רגע לפני הבחירות, עדיין אין תשובות לתושבי גבעת עמל

ועדה: ועדת הפנים והגנת הסביבה; נוכחים: ניצן הורוביץ, דב חנין, משה פייגלין, מירי רגב, איילת שקד

ביום ב' האחרון (01/12/14) התכנסה ועדת הפנים על מנת לדון בהצעת חוק בנוגע לדיור חלופי לתושבי שכונת גבעת עמל. לאחר מלחמת השחרור מדינת ישראל העבירה תושבים מדרום העיר לשכונה, אך מעולם לא הסדירה את ההתיישבות בה. משנת 1961 השטח נמצא בבעלותם של יזמים פרטיים. במהלך השנים השטח עבר מספר ידיים וכיום הוא בבעלותו של איש העסקים יצחק תשובה שדורש לפנות את תושבי השכונה.

בראש הוועדה עמדה ח"כ מירי רגב (הליכוד) אשר הגיעה לדיון במחשבה כי כל המעורבים בה מסכימים על שלוש השאלות העיקריות: מי אחראי לפצות את התושבים? למי בדיוק מגיע פיצוי? וכמה פיצוי מגיע לכל תושב? בפועל, חוץ מעל השאלה הראשונה, משתתפי הדיון לא התכוננו מראש ולא הגיעו להסדרים. יושבי הוועדה כולם הסכימו עם העובדה כי מדינת ישראל היא האחראית למצב בגבעת עמל, אך היזמים הפרטיים הם אלה אשר מחויבים לפצות את התושבים. זאת מכיוון שלאורך השנים מדינת ישראל הקציבה ליזמים סכומי כסף מכובדים לטיפול בסוגיית הדיור של התושבים.

פרט שמאוד בלבל את יושבת ראש הוועדה הוא העובדה כי אחד המשרדים הרלוונטיים ביותר לדיון – משרד השיכון והבינוי – לא שלח אף נציג. פרט זה מאוד הכעיס את תושבי השכונה אשר הגיעו להשקיף על הוועדה. הדבר רק הוסיף לתחושותיהם כי המדינה לוקחת בקלות ראש את צווי הפינוי שמרחפים מעל ראשיהם.

הגופים אשר התנגדו להצעת החוק הם משרד האוצר, שלטענתו הצעת החוק אינה ברורה והדבר מונע ממנו לגבש הצעה תקציבית, ומשרד המשפטים, גם הוא טוען שהצעת החוק לא ברורה כלל ושאי אפשר לאשר את הצעת החוק עד שזהות הזכאים לפיצוי תתברר. גם האוצר וגם המשפטים טענו כי לא היה ניסיון להגיע איתם לשום הסדר בנושא. יושבת הראש פנתה אל חברי הוועדה בבקשה לגבש הצעה ברורה יותר בשלושת השבועות הקרובים. בשלב זה דיירי השכונה קפצו והוציאו צווי פינוי מכיסיהם וזעקו שאין להם שלושה שבועות מפני שתוך עשרה ימים הם יהיו מחוסרי בית.

נושא הבחירות ריחף בחדר הוועדה, כל משתתפי הוועדה הסכימו שחובה לפעול במהירות על מנת שפירוק הממשלה האפשרי לא יקטע את מלאכתם.

לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי שישב לצידה, יושבת ראש הוועדה הציעה הצעה שכל יושבי הוועדה הסכימו לה. תבוצע הצבעה על הצעת החוק כפי שהיא כתובה במקור ומיד לאחר מכן תוגש רוויזיה על ידי חברת הכנסת איילת שקד ויש להגיע להסדר מיידי עם כל הגורמים הרלוונטיים.

וכך היה, נערכה הצבעה במסגרתה שבעה חברי כנסת הצביעו בעד. מיד כאשר יושבת הראש סגרה את הוועדה קמו תושבי השכונה בניסיון לפנות לליבם של יושבי הוועדה ותוך כדי להפנות אצבע מאשימה כלפי נציגי האוצר והמשפטים.

האירוע המשמעותי ביותר בוועדה התרחש בסיומה, כאשר תושב השכונה בשם כדורי סיפר על חייו בשלושת החודשים האחרונים. הוא מספר כי הוא חי באוהל אל מול הריסות ביתו וכי ביקר כבר פעמיים בבית החולים עם דלקת ריאות. לצערו, גם לאחר שעשה את דרכו לכנסת מלא בתקווה הוא ושאר שכניו חוזרים לשכונה בלי תשובות של ממש על עתידם.

עדויות בנושא משנה שעברה:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs