אושרה הצעת החוק שאוסרת על הפליה בשל לבישת מדים

ועדה: ועדת הכלכלה; נוכחים: יעקב אשר, פנינה תמנו-שטה

ביום ראשון האחרון (07/12/14) כונסה ועדת הכלכלה לדיון בחוק "איסור הפליה בשל לבישת מדים". הצעת חוק זו צמחה אחרי מספר מקרים בהם הופלו חיילים ומילואימניקים בכניסה למקומות ציבוריים, כגון מסעדות, ועבר בקריאה ראשונה ב-3 ביולי. אמנם מעטים מקרי ההפליה על רקע זה, אך עדיין יש צורך למנוע הפליית לובשי מדים למיניהם, נציגי מדינתנו.

בזמן זה, כאשר הכנסת גוררת את ימיה האחרונים לפני הפיזור הסופי, נוכחות חברי הכנסת דלה מתמיד. נכון שגם בימי פעילות הכנסת הרגילים הנוכחות מועטה, אך הפעם אפשר להגיד שהיא אפסית כאשר על המסך בכניסה למסדרון המוביל אל חדרי הוועדות מופיעים כנוכחים במשכן רק 6 חברי כנסת.

את הדיון פתח ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה כשהוא יושב במקום יו"ר הוועדה. וזה מובן לכאורה, הרי הוא היחיד מכל חברי ועדת הכלכלה שנכח בדיון זה. אשר: "אני פותח את הדיון בחוק 'הצעת חוק איסור הפליה במוצרים, בשרותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים – איסור הפליה בשל לבישת מדים'".

בדיון נכחה ח"כ פנינה תמנו-שטה ממפלגת יש עתיד, שהיא יוזמת החוק. תמנו-שטה: "אני שמחה שבימים מתוחים אלה עדיין נענתם לקריאת חוק חשוב זה. זהו מסר ברור שכל נציג מדינה לא יופלה – חיילים שלא הורשו להכנס למסעדה טבעונית שמאלנית-קיצונית, חייל שהושפל באוניברסיטה, חיילת במדים בכתה כשלא נתנו לה להכנס למסעדה בשל המדים שעליה. מחר קריאות שנייה ושלישית, ומחר כבר נגיש את החוק. הצבא הם הילדים של העם. אנו נוקטים באי סובלנות ואי סלחנות להפליה. כשהשכל הישר לא עובד, זה יעבוד דרך הכיס."

ח"כ אשר אמר כי כרגע החוק אינו כולל את זק"א. על זה ענתה ח"כ תמנו-שטה: "ההפליה היא ממוקדת והכוונה למדים, במיוחד למדי צה"ל".

כאן נכנס לדיון ד"ר אלי יפה, מנהל אגף הדרכה והסברה במגן דוד אדום, שהזכיר שבישראל קיימים כ-30 ארגוני הצלה שונים, כולל זק"א. הביע את עמדתו גם נציג המועצה האזורית לצרכנות: "הפליה זהו דבר פסול מכל ההבטים. החוק התחיל ממשהו צר והוא מתרחב. אני לא רוצה שיזרקו צואה על סמל המדינה שלנו, על המדים של מייצגי המדינה!"

ח"כ תמנו-שטה סיפרה איך שבוע שעבר במסגרת תיקון הצעת חוק למניעת העסקת עברייני מין במקומות מסויימים, כאשר החוק הורחב על מורים בבתי ספר (היינו העסקת עברייני מין לתפקידים של מורים, מזכירים וכדו') היא התפשרה וויתרה על השעיית שרתים ומזכירים, והוסיפה: "אני רוצה להגיע לפשרה, נכניס את זק"א".

ח"כ אשר ביקש הפסקה של 10 דקות שבה היועץ המשפטי אשר נכח בדיון יבחן את הנושא לגבי הכנסת עוד ארגונים לחוק. לאחר ההפסקה שב היועץ המשפטי עם תשובה: "בחנו הגדרות שונות לאותם גופים, המכנה המשותף שהינם גופי הצלה. ניצור הגדרה של גוף הצלה ונצרפו לכוחות הביטחון וההצלה".

נערכה הצבעה והחוק אושר לקריאה שנייה ושלישית בקולותיהם של אשר ותמנו-שטה, שהצביעה במקומה של קארין אלהרר.

שאר הנוכחים: נציג זק"א חיים וינגרטן, נציגת המשטרה – קצינת מדור חקירות יפעת כהן אזולאי.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs