל לנגב, 40 מליון ישמשו לעזרה בקליטת חיילים חרדים במסגרת החוק לשוויון בנטל. שאר הכסף, כ-150 מליון שקל, ייעודו נשאר חסוי!! המקור של הכסף אגב – ברזרבות שמחביא משרד האוצר תחת הסעיף "שונות", מעין "קופה קטנה" של כסף שמגיע מתמחור יתר של שלל פרויקטים מידי שנה, תוך הסתמכות (במקרה או שבכוונה..) על כך שהם לא יושלמו ואז יהיה ניתן להשתמש בכסף הזה לצרכים שונים ומשונים, חלקם חסויים. השנה תחת סעיף זה נרשמו כבר 4 מיליארד שקל!!!

שלושה "נערי האוצר" שהציגו את הנושא חטפו אש מכל הכיוונים בנוגע לסעיף הנ"ל – מתקפה משולבת ורהוטה מסתיו שפיר, שהפגינה שליטה בחומר וניכר היה שהנושא קרוב לליבה; דרך משה גפני, שהיה הרוח החיה בישיבה עם שלל בדיחות, אימרות שפר ושאלות נוקבות, למרות שקשה היה להשתחרר מהתחושה שהיכרותו הטובה עם הנושא ולשונו המושחזת שכוונה גם לאוצר וגם לחברי הקואליציה לא מנעה ממנו בעבר לעשות את אותם שטיקים; ועד זהבה גלאון, שגם כן התרעמה על הנושא. ובכלל, הייתה תחושה שנבחרי הציבור הולכים לעמוד פה על שלהם ולא לתת להעברה גדולה, חסויה ולא ראויה כמו זו לעבור.

או אז זקפה(או הנמיכה) הדמוקרטיה את פרצופה המכוער – לאחר כל הצעקות, בעת ששעת ההצבעה התקרבה, עלו ובאו חברי כנסת עלומים (מהקואליציה) מכל פינות המשכן למען לתת כתף בהצבעה – איילת שקד (הבית היהודי) עשתה סיבוב, רינה פרנקל (יש עתיד) התיישבה, יצחק כהן מש"ס נעלם מהמקום ועפר שלח (יש עתיד) סכר את פיו! בהצבעה כולם התיישרו – נציגי הקואליציה הצביעו בעד וההעברה אושרה.

מעבר לתחושה הלא נעימה שכל הצעקות, טענות, מענות וגיחוכים היו רק למטרות של העברת זמן, בלטה מאוד היעדרותם של חברי ועדה קבועים רבים – שבמקומם הגיעו חברים אחרים מאותה מפלגה למען לתת קול במקומם. ממש כאילו חברות בוועדה איננה משימתו הפרלמנטרית וייעודו הציבורי של כל ח"כ, אלא מעין מטלה מפלגתית שיש לתת בה כתף מידי פעם בפעם: רינה פרנקל, משה גפני, מיקי רוזנטל, עמר בר-לב ועוד כמה פשוט לקחו חלק מלא/חסר בישיבה, כולל בהצבעה. היעדרותם של הח"כים מהליכוד בלטה במיוחד.

דיון חשוב ללא תוכן ממשי

הדיון בהמשך, שנסב סביב התקשרויות משרדי הממשלה עם ספקים חיצוניים וחובת הדיווח של המשרדים השונים על התקשרויות אלו (שעוגן בחוק לפני כשנה!) היה מקומם עוד יותר. ראשית כי רוב הנוכחים "נמלטו" מהמקום מיד בסיום ההצבעה, והשאירו בחדר רק את יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי יחד עם סתיו שפיר, מיקי רוזנטל ועיסאווי פריג' (מיוזמי הדיון). שנית – כי הדיון היה מאוד חשוב, אך עם זאת כל כך נטול שיניים.

התקשרויות המשרדים עם ספקים, וחובת הדיווח על התקשרויות אלו, הם מרכיב אלמנטרי שראוי שיהיה גלוי – על כך הסכימו כולם, כולל נציגת משרד המשפטים שהציגה את תמונת המצב העגומה. יכולת הביצוע של החוק כלשונו, אכיפתו על אלו שלא מבצעים והסיבות לחוסר הביצוע – זה המוקש, ופה התגלתה הדמוקרטיה שוב במערומיה. החוק כבר קיים, רק איננו נאכף כלל. תשובת משרד המשפטים, על בעיות של מחשבים, פגמים בתוכנה ושלל סיבות מופרכות נוספות היו מביכות, ואי המצאות שרים רלוונטיים בדיון לתת תשובות ברורות למדוע אינם מספקים את המידע עיקרה את הדיון מתוכן ממשי.

סיכום הדיון קבע שבינואר 2015 יפורסמו נתוני 2014, באחריות משרד המשפטים, שיעדכן את הוועדה איך מתקדם הנושא – והוועדה תכנס דיון בנושא לקראת פברואר 2015 לראות מה המצב בתחום. נעקוב, נחיה – ונראה!

לקריאה נוספת:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs