משרד החינוך טעה בחישוב המשכורות, ולאחר שנים משך עשרות אלפי שקלים מחשבונות המורים

ועדה: ועדת החינוך, התרבות והספורט; נוכחים: שמעון אוחיון, תמר זנדברג, שלי יחימוביץ', עמרם מצנע, עיסאווי פריג'

משרד החינוך לא מוצא את הידיים ואת הרגליים עם שינויי השכר, ומי שמשלמים על כך את המחיר הם המורים והמורות. כך עולה מדיון ועדת החינוך שהתקיים ביום רביעי (26/11/14) בנושא גבייה אלימה של חובות על ידי משרד החינוך. בדיון התברר שאלימות הגבייה על ידי משרד החינוך הגיעה עד כדי התערבות בקופות הגמל של חלק מהמורות.

הדיון בנושא נערך לבקשתה של ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), אליה הצטרפו גם ח"כ תמר זנדברג (מרצ) וח"כ עפו אגבארייה (חד"ש), בעקבות פנייה של שירי גולצאקר, מורה בבית ספר יסודי, אל חברת הכנסת יחימוביץ' ובעקבות הפרסומים על התנהלות משרד החינוך בגביית הכסף. המקרה הפרטי של גולצאקר כמו גם מקרים נוספים שהתפרסמו בעיתונות הם לא מקרים בודדים, אלא התנהלות ממנה סובלים כ-500 מורים ומורות שנדרשים להתמודד עם גבייה אלימה של כסף ממשרד החינוך, ועוד כ-10,000 מורים ומורות שצריכים לקבל מהמשרד כסף המגיע להם בעבור עבודתם.

תכנית "אופק חדש" במשרד החינוך כללה גם שינויים בחישוב השכר למורים ולמורות, ומשום כך דרשה עדכוני שכר לכל המורים במשרד. במקרים רבים, כך מתברר, טעויות חישוב הובילו למשכורות גבוהות מדי או נמוכות מדי שניתנו במשך שנים ללא ידיעת המועסקים. כעת, יותר משש שנים אחרי כניסת התכנית לתוקף, דורש המשרד את הכסף, שבמקרים מסוימים הצטבר, לפחות על פי משרד החינוך, לסכומים של 200 אלף שקל. על פי דברי נציגת המשרד בדיון, כ-500 מורים ומורות נדרשו להחזיר כספים עקב טעויות חישוב, בעוד של-10,000 המשרד צריך להחזיר כסף.

הדיון עסק, כאמור, בגבייה האגרסיבית של החובות על ידי משרד החינוך. את המונח "חובות" צריך לשים כאן בתוך הקשר מאוד ברור: לא מדובר במורים ומורות שגנבו או לקחו הלוואה ולא החזירו. מדובר בכאלה ששכרם עודכן באופן לא מתאים לסיכומי שכר בין המורים לבין בתי הספר ובכאלה ששכרם עודכן באופן מוטעה כלפי מעלה.

שירי גולצאקר, מחנכת בבית ספר יסודי בהרצליה סיפרה בדיון בכאב רב את אופן ההתנהלות של משרד החינוך: "במשכורת חודש ספטמבר, ללא כל התראה מוקדמת, הופיע לי 0 שקלים, 0 שקלים בבנק ובנוסף משכו לי מקרן ההשתלמות 14 אלף שקל. לא הוחזרו לי הכספים שנגבו מקרן ההשתלמות וגם לא שעות ההשתלמות בעבור העלייה בדרגות". היא סיפרה בדיון כי כאשר פנתה למשרד החינוך אמרו לה "כולו 18 אלף שקל, יש כאלה עם חוב יותר גדול".

יו"ר הוועדה, ח"כ עמרם מצנע (התנועה), ניסה להבין את גביית החוב באמצעות משיכה מכספי קרן ההשתלמות: "האם מדובר בנוהל, ואם לא, איך קורה שנכנסים לקרן ההשתלמות של המורה וגובים את הכסף משם?", שאל. תשובות נציג החשב הכללי לא היו מספקות: "אין נוהל כזה, אך לפעמים יש טעויות". תשובה תמוהה, בהתחשב בעובדה שהוא טען בדיון שהגבייה נעשית באמצעות מערכת המחשוב של המשרד.

גולצאקר אמרה בדיון שבמשרד החינוך איימו עליה שלא תדבר על העניין בפומבי. סביר מאוד להניח שהמשרד איים באותו האופן גם על מורות אחרות. מי שסייע להביא את הנושאים הללו לידיעת הציבור הוא יוסי שניידר, שאישתו היא מורה שהתבקשה להחזיר כמעט מאה אלף שקל. הוא סיפר שמשרד החינוך איפס לאשתו את הדרגה שלה ואת שכרה לאחר שבע שנים של עבודה כמורה. בראיון שנערך עימו ב"הארץ" סיפר שניידר: "חיינו לפי המשכורות של שנינו, אני לא יכול לבוא ולומר לבנק שחייתי מעבר ליכולות שלי כי לא ידעתי ולבקש הנחה במשכנתא למשל. נוסף על כך אני גם לא יודע כמה היא תרוויח בקרוב, הנושא נמצא בבדיקה ואין תשובות, אז אנחנו גם לא יכולים לתכנן קדימה את החיים שלנו. בגלל שהטעות נמשכה 7 שנים, הקריירה של אשתי התעכבה שבע שנים, וזה אומר שגם בעתיד ההתקדמות שלה בדרגות השכר מתעכבת".

נציגים של משרד החינוך והסתדרות המורים אמרו בדיון שהושגה הסכמה לפיה תקפא הגבייה של כל מי שחייב מעל 10,000 שקל בעקבות סיכום ביניהם. לאלו החייבים פחות, הגבייה נמשכת. נציגי משרד החינוך ניסו לתאר בדיון תמונה כאילו הסיפור של גולצאקר הוא מקרה פרטי, על אף שידוע שלא כך הדבר.

יו"ר הוועדה מצנע סיכם את הדיון בדרישה להבין איך המשרד גובה את הכסף, ומהם הנהלים ביחס לגבייה מקרנות ההשתלמות. כמו כן ביקש מצנע להקפיא את גביית הכספים כך שהנושא לא יטופל באופן פרטני מול כל מורה ומורה.

מדברים שנאמרו לאחר הדיון ולא לפרוטוקול ניתן להבין כי נעשתה פנייה לשר החינוך, וכי תשובתו הייתה שזה לא בסמכותו, ושמדובר בעניין של הפקידות. התשובה של השר הכעיסה מאוד את המורים, ובצדק. לשם מה יש שר חינוך, אם לא לטפל, בין היתר, בבעיות מסוג זה?

המקרה הפרטי של גולצאקר ומקרים רבים נוספים של מורים ומורות אחרים הוא לא רק מכעיס וקשה עבורם ברמה של ההתמודדות עם הקושי הכלכלי ועם הקושי של אטימות המשרד. מקרים אלה אף מצערים עוד יותר מכיוון שהם לא מעודדים את המורים לעתיד לבוא למשרד החינוך, פוגעים במורים הקיימים ושוחקים אותם.

לקריאה נוספת:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs