מרתון החקיקה בחוק למניעת הסתננות הוא הכל מלבד דיון ענייני

ועדה: ועדת הפנים והגנת הסביבה; נוכחים: גלעד ארדן, יעקב אשר, תמר זנדברג, דב חנין, שמעון סולומון, חמד עמאר, יפעת קריב, מירי רגב, מיכל רוזין, נחמן שי, איילת שקד; נעדרים: טלב אבו עראר, דוד אזולאי, ישראל אייכלר, זבולון כלפה, משה פייגלין, רינה פרנקל

רגב לועגת למערכת המשפט, מוציאה ח"כים ועוקצת את יש עתיד; שאר הנוכחים לא נשארים חייבים, ומגבירים את ההתלהמות. כשכולם מודים שהחוק לא מסייע, כל שנותר הן מצלמות הטלוויזיה

ביום ג' (02/12/14) התכנסה ועדת הפנים לדיון בתיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. היום החל בהצגת הצעת החוק בנוכחות שר הפנים גלעד ארדן (הליכוד) ויו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (הליכוד). את הדיון פתחה רגב עם אמירה נחרצת לפיה החוק כפי שהוא – כאשר תקופת המשמורת עומדת על שלושה חודשים בלבד – לא יאושר. היא דאגה להזכיר לכולם (וליועצים המשפטיים בפרט) ש"איננו פוזלים לז'נבה", מכיוון שלישראל נסיבות המחריגות אותה משאר מדינות העולם ולכן איננו יכולים להחיל על עצמנו את אותם תנאים אשר נקבעו באמנות ומנהגים בין-לאומיים.

כמו כן, דאגה רגב להסביר בתחילת הדיון כי עקב פיזורה הצפוי של הכנסת ומסגרת הזמן שנקבעה ע"י בג"ץ, המטרה של הלו"ז הצפוף של הדיונים היא להכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית ביום שני, כדי לא להגיע למצב של פינוי מתקן חולות.

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, פרסם את חוות דעתו על החוק ממש לפני תחילת הישיבה, מה שמנע מרוב הנוכחים בישיבה להתייחס לדבריו. לדעתו, בהצעת החוק קיימות מספר פגיעות חוקתיות אשר צפויות להביא לפסילתו בבג"ץ במידה ולא יתוקנו. לטענתו, הסעיפים הקובעים חובת הפקדת פיקדון בשיעור 20% ממשכורתם של מבקשי המקלט, אשר יוחזר אם וכאשר יעזבו את הארץ, לא יעברו את מבחן בג"ץ. הוא הסכים עם דעתה של רגב שרצוי לפצלם מהחוק המוצע ביחד עם סעיפים דומים המכוונים לאוכלוסיית העובדים הזרים. בנוסף, ציין היועץ שהצעת החוק אינה מבטאת באופן מספק את הזיקה בין תקופת המשמורת בת שלושת החודשים לבין מטרתה – הצורך בבירור זהותם ומעמדם המשפטי של מבקשי המקלט. הוא הדגיש וחזר כי פסיקת ביהמ"ש קבעה בפירוש שכליאה ללא משפט למטרת הרתעה היא אינה חוקתית, ומשום כך היעדר הזיקה בחוק תביא לפסילתו בפעם השלישית בבית המשפט העליון.

עשוי לא לעמוד בבגץ

ההצעה עשויה להיפסל שוב בבג"ץ. שקד, רוזין, ארדן, רגב והיועמ"ש ינון

כעת הזמן להדגיש כי מעמדם של בתי המשפט והיועצים המשפטיים היה מטרה ללעג ולקלס על-ידי ח"כ רגב, אשר הפנתה את חמתה כבר בהצהרות הפתיחה של הדיון כלפי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וגערה בה על ניסיונה, לכאורה, לעשות שימוש בתפקידה כדי לעקוף את הרשות המחוקקת, והזכירה לה כי היא אינה נבחרת ציבור. זעמה של רגב לא עצר במשנה ליועץ, והיא דאגה ללעוג בעקביות לאורך כל הדיון לפסיקות בג"ץ הקודמות הנוגעות לחוק זה, באומרה כי "יש לפתוח למסתננים משרד שידוכים" בתגובה לכל טענה שהועלתה בנוגע להקלת דרישות החוק מהעצורים. גם דעותיהם של היועצים המשפטיים זכו לתגובות תקיפות ומזלזלות בנוסח "דעתך נשמעה אך לא התקבלה". בהקשר זה נציין כי היועץ המשפטי לכנסת והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה לא נסחפו בהתלהמות הכללית ומסרו את חוות-דעתם בנימוס מאופק. המשנה ליועץ אף ניסתה לרמוז לרגב בעדינות כי יש לייחס ערך רב לממלכתיות ולמעמדם את בתי המשפט אשר אינם הבעיה בעניין הנדון. בהקשר זה טענה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) כי ייתכן ומטרתם של מפלגת הליכוד והבית היהודי היא אכן להביא לפסילתו של החוק בפעם השלישית, וזאת כדי להכין את הכר להמשך הקמפיין שהם מנהלים נגד בית המשפט העליון.

מהמרכז למדיניות הגירה נטען כי השהייה במתקן הפתוח צריכה להיות ארוכה משמעותית מהמוצע בהצעת החוק, וכי אין שום מניעה שהרישום יעשה פעם ביומים או שלושה, היות ומטרת המתקן אינה למרר את חייהם אלא לפגוע ביכולתם לעבוד.

עדיף להשקיע בשיקום השכונות מבקידום החוק

הופתענו מעט מגישתם של נציגי שכונות דרום ת"א, אשר עיקר כעסם ותסכולם הופנה כלפי מפלגות המרכז, השמאל וארגוני זכויות האדם, אשר נתפסו בעיניהם כאחראים הכמעט-בלעדיים למצוקתם בשל העתירות הרבות המוגשות על-ידיהם. ניסיונותיהם של חברי כנסת ממרצ ומיש-עתיד להפנות חלק מהאצבעות המאשימות כלפי הליכוד, בטענה שמפלגת השלטון הזניחה את הבעיה ברוב שנותיה, נתקלו באוזניים אטומות מצידם של נציגי השכונות אשר המשיכו לתקוף אותם בצעקות וקריאות ביניים בעידודה של מירי רגב. אין ספק כי הם בין הסובלים העיקריים מהמצב וברור כי כל רצונם הוא במעט שקט ושלווה בשכונותיהם, אולם הם עצמם העידו כבר בתחילת עדותם כי ידוע להם שהחוק המוצע לא ישפר את מצבם, אך הם תומכים בו רק לשם תמיכה בהצהרת המדיניות שפניה לטיפול בסוגיה. חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), נחמן שי (העבודה) ומיכל רוזין (מרצ) חזרו והדגישו כי היה יעיל יותר להשקיע את המאמץ החקיקתי בחוק שידאג לשיקום דרום ת"א, מאשר בחוק המוצע.

דיון ועדת הפנים פנים

שילוב קטלני בין בחירות לשידור ישיר בטלוויזיה. הדיון בוועדת הפנים

מיכל רוזין התייחסה לדבריו של היועץ המשפטי לכנסת ואמרה כי בדיקת מעמדם המשפטי של מבקשי המקלט אינו קיים בחוק, אשר מתייחס לכולם באופן אפריורי כמסתננים או מהגרי עבודה. לדעתה, נושא זה הוא שעומד במהות הפתרון ולא ההתדיינות הטכנית על משך הזמן המקובל למשמורת. טענה זו חזרה והושמעה רבות ע"י חברי כנסת ממרצ, יש עתיד וחד"ש, אשר דרשו לקבל מידע מנציגי רשות ההגירה בנוגע לכמות הבדיקות הנערכות על-ידם, אופיין ומועד תחילתן. נציגי רשות ההגירה מצידם טענו כי מנגנון הבדיקה הקיים עובד ללא דופי, אולם הח"כים לא השתכנעו וניסו להבין כיצד יתכן שמספר מבקשי המקלט שמקבלים מעמד פליטות בארץ לא מתקרב לשום מדד אובייקטיבי אחר בהשוואה לוועדות הבדיקה באירופה. ח"כ רוזין הגדילה ורמזה לכך שעורך-הדין העומד בראש ועדות הבדיקה איננו כשיר/אובייקטיבי ושיש לשים במקומו שופט.

גן ילדים במשכן הכנסת

נושא זה העביר את הדיון לפסים מאוד מתלהמים וההרגשה הכללית הייתה של גן ילדים: ח"כים של מרצ ויש עתיד בתחרות צעקות עם נציגי מרכז ההגירה, רגב צועקת ומזהירה חברי כנסת כי תוציא אותם החוצה תוך כדי שהיא מבקשת מנציגי המרכז שלא לענות לשאלותיהם. הח"כים התקשו לקבל את מרותה של רגב ודרשו לקבל תשובות על שאלותיהם מתוקף תפקידם ותפקיד הוועדה בה הם מכהנים. רגב בתגובה דרשה להוציא בכח שלושה מהם – חנין, סולומון ורוזין (אשר חזרה מספר דקות לאחר מכן).

ככלל, ניתן לומר שהיתה מודעות גבוהה מצד חברי הכנסת לשילוב בין הבחירות הקרובות והשידור הישיר בטלוויזיה. בקטגוריה זו הצטיינה במיוחד היו"ר מירי רגב, אשר עשתה מאמץ כביר לעקוץ את מפלגת יש עתיד ומעמדה בסקרים בכל הזדמנות אשר ניתנה לה. כמו כן, ניתן היה למצוא באמירותיה סלוגנים רבים אשר שמענו בעבר, הן בנושאי מעמדו של בית המשפט העליון והן במעמדם של מפלגות השמאל וארגוני זכויות האדם. כמוה, גם ח"כ שקד, חנין, שי, אשר וסולומון לא נשארו חייבים וניצלו את מרבית זמן הדיבור שלהם לאמירות כלליות/מתלהמות/מקנטרות אשר אין בהן כדי לתרום לדיון הענייני בהצעת החוק.

מרוץ נגד הזמן: המשמר החברתי עוקב אחר מרתון החקיקה לאישור החוק למניעת הסתננות, בשיתוף עם המקום הכי חם בגיהנום

דיונים אחרונים בנושא:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs